Ve Středomoří zachránili tisíce uprchlíků. Pluli z Libye do Itálie

  • 360
Záchranáři v úterý vytáhli z moře u libyjského pobřeží dalších nejméně 4 650 migrantů plujících z Libye do Itálie a také 28 mrtvých běženců. Od pondělí bylo na cestě do Evropy z vratkých člunů převezeno do bezpečí přes deset tisíc lidí. Padesát dalších se za dva dny ve Středozemním moři utopilo.

K záchraně nejméně 4 650 migrantů bylo v úterý ve Středozemním moři podniknuto 33 operací. Běženci pluli na nafukovacích člunech a menších lodích z Libye. Již v pondělí lodě italské pobřežní stráže a námořnictva mise Evropské unie zachránily ve Středozemním moři poblíž Libye přes šest tisíc migrantů, kteří se plavili na 32 plavidlech.

Mrtvoly i politika. Aktivistka zachraňuje uprchlíky ve Středozemním moři

Podle agentury Reuters pašeráci lidí z Afriky nyní využívají teplého počasí v oblasti, aby přepravili z Libye co nejvíce lidí a maximalizovali tak své zisky.

Do středy podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo letos do Itálie z afrického pobřeží na 142 tisíc migrantů. Za celý loňský rok jich přitom přes Středozemní moře do Itálie připlulo téměř 154 tisíc. Asi 3 100 lidí již letos na cestě za lepším životem z Afriky do Itálie v moři zahynulo.

Kritika zemí EU

Náměstek řeckého ministra obrany Dimitris Vitsas kritizoval některé evropské země, včetně České republiky, za to, že odmítají uprchlíky. V rozhovoru s agenturou AP také vyzval mezinárodní společenství, aby dělalo více pro řešení migrační krize a aby pomohlo Řecku s ubytováním běženců přicházejících z Blízkého východu.

„Posilují představu Evropy jako pevnosti s malými opevněními uvnitř Evropské unie. To není unie. Evropa byla vytvořena na základě společných politik, ale také společných hodnot,“ řekl na adresu některých unijních zemí Vitsas. A dodal, že EU by měla čelit uprchlické krizi společně.

Vitsas podle AP naléhal zejména na východoevropské státy, jako Maďarsko, ČR a Polsko, které nejsou příliš ochotné přijímat uprchlíky, aby migrantům otevřely své dveře. Vitsas také připomněl, že mnozí občané právě těchto zemí přišli do Řecka jako migranti po pádu komunismu koncem 80. let minulého století. Podle něj by teď měly evropské státy dodržet evropské principy a pomoci lidem v nouzi.

V Řecku je nyní více než 60 000 běženců, kteří se tam nahromadili po uzavření hranic zeměmi na takzvané balkánské trase letos na jaře. Loni touto cestu dorazilo do Evropy, zejména do Německa, přes milion uprchlíků. Ostatní unijní země přitom převzaly zatím jen asi 4500 uprchlíků, uvedl Vitsas v rozhovoru s AP.

Podívejte se na záchranu uprchlíků z dubna letošního roku:

18. dubna 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video