Libye udělala vstřícný krok i ve čtvrtek. Oznámila, že podepsala dohodu o dodatečných kompenzacích se zástupci rodin 170 obětí atentátu na letadlo francouzské společnosti UTA z roku 1989.
Dohodu podle zmíněného zdroje podepsal ředitel nadace spojené s nejvyšším libyjským představitelem Muammarem Kaddáfím a představitel rodin francouzských obětí atentátu.
Rada bezpečnosti uvalila sankce na Libyi v roce 1992. Do poslední chvíle byl nejistý postoj právě Francie.
Čtvrteční dohoda na kompenzacích za jiný atentát ale rozhodla. Francie mohla zrušení sankcí zablokovat, nakonec se ale hlasování spolu s USA zdržela. Skóre pro zrušení sankcí tedy v Radě bezpečnosti OSN činilo 13:0.
Rezoluci o smíru předkládaly Británie a Bulharsko
Rezoluci o zrušení sankcí předložily v patnáctičlenné Radě bezpečnosti Velká Británie a Bulharsko.
Sankce OSN byly pozastaveny v roce 1999, kdy Libye vydala své dva občany podezřelé ze spáchání útoku. Jeden z nich dostal u nizozemského soudu doživotní trest. Druhý Libyjec byl osvobozen.
LOCKERBIE |
Při explozi amerického letadla zemřelo 259 cestujících a 11 obyvatel skotského městečka Lockerbie, kam se stroj 21. prosince 1988 zřítil. Stroj společnosti PanAm letěl z Frankfurtu nad Mohanem do New Yorku. Většina cestujících byli Američané. OSN v reakci na atentát uvalila sankce na Libyi. V dubnu 1999 je pak pozastavila, protože Tripolis vydal zahraničním soudům své dva občany podezřelé z útoku. |
Libye přiznala odpovědnost
Libye zaslala v srpnu Radě bezpečnosti třístránkový dopis, v kterém "přijímá odpovědnost za činy svých představitelů" v případu atentátu na letadlo Pan Am nad skotským Lockerbie.
Tripolis rovněž ujistil, že je připraven podílet se na boji s terorismem a nenechá se zatáhnout do žádných teroristických akcí. Chtějí naopak pomoci v případném dalším vyšetřování případu Lockerbie.
Libye hodlá vyplatit příbuzným obětí útoku odškodnění ve výši 2,7 miliardy dolarů, tedy zhruba 10 milionů za každou oběť. Peníze začala v srpnu převádět na konto Mezinárodní banky pro vyrovnání plateb.
Po přiznání viny a příslibu odškodnění Libye požádala o zrušení sankcí OSN. Několik států včetně Velké Británie to podpořilo, jiné zůstaly zdrženlivější. Washington zdůraznil, že zmírnění tlaku OSN nezaručí nutně odvolání sankcí ze strany USA.
Archivní fotografie z prosince 1988 ukazuje záchranáře, kteří odnášejí tělo jedné z obětí z místa katastrofy. (16. srpna 2003) |