Ve čtvrtek a v pátek se na Liberecku zhasnou lampy. Ilustrační foto.

Ve čtvrtek a v pátek se na Liberecku zhasnou lampy. Ilustrační foto. | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Liberecký kraj zhasne lampy, vědci zjistí sílu světelného znečištění

  • 16
Na Ještědu, Kozákově, Bezdězu i na střeše libereckého krajského úřadu budou tento týden postávat týmy vědců i techniků a budou shlížet dolů. Krajina, kterou uvidí, bude značně potemnělá. Veřejné osvětlení ve všech obcích a městech v kraji se totiž v jednu společnou chvíli úplně vypne. Kraj se ponoří do tmy.

"Jde o projekt, kterým chceme zjistit účinky veřejného osvětlení v Libereckém kraji a především sílu světelného znečištění," upřesnil Jiří Tesař, místopředseda Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení, která celou akci koordinuje.

Kdy přesně bude v ulicích tma? Veřejné osvětlení se vypne vždy na půl hodiny ve dvou dnech - tento čtvrtek a pátek.

"Přesnou hodinu zatím zveřejňovat nebudeme," konstatoval Martin Půta, předseda Sdružení obcí Libereckého kraje, které na celém projektu spolupracuje. "Kdybychom hodinu zveřejnili, riskovali bychom to, že se nám po tu dobu, kdy bude tma, zvýší kriminalita."

Vypínání lamp

Ve všech obcích a městech Libereckého kraje vypnou veřejné osvětlení. K vypínání dojde tento čtvrtek a pátek vždy na půl hodiny.

Celý projekt vypínání světla v kraji je rozdělen na dvě části. "Jedno měření se bude dělat pro celý Liberecký kraj, druhé speciálně pouze pro město Jablonec nad Nisou," uvedl Jiří Tesař.

Cíl jabloneckého měření je stejný: zjistit sílu rušivého světla na území města. Zajímavostí je, že do jablonecké části projektu se zapojí i fotbalisté, respektive jejich klub FK Baumit Jablonec. "Budeme totiž zkoumat vliv osvětlení fotbalového stadionu na životní prostředí," dodal Tesař.

Kvůli měření se veřejné osvětlení v Jablonci vypne hned dvakrát, pokaždé na půl hodiny. Pak se znovu rozsvítí.

Unikátní rezervace tmy

vznikne na Liberecku u hranic s Polskem

Odborníci a technici, kteří budou měřit sílu jabloneckého světelného znečištění, budou na čtyřech stanovištích: na rozhlednách Královka a na Proseči, na sjezdovce na Dobré Vodě a na Horním náměstí.

Druhá část projektu se zaměří na světelné podmínky celého Libereckého kraje jako celku. A v rámci toho se měření budou zaměřovat i jednotlivě na některá konkrétní města.

Kde je tma silnější?

Sílu tmy a světla tak budou odborníci zjišťovat a porovnávat jednotlivě pro Liberec, Jablonec, Semily, Turnov, Doksy, Českou Lípu a Mimoň. "Další měřené lokality jsou Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště a elektrárna Turrów v Polsku," sdělil Jiří Tesař.

Právě rušivé světlo z osvětlení polské elektrárny považují odborníci za tak silné, že světelně ruší i pohraniční oblasti v Jizerských horách. Sílu rušivého světla budou v Libereckém kraji sledovat a měřit odborníci například z Vysoké školy báňské v Ostravě či dokonce ze Slovenské akademie věd.

Obce a města v kraji na projekt s vypínáním světla přistoupily, protože se Společností pro rozvoj veřejného osvětlení už v některých městech dlouhodobě spolupracují.

"Provádějí se rekonstrukce veřejného osvětlení, ve kterém se zdroje světla nahrazují úspornějšími. Má to velmi příznivý dopad na rozpočty obcí a měst," uvedl za radnice v kraji Martin Půta. V Hrádku nad Nisou, kde je starostou, takto upravili veřejné osvětlení u jedné z hlavních silnic na území města a spotřeba energie je tam teď o třetinu menší.

Boj proti rušivému světlu trvá už několik let

Rezervace tmy v Jizerských horách a vypínání veřejného osvětlení jako základ studie o rušivém světlu v regionu. Dvě události související s bojem proti světelnému znečištění se sešly v jeden moment v Libereckém kraji. Jakoby se kraj stal centrem snah omezit rušivé světlo.

Boj proti němu ale trvá už řadu let a průkopnické počiny vznikly i v Česku. "Původní motivací bylo obnovit krásu noční oblohy. Proto se nápravou špatné praxe venkovního osvětlování začali zabývat astronomové, a to hlavně v USA a Itálii už od konce osmdesátých let," připomíná webová stránka České astronomické společnosti.

Dnes mají astronomové spojence ze všech oborů. "Svítit tak, aby škodlivé vedlejší důsledky byly co nejmenší, je totiž výhodné pro všechny," tvrdí astronomové.

V Česku se první krůček v boji proti světelnému znečištění uskutečnil už v roce 2002. "Šlo o přijetí zákona o ochraně ovzduší platného od 1. června 2002. Zmínkou o ochraně nočního ovzduší před uměle přidávaným světlem si zákon získal věhlas po celém světě," upozorňuje Česká astronomická společnost.

Ovšem nic není dokonalé. Vydání konkrétních pravidel pro rekonstrukce a nové instalace osvětlovacích soustav ponechal zákon na vládu. Ta je nevydala, místo toho navrhla takový úkol ze zákona vypustit.

V dnešní podobě nabízí zákon jen jedinou pomoc: zmocňuje obce, aby regulovaly záměrné svícení do vzduchu. A v Libereckém kraji už tímto směrem postupuje například Hrádek nad Nisou nebo Semily.

Nezdravé umělé osvětlení?

Zmínku o ochraně nočního ovzduší v českém zákoně před dvěma roky razantně překonali Slovinci. Vydali totiž speciální zákon o světelném znečištění.

"Několik studií z různých oblastí světa ukázalo, že vystavení lidí a zvířat umělému osvětlení může mít spojitost s vzrůstem výskytu nádorů. V noci světlo potlačuje tvorbu hormonu melatoninu - jednoho z rozhodujících faktorů, které nás chrání před rakovinou," uváděli Slovinci při zdůvodňování svého zákona.

I tak má Liberecký kraj jeden primát. Vypínání veřejného osvětlení - jak k němu dojde ve čtvrtek a pátek - v jednu společnou chvíli na tak rozlehlém území jako je celý kraj se v Česku děje poprvé.

"A podobně rozsáhlý projekt nemá obdobu ani v Evropě," tvrdí Jiří Tesař ze Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení.

Některá města či instituce v Česku se ale světelným znečištěním už zabývala. Speciální studii si nechal vypracovat například Krkonošský národní park.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video