Mladí lidé, kteří se hlásí na střední školy s maturitou, vyplňují testy z matematiky, českého jazyka a obecných studijních předpokladů. Potřeba testů se jen nově rozšíří i na denní nástavbové obory. (ilustrační snímek)

Mladí lidé, kteří se hlásí na střední školy s maturitou, vyplňují testy z matematiky, českého jazyka a obecných studijních předpokladů. Potřeba testů se jen nově rozšíří i na denní nástavbové obory. (ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MF DNES

Kraj zrušil těžší přijímací zkoušky. Školy se bály, že děti utečou jinam

  • 11
Děti by utíkaly studovat do jiných regionů, Liberecký kraj proto upustí od přísnějších přijímaček na střední školy. Plánoval to od letošního září mimo jiné i kvůli celorepublikově nelichotivému výsledku úspěšnosti maturantů z Liberecka.

Kvůli tomu chtěl Liberecký kraj při vyhodnocování přijímacích zkoušek zavést hodnotící škálu. Pokud by žák skončil "ve špatných číslech", na střední školu by se nedostal.

Část ředitelů středních škol byla ale proti. "Hranici úspěšnosti schválilo minulé vedení kraje na mimořádné radě krátce před koncem mandátu. Tuto metodiku s takovou bodovou škálou ale nemá žádný kraj v našem sousedství. Oslovili mě proto ředitelé škol z Českolipska, kteří měli obavu, že budou potom děti dojíždět do Děčína, České Kamenice nebo Rumburku. Děti by pak mohly také jít na soukromé školy, kde se přijímací zkoušky nedělají. To jsem brala jako závažné důvody a dala jsem na ředitele," uvedla radní Libereckého kraje pro školství Alena Losová.

Mladí lidé, kteří se hlásí na střední školy s maturitou, vyplňují testy z matematiky, českého jazyka a obecných studijních předpokladů. Potřeba testů se jen nově rozšíří i na denní nástavbové obory.

Předchozí náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl ale tvrdí, že bez "hranice úspěšnosti" se úroveň škol nezlepší. "Hodnotící kritéria jsou jednoznačně potřebná a v pořádku, pokud chceme vzdělanou společnost a kvalitní školy. To, že nebudou, mi přijde jako krok zpět. Jsem přesvědčen o tom, že je potřeba při studiu zvýšit úsilí. Liberalismus, ve kterém žijeme, totiž umožnil v některých nárocích polevit," tvrdí Radek Cikl.

Podle něj mohly navíc základní školy s kritérii dál pracovat. "Mohly je lépe připravovat ke vstupu na střední školy. Obávám se, že je teď dopřáván sluch několika málo periferním školám a doplatí na to celý systém," domnívá se Radek Cikl.

Se znalostmi dětí bude brzy konfrontován. Někdejší krajský radní se od nového školního roku stane ředitelem průmyslové školy stavební v Liberci.

Ředitelé škol: jednotná kritéria jsou nutností

O smysluplnosti kritérií jsou přesvědčeni i oslovení ředitelé základních škol. "Dokud pro školy nebudou stanovená jednotná kritéria, toho, co by děti měly při odchodu ze školy umět, nebude mít plošné testování smysl. Pokud se má objektivně testovat, musí být rozlišená škála. Co musí umět žák na jedničku, dvojku a tak dál," myslí si ředitelka liberecké Základní školy na Výběžku Jarmila Plachá.

Jednotné přijímací zkoušky běží v kraji už čtvrtým rokem. Zmíněné testy tvoří při přijímacím řízení přibližně 70 procent. Zbylá procenta jsou výsledky ze základní školy.

Radní Losová je přesvědčená o tom, že by testy, které dělají děti v Libereckém kraji, měly být celorepublikovou záležitostí. "Je možné k tomu využít srovnávacích testů pátých ročníků pro víceletá gymnázia a devátých ročníků pro maturitní obory. Ty zatím k přijímacímu řízení neslouží, což je škoda. Nehledě k tomu, že se za ně vynakládají nemalé peníze," domnívá se krajská radní Losová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video