Libye je bez sankcí, rozhodla OSN

  • 57
Severoafrická Libye má patnáct let od atentátu na letadlo nad Lockerbie čistý štít. Rada bezpečnosti OSN zrušila sankce, které na zemi čtyři roky po útoku uvalila. Libye slíbila, že odškodní příbuzné 270 obětí.

Libye udělala vstřícný krok i ve čtvrtek. Oznámila, že podepsala dohodu o dodatečných kompenzacích se zástupci rodin 170 obětí atentátu na letadlo francouzské společnosti UTA z roku 1989.

Dohodu podle zmíněného zdroje podepsal ředitel nadace spojené s nejvyšším libyjským představitelem Muammarem Kaddáfím a představitel rodin francouzských obětí atentátu.

Rada bezpečnosti uvalila sankce na Libyi v roce 1992. Do poslední chvíle byl nejistý postoj právě Francie.

Čtvrteční dohoda na kompenzacích za jiný atentát ale rozhodla. Francie mohla zrušení sankcí zablokovat, nakonec se ale hlasování spolu s USA zdržela. Skóre pro zrušení sankcí tedy v Radě bezpečnosti OSN činilo 13:0.

Rezoluci o smíru předkládaly Británie a Bulharsko
Rezoluci o zrušení sankcí předložily v patnáctičlenné Radě bezpečnosti Velká Británie a Bulharsko.

Sankce OSN byly pozastaveny v roce 1999, kdy Libye vydala své dva občany podezřelé ze spáchání útoku. Jeden z nich dostal u nizozemského soudu doživotní trest. Druhý Libyjec byl osvobozen.

LOCKERBIE

Při explozi amerického letadla zemřelo 259 cestujících a 11 obyvatel skotského městečka Lockerbie, kam se stroj 21. prosince 1988 zřítil. Stroj společnosti PanAm letěl z Frankfurtu nad Mohanem do New Yorku. Většina cestujících byli Američané. OSN v reakci na atentát uvalila sankce na Libyi. V dubnu 1999 je pak pozastavila, protože Tripolis vydal zahraničním soudům své dva občany podezřelé z útoku.

Libye přiznala odpovědnost
Libye zaslala v srpnu Radě bezpečnosti třístránkový dopis, v kterém "přijímá odpovědnost za činy svých představitelů" v případu atentátu na letadlo Pan Am nad skotským Lockerbie.

Tripolis rovněž ujistil, že je připraven podílet se na boji s terorismem a nenechá se zatáhnout do žádných teroristických akcí. Chtějí naopak pomoci v případném dalším vyšetřování případu Lockerbie.

Libye hodlá vyplatit příbuzným obětí útoku odškodnění ve výši 2,7 miliardy dolarů, tedy zhruba 10 milionů za každou oběť. Peníze začala v srpnu převádět na konto Mezinárodní banky pro vyrovnání plateb.

Po přiznání viny a příslibu odškodnění Libye požádala o zrušení sankcí OSN. Několik států včetně Velké Británie to podpořilo, jiné zůstaly zdrženlivější. Washington zdůraznil, že zmírnění tlaku OSN nezaručí nutně odvolání sankcí ze strany USA.

Archivní fotografie z prosince 1988 ukazuje záchranáře, kteří odnášejí tělo jedné z obětí z místa katastrofy. (16. srpna 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video