Tygřice Isabella v liberecké ZOO.

Tygřice Isabella v liberecké ZOO. | foto: ZOO Liberec

Libereckou zoo čeká žaloba kvůli smrti bílé tygřice, žádá ji architekt pavilonu

  • 25
Trestním oznámením vyvrcholí listopadová tragédie v liberecké zoo, kde dva lvi rozsápali vzácnou bílou tygřici Isabellu. Známý liberecký architekt Pavel Švancer, který kdysi pro zoo projektoval právě pavilon šelem, totiž nevěří tomu, že k neštěstí mohlo dojít souhrou okolností. Požaduje proto, aby událost vyšetřila policie.

"Lvi si nemohli dvířka do výběhu, kde byla tygřice, sami otevřít. Kočkovitým šelmám rostou drápy dolů, nedokáží otočit tlapu. Při otevírání dvířek by si ji vykloubily. Chci, aby se tato tragédie důkladně vyšetřila," říká architekt.

Pokud by policejní vyšetřování ukázalo, že vinu nese on, jako projektant pavilonu šelem, je připravený nést odpovědnost. "Chceme dosáhnout toho, aby orgán zodpovědný za chod zahrady, to znamená městský úřad, podal trestní oznámení na neznámého pachatele a policie případ vyšetřila. A ne aby se zametla pod koberec jako nešťastná náhoda."

Lvi v liberecké ZOO, kteří roztrhali tygřici Isabellu.Zoo se Švancerem nesouhlasí. "Rekonstrukcí události jsme zpětně zjistili, že možnost otevření dvířek samotnými šelmami existuje," tvrdí ředitel zoo David Nejedlo. Přijali řadu opatření, aby se nic podobného neopakovalo. "Změnili jsme režim vypouštění zvířat do výběhů. Vybíráme nejvhodnější nové technické řešení změny obsluhy přepouštěcích dvířek," říká ředitel.

Město proto zatím žalobu nechystá. "Proběhlo to v místech, kam není vidět, kde není kamera, to co se tam událo, nikdo neviděl. Evidentně však k nějakému technickému selhání dojít muselo," říká náměstek libereckého primátora Ondřej Červinka. "Pokusy v zoo ukázaly, že si lvi dvířka otevřít mohli," míní.

vzácnou tygřici zardousil lev

Podnět k vyšetřování policií podat nehodlá. "Nepřijde mi, že by to mělo smysl. Na druhou stranu budu rád, když se věc vyšetří," uvádí náměstek. Je to podle něj velká tragédie, která se dotkla mnoha lidí.

"Včetně mě. Jsem přesvědčen, že tu k lidskému zavinění nedošlo. Nikdo však neviní ani architekta Švancera," dodává Červinka. Pokud ale město trestní oznámení nepodá, udělá to v nejbližší době sám architekt Švancer.

Liberecká zoo letos slaví devadesát let od svého založení, je nejstarší ve střední Evropě. Chová kolem tisícovky zvířat ze 170 druhů. Bílé tygry, vzácnou odchylku tygrů bengálských, začali chovat v roce 1994. Stali se největší atrakcí zahrady.

"První pár bílých tygrů - Isabella a Columbus - dorazil do Liberce ze švédské zoo Eskilstuna," upozorňuje mluvčí zoo Ivan Langr. Isabella v květnu 2002 porodila pět mláďat, přežila tři. "Nyní jsou v liberecké zoo tři bílí tygři - dcera Isabelly Artemis, samec Paris a samice Suryia," vysvětlil mluvčí zahrady Ivan Langr.


Video