Liberecká brigáda radiační, chemické a biologické ochrany

Liberecká brigáda radiační, chemické a biologické ochrany | foto: 31. brigáda radiační, chemické a biologické ochrany

Liberečtí chemici vyrážejí do další mise, ochrání schůzku ministrů v Estonsku

  • 0
Jednotku libereckých chemiků čeká tento měsíc už druhá důležitá mise. Zatímco počátkem dubna zajišťovali ochranu během schůzky amerického a ruského prezidenta v Praze, teď budou chránit ministry zahraničí států NATO během jejich zasedání v estonském Tallinnu.

Do Estonska už tento týden vyjel z Liberce zvláštní vlak s technikou. Celkem 22 libereckých specialistů a biologů z Ústředního vojenského zdravotního ústavu by do Tallinnu mělo odletět do neděle.

"Specialisté budou připraveni provádět radiační, chemický a biologický průzkum a monitorovat situaci," uvedla mluvčí liberecké brigády Vlastimila Cyprisová. V krizové situaci budou vojáci připraveni zajistit i dekontaminaci osob při zasažení nebezpečnými látkami. O pomoc se zajištěním ochrany během schůzky ministrů, která proběhne od 22. do 23. dubna, požádali sami Estonci.

Čeští experti budou na místě úzce spolupracovat s estonským záchranným systémem. "V naší sestavě jsou vojáci, kteří již mají zkušenosti se zabezpečením podobných akcí," konstatoval velitel jednotky Radek Malina.

Liberecká protichemická jednotka patří mezi elitní útvary české armády. Uznání si získali čeští experti už během první války v Perském zálivu. Česko se od té doby na ochranu proti chemickým a jaderným zbraním specializuje v rámci sil NATO. Čeští vojáci například chránili summity NATO v tureckém Istanbulu a v lotyšské Rize, předtím i letní olympiádu a paralympiádu v Řecku.

O bezpečnost se starali i na zasedání Latinská Amerika - Evropská unie v Peru v roce 2008. Naposledy počátkem dubna chránili účastníky summitu USA - Rusko v Praze. Malá protichemická jednotka v současnosti působí v rámci českého kontingentu na kábulském letišti KAIA v Afghánistánu.

, natoaktual.cz

Video