Obyvatelé Benghází vyrabovali základnu milice Ansar al-Šaría. (24. září 2012)

Obyvatelé Benghází vyrabovali základnu milice Ansar al-Šaría. (24. září 2012) | foto: Reuters

Jděte domů! Libyjci mají dost bojůvek z dob revoluce proti Kaddáfímu

  • 50
Libye se snaží zbavit ozbrojených milic, které vznikly během povstání proti vládě Muammara Kaddáfího. Vláda dala samozvaným bojovníkům dva dny na odevzdání zbraní a rozchod domů. Snaží se využít události v Benghází, jehož obyvatelé o víkendu milicionáře vyhnali z města. Vláda už dokončila vyjednávání o sesazení dvou nejmocnějších milic ve městě.

"Chceme rozpustit všechny milice a vojenské tábory, které nejsou pod kontrolou státu," oznámil podle BBC předseda parlamentu Muhammed Magarjáf, který až do prezidentských voleb v příštím roce vystupuje v roli hlavy státu. "Vyzýváme všechny, aby upustili od násilí a přestali nosit zbraně v ulicích, na náměstích a na veřejných místech," dodal Magarjáf.

Úřady daly všem milicionářům dva dny na rozchod a odevzdání zbraní armádě.  Ozbrojené bojůvky představují v Libyi stále velmi mocnou sílu. Objevily se během loňského povstání proti Muammarovi Kaddáfímu, po jehož pádu si ponechaly zbraně a konkurují teprve rodícím se bezpečnostním strukturám.

Libyjci ale už mají jejich řádění dost. O víkendu milicionáře vyhnali obyvatelé Benghází, které rozhořčila smrt amerického velvyslance Christophera Stevense před dvěma týdny. Tehdy budovu amerického konzulátu napadl dav muslimů protestujících proti americkému filmu hanobícímu proroka Mohameda a Stevens se při následném požáru udusil.

Spekuluje se, že útok měla na svědomí islamistická brigáda Ansar al-Šaría. Právě její bojovníky obyvatelé Benghází o víkendu vyhnali z města. Při nepokojích zahynulo 11 lidí. Islamisté odpovědnost za smrt amerického diplomata odmítají, zároveň ale ohlásili odchod ze svých základen ve městě Derna.

Své rozpuštění a odchod z Derna oznámili také bojovníci mocné milice Abú Slima. Vláda nyní doufá, že se díky naladění veřejnosti zbaví samozvaných vládců pouště a získá vojenskou kontrolu nad celou zemí.

Libyjci jsou zvědaví, jestli nová vláda v tomto nesmírně náročném úkolu uspěje. "Milicionáři nejsou zlí lidé, jsou hodní a Libyi už několikrát zachránili. Nyní ale musí moc převzít policie a armáda. Nemůžete vybudovat zemi založenou na milicích," řekl listu The Guardian dvaadvacetiletý student práva z Benghází Bilal Bettamer.

Armáda převzala velení nad klíčovými milicemi v Benghází

Libyjská armáda začala vyplňovat  bezpečnostní vakuum po svržení Muammara Kaddáfího. Vymění velitele dvou nejmocnějších milicí v Benghází, brigády 17. února a milice Rafalá al-Sahatí. Dosavadního vůdce 17. února Fawzího Bukatifa a Ismaíla al-Sallabíhi, který vedl Rafalá al-Sahatí, nahradí armádní důstojníci.

"Vyjednávání dopadla úspěšně," řekl agentuře Reuters plukovník libyjské armády Saláh Bulajga. "Převzali jsme velení nad těmito dvěma velkými milicemi." Tento krok potvrdil také další plukovník, Hamíd Hantéš z úřadu velitele armády.

Pokud se výměna podaří, vláda sesadí dva dosud nejmocnější muže na východě Libye, kteří sice měli povolení, ale prakticky je nebylo možné kontrolovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue