Liberland byl vyhlášen 15. dubna na údajné zemi nikoho mezi Srbskem a...

Liberland byl vyhlášen 15. dubna na údajné zemi nikoho mezi Srbskem a Chorvatskem u Dunaje. | foto: Facebook Liberland

Budoucnost Liberlandu? Letecké spojení i obří akvapark, tvrdí Jedlička

  • 199
Lidé stojící za snahou o založení Svobodné republiky Liberland na chorvatsko-srbských hranicích by rádi dosáhli mezinárodního uznání ještě letos v září. Prezident nově vznikajícího státu Vít Jedlička si v zemi představuje také letiště či obří akvapark. „Můžeme se stát nejrychleji rostoucí ekonomikou na světě,“ řekl na první oficiální tiskové konferenci v pražském hotelu Hilton.

Jedlička tvrdí, že už vytipovávají na území budoucího státu nejlepší plochu pro přistávání ultralehkých letadel. Plnohodnotného leteckého spojení by pak rád dosáhl zavedením linky z Prahy či Čáslavi na letiště v Somboru na srbské straně, které je nejblíž území budoucího Liberlandu. Jednání však probíhají už i s chorvatskou stranou, a to s asi 30 km vzdáleným letištěm v Osijeku.

Jedlička, který se nazývá prezidentem Liberlandu, představil i výsledky snah o mezinárodní uznání nové republiky. Uvedl, že politickou podporu má u liberálních stran ze Španělska, Norska či Švýcarska. Žádost o mezinárodní uznání pak rozeslali už do víc než šedesátky zemí, některé z nich prý již odpověděly.

„Dostali jsme několik odpovědí, zatím je ale nelze zveřejnit,“ uvedl Jedlička. Sám věří, že se jemu a jeho týmu, v němž jsou zejména právníci, podaří nový stát založit do letošního září. „Věřím, že to stihneme do mých narozenin, které mám 6. září.“

Nový stát financovaný lidmi

Pro financování snah i budoucích potřeb státu Jedlička ve čtvrtek představil vlastní projekt hromadné sbírky, kterou zástupci Liberlandu po tiskové konferenci spustili na adrese fund.liberland.org. Zde mohou lidé přispívat („investovat“, jak tvrdí Jedlička) do různých věcí, které stát podle svých tvůrců aktuálně nejvíc potřebuje. V tuto chvíli je to například loď, drony pro ochranu vzdušného prostoru a prezidenta či pomoc s financováním samotné prezidentské kanceláře.

Liberland má první firmu

Na čtvrteční tiskové konferenci se představila i první oficiálně registrovaná společnost v nově vznikajícím státě. Je jím švýcarská firma Liberland Settlement Corporation, kterou její jednatel Niklas Nikolajsen v Praze představil jako „sdružení liberálně smýšlejících investorů z celého světa“. „Chceme pomáhat s vytvořením infrastruktury, vidíme mnoho investičních příležitostí,“ uvedl.

Jedlička společně se svými spolupracovníky znovu vyjmenoval mezinárodní konvence, na jejichž základě se rozhodl nový stát na „území nikoho“ vybudovat. Během června se chce setkat s řadou vrcholných představitelů evropských států, namátkou Německa, Rakouska, Francie, Švýcarska či Lichtenštejnska. O měsíc později plánuje Jedlička oficiální návštěvu USA. „Tyto cesty nejsou levné,“ uvedl s poukazem na nově spuštěné hromadné financování.

Kromě něj Jedlička během prezentace představil i další produkty, kterými chce snahy o založení Liberlandu financovat: známky (25 dolarů za plato na aukčním portále eBay.com) či pivo. „Lidé nás mohou milovat, nenávidět či ignorovat, ale nic nám nezabrání v založení Svobodné republiky Liberland,“ řekl Jedlička.

Minimum pravidel a hlavně zábava

„Svobodnou republiku Liberland“ Jedlička vyhlásil 13. dubna na území o rozloze sedmi kilometrů čtverečních nacházejícím se západně od srbského města Sombor. O místo v meandru Dunaje podle něj Chorvatsko ani Srbsko nejevilo zájem. Jedlička chce z nového státu vytvořit daňový ráj se základním principem „žít a nechat žít“, mimo jiné chce uplatňovat minimum pravidel a nechat lidi se především bavit. Za tímto účelem chce na území vybudovat také „obří akvapark“.

Agentura AP tvrdí, že chorvatské i srbské úřady popírají tvrzení o zemi nikoho a že jde o oblast, kterou si nárokují oba balkánské státy. Jiný výklad nicméně říká, že Chorvatsko uznává katastrální hranici určenou bývalým tokem Dunaje, zatímco Srbsko definuje hranice podle aktuálního toku. Jak se v průběhu let tok Dunaje narovnával, vznikly mezi oběma zeměmi kusy území, které si nárokují oba státy, ale také některé, které nechce nikdo. Kdyby si totiž Chorvaté začali „Liberland“ nárokovat, popřeli by tím definici, na jejímž základě si nárokují větší území na východním břehu Dunaje.

11. května 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video