Bývalý šéf protikorupční policie Libor Vrba

Bývalý šéf protikorupční policie Libor Vrba | foto: ČTK

Na Bartáka nic nemáme, tvrdili. Pak bylo vše jinak, řekl soudu policista

  • 27
U soudu s exministrem Martinem Bartákem a zbrojařem Michalem Smržem vypovídal na žádost obhajoby bývalý šéf protikorupční policie Libor Vrba. Popisoval, jak ho v počátku vyšetřování informoval šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. Mluví o nestandardních krocích Šlachtových detektivů i státního zástupce.

Libor Vrba na začátku uvedl, že po odchodu od policie s Martinem Bartákem spolupracuje a za tři roky jejich vztah přerostl v přátelství. Ještě když byl Vrba v čele protikorupční policie, tak se nestýkali mimo schůzek, které dohodl právě šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta.

O zájmu policie o Bartáka se dozvěděl na policejní oslavě 11. listopadu 2010. "Bratře, zavřeme Bartáka," řekl mu prý tehdy Šlachta a na dotaz dodal, že to bude za korupci. "Odpověděl jsem: Roberte, je zajímavé, že budeš zavírat svého kamaráda," uvedl Vrba u soudu. Právě Šlachta ho s Bartákem seznámil. Vrba dodal, že byl rozzlobený, protože korupcí se měl zabývat jeho útvar.

Nakonec skutečně dosáhl toho, že byla kauza převedena na protikorupční polici. O krocích detektivů ÚOOZ tvrdí, že měl dojem, že mají o viníkovi předem jasno.

Vrba popisoval i opakovaná setkání se státním zástupcem Táborským. Popsal, že něco jiného říkal jemu a něco jiného v médiích. Navíc si stále stěžoval na přiděleného vyšetřovatele Zahálku. Podle Vrby za ním nakonec Táborský přišel s požadavkem, aby případ přebrala Ostrava.

"Řekl mi, že na Bartáka nic nemají a vyloučí ho, naopak že se budou zabývat ekonomickou situací v Tatře a do Kopřivnice je z Ostravy blíže. Tomu jsem rozuměl a převedení jsem podepsal," řekl Vrba. To, co následovalo, ho překvapilo. Vzápětí nato však u policie skončil. Podle něj chtěl tehdejší ministr vnitra Radek John na jeho místo svého člověka.

Žaloba viní Bartáka a Smrže z korupce

Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra. V únoru 2008 se prý při služební návštěvě USA dopustil trestného činu přijímání úplatku, když po Cabanissovi na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval zhruba 80 milionů korun. Penězi si firma měla údajně zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem obrany.

Společně s Bartákem je v případě obžalovaný i majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž, který se podle státního zástupce zase pokusil o podvod, když se snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády. V lednu 2008 prý sliboval šéfovi Tatry Kopřivnice Ronaldu Adamsovi zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za sto milionů korun, později za dvacet milionů.

Oba muži vinu popírají. Obžalobu označují za naprostý nesmysl a její konstrukci za účelově vystavěnou. "Žádná částka nepadla," prohlásil v lednu u soudu Barták.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video