Bulharské zdravotní sestry dostaly trest smrti za nakažení 400 dětí virem HIV. | foto: Reuters

Libye poslala sestry na smrt za nakažení dětí virem HIV

  • 233
Libyjský soud poslal na smrt pět bulharských zdravotních sester a palestinského lékaře. Před několika lety podle něj záměrně infikovali virem HIV přes čtyři sta dětí. Tribunál tak potvrdil verdikt z roku 2004 a zdravotníky nejspíš čeká zastřelení. Odvolají se ještě k nejvyššímu soudu.

Zdravotníci jsou od roku 1999 v libyjském vězení. Tamní úřady je obvinily, že koncem 90. let v nemocnici ve městě Benghází úmyslně nakazili virem HIV 426 dětí. U dvaapadesáti se následně rozvinula choroba AIDS a zemřely.

Soud vynesl nad zdravotníky trest smrti už v roce 2004. (více zde) Libyjský nejvyšší soud však verdikt zrušil a nařídil nový proces. Ten začal letos 11. května. Nynější potvrzení rozsudku znamená, že šestici pravděpodobně čeká smrt zastřelením.

Zdravotníci však ještě dostanou od libyjské justice šanci odvolat se k nejvyššímu soudu. Potvrdil to ministr spravedlnosti Ali Omar Hassaoui. Obhajoba této možnosti využije. "Důkladně také prostudujeme verdikt, abychom zjistili, zda nedošlo k chybám či nedorozuměním," řekl advokát Othman Bizanti.

Přiznali se dobrovolně?
Zástupci postižených rodin i místní novináři jsou skálopevně přesvědčeni, že rozsudek je spravedlivý. Připomínají, že zdravotníci už se k úmyslnému nakažení dětí jednou přiznali.

Jenže doznání bylo vynuceno násilím, tvrdí obhajoba. Navíc odborná studie prokázala, že děti byly nakaženy ještě před příchodem Bulharek do nemocnice v březnu 1998.

Zmíněnou analýzu provedl mezinárodní tým expertů a její výsledky před několika týdny zveřejnil časopis Nature. Rozbor genomů viru HIV, kterým byly děti kontaminovány, prokázal, že nákaza se v nemocnici šířila ještě před příchodem odsouzených. Možnost jejího šíření po tomto datu studie označila za prakticky nulovou.

Palestinci oslovili Kaddáfího
Bulharsko rozsudek ostře odsoudilo. "Apelujeme na mezinárodní společenství, aby verdikt zřetelně odmítlo a vyvinulo tlak na Libyi. Odsouzení musejí být propuštěni," řekl mluvčí parlamentu Georgi Pirinski.

Palestinci se dokonce obrátili přímo na libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. "S nejvyšším respektem k libyjské justici naléháme na prezidenta Kaddáfího, aby využil své prezidentské pravomoci a rozsudek smrti zrušil," řekl Saíb Irikát, poradce prezidenta Abbáse.

Amnesty International, mezinárodní organizace na ochranu lidských práv, vydala k verdiktu odsuzující prohlášení. AI nesouhlasí s trestem smrti za žádných okolností, v případě zdravotníků je prý navíc "velmi znepokojena průběhem soudního procesu".

Soud prý byl od začátku provázen zásadními nedostatky: přiznání zdravotníků, která byla údajně získána za pomoci mučení, byla soudem uznána jako důkaz. Právníci obhajoby nemohli přizvat zahraniční odborníky, píše AI.

Verdikt ohrozí diplomacii
Rozsudek smrti vyvolal odpor už před dvěma lety, napsala ČTK. Spolu s Bulhary se proti němu tehdy postavily i Spojené státy a Evropská unie. Tripolis po zrušení prvního rozsudku Bulharsku navrhl, že sestry propustí, dostanou-li děti a jejich rodiny odškodnění ve výši 4,4 miliardy eur (téměř 122 miliard korun).

To Sofie odmítla, souhlasila nicméně, že přispěje do plánovaného společného humanitárního fondu, na kterém by se kromě Bulharska měla podílet Libye, USA a EU.

Analytici se obávají, že nynější rozsudek poznamená zlepšující se vztahy mezi režimem libyjského vůdce Muammara Kaddáfího a Západem. Tento proces zahájilo v roce 2003 rozhodnutí Libye vzdát se vývoje zbraní hromadného ničení.

Spojené státy v reakci na něj vyškrtly tento severoafrický stát ze seznamu zemí podporujících mezinárodní terorismus a letos po 26 letech obnovily s Tripolisem diplomatické styky. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video