Souzení zdravotníci u libyjského soudu - Bulharské zdravotnice na archivním...

Souzení zdravotníci u libyjského soudu - Bulharské zdravotnice na archivním snímku z prosince 2003. V roce 2004 dostali sestry a palestinský lékař trest smrti, nyní libyjský nejvyšší soud vrátil případ zpět nižší instanci. | foto: Reuters

Libye potvrdila trest smrti pro bulharské zdravotnice

  • 87
Libyjský nejvyšší soud potvrdil trest smrti pro pětici bulharských zdravotních sester a palestinského lékaře, kteří údajně nakazili přes 400 dětí virem HIV. Zdravotníci vinu popírají, k přiznání je prý Libyjci donutili mučením.

"Tribunál odmítá odvolání a potvrzuje trest smrti," prohlásil soudce Fathi Dhan během sotva pětiminutového slyšení. Zdravotní sestry ani lékař, který nedávno také získal bulharské občanství, u soudu nebyli.

Zdravotníci jsou v libyjské vazbě už od roku 1999. Tamní úřady je viní, že v 90. letech ve městě Benghází úmyslně nakazili 426 dětí virem HIV. Šestapadesát dětí už zemřelo na AIDS. V roce 2004 soud vynesl nejvyšší verdikt, loni ho potvrdil.

Jen obětní beránci
Proti popravě sester a lékaře protestuje nejen Bulharsko, ale také Spojené státy a Evropská unie. Zdravotníci jsou podle nich jen obětními beránky. Že dětem nákazu nezpůsobili, potvrdili i nezávislí experti.

Sestry a lékař se brání, že v Benghází panovaly otřesné hygienické podmínky a virus byl v nemocnici přítomen dávno před tím, než sem přišli pracovat. A dodávají, že Libyjci je k přiznání přinutili mučením.

Krajně zpolitizovaný proces už léta blokuje vytvoření hlubších vazeb mezi Libyí a Západem. Kaddáfího režim byl skoro čtvrtstoletí v mezinárodní izolaci. Zvrat nastal poté, co plukovník v roce 2004 ohlásil konec vývoje zakázaných zbraní. Američané pak zrušili obchodní embargo a loni obnovili diplomatické styky v plném rozsahu.

Zachraňme děti i zdravotníky
Problém se zdravotníky se ale pořád nevyřešil. Ve světě panuje přesvědčení, že Kaddáfí popravu nedopustí. Z kauzy však potřebuje vyjít jako vítěz - aby neztratil tvář před vlastními lidmi.

Samy rodiny nakažených dětí včera prohlásily, že si smrt sestřiček a doktora nepřejí. "Naše děti potřebují lékařskou péči. Potřebujeme pomoc EU, Spojených států a celého světa. Tedy abychom zachránili životy dětí, musíme zachránit život bulharských zdravotnic," řekl mluvčí sdružení postižených Ramadán Fiturí.

Řešením se tak pravděpodobně stanou peníze. Případ v pondělí zamíří do vládou kontrolované Nejvyšší soudní rady, které předsedá ministr spravedlnosti a která může verdikt zmírnit či zdravotníky úplně propustit.

Vládní zdroje už se nechaly slyšet, že rada je připravena šestici osvobodit. Ovšem jen za předpokladu, že se Evropská unie dohodne s rodinami na financování lékařské péče pro nemocné děti.

Západ je rozhořčen
Západ už potvrzující verdikt nejvyššího soudu zkritizoval. Například šéf Evropského parlamentu Pöttering vystoupil s mimořádným prohlášením, v němž nad počínáním libyjské justice vyjádřil rozhořčení.

"V dubnu jsem se setkal s rodinnými příslušníky odsouzených a chtěl bych jim nyní v tomto složitém okamžiku opětovně vyjádřit solidaritu a podporu", řekl předseda europarlamentu. "Věříme, že libyjské orgány podniknou nezbytné kroky ke zrušení rozsudku smrti. Žádáme je, aby obviněné propustily."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video