Romský aktivista a politik Miroslav Tancoš stojí v čele nové strany.

Romský aktivista a politik Miroslav Tancoš stojí v čele nové strany. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nové romské strany si všimli v Londýně. Týdeník The Economist ji chválí

  • 61
Nová romská strana, která má kořeny v Libereckém kraji, se při nadcházejících volbách zřejmě nedostane nad pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do parlamentu, ale mohla by pomoci politicky zorganizovat romskou menšinu v České republice. Na svém blogu to napsal britský týdeník The Economist.

"Do českých voleb jde řada nových stran, z nichž většina vede kampaň založenou na osobnostech a populismu. Alespoň jedna kampaň však usiluje o pozitivní věc: nová Romská demokratická strana se snaží politicky zorganizovat romskou menšinu," stojí v blogu pod titulkem Romové v České republice, konečně politická strana.

Blog připouští, že Romská demokratická strana zřejmě nedostane pět procent hlasů, ale její nynější kampaň by mohla být v budoucnu základem snah získat křesla v místních a krajských zastupitelstvech.

"Chceme motivovat naše lidi, aby chodili do práce, protože to by pro ně měla být priorita," řekl před časem v rozhovoru pro MF DNES předseda Romské demokratické strany, novoborský Miroslav Tancoš. "Není možné se jen bavit, mít prázdno v lednici a posílat nepřipravené děti do školy," dodal.

Nechceme lítost ani podporu, vzkazují Romové

Romové prý nechtějí lítost ani podporu, ale pracovní příležitosti, aby mohli dokázat, co umí. "Naši lidé pochopili, že situace je vážná a je nutné se aktivně podílet na věcech veřejných," dodal.

Britský týdeník připomíná, že to není poprvé, co se představitelé romské komunity snaží vytvořit politickou stranu. "Tyto snahy o politickou organizovanost v minulosti ale brzdily i rozpory mezi Romy samotnými," uvedl blog.

Zhoršující se sociální podmínky a segregace Romů by ale mohly sloužit poněkud paradoxně jako sjednocující síla.

The Economist připomíná odhady, že až polovina z asi čtvrtmilionu Romů žije v segregovaných nekvalitních bytech a ubytovnách. "Ohniskem konfliktů se v posledních letech staly ekonomicky slabé severní Čechy, kde skutečné i domnělé romské násilí vyvolalo protesty a střety. Hnutí pravicových extremistů se snaží neklid podporovat," napsal blog.

Krize a bezohlední spekulanti vytvořili mocný koktejl

"Jako kdyby sociální problémy a špatné životní podmínky nestačily, bezohlední realitní spekulanti podnítili migraci Romů z velkých do menších měst. Tato města nemají prostředky, aby se vyrovnala s jejich přílivem v době, kdy sociální dávky omezily rozpočtové škrty. Postindustriální prostředí, světový hospodářský pokles, desítky let zanedbávání celého problému a nepřirozená migrace vytvořily mocný koktejl," uvedl blog britského týdeníku.

Podle předsedy Tancoše je jednou z hlavních priorit strany vzdělání mládeže. Rada Evropy a další organizace po léta kritizují české školství za to, že disproporčně (a někdy zbytečně) posílá romské děti do zvláštních škol, takže prakticky ihned začnou zaostávat za svými vrstevníky a těžko tuto překážku překonají.

Romská demokratická strana také prosazuje řadu obecnějších levicových priorit, jako je péče o svobodné matky, penzisty a nemocné. Tancoš se také domnívá, že by státní společnosti - například lesnické firmy - mohly být i bez kvót nástrojem pro boj s vysokou nezaměstnaností mezi Romy.

Tancoš podle britského blogu uvedl, že Romská demokratická strana dostala do začátku dva miliony korun od dárců z Velké Británie. Zatím je nechtěl jmenovat, během dalšího pokračování kampaně ale další informace zveřejnit bude muset.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video