Příjmy libereckého rozpočtu budou příští rok nižší o sto milionů.

Příjmy libereckého rozpočtu budou příští rok nižší o sto milionů. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Liberec zvedne daň z nemovitosti, výjimku mají jen Vratislavice

  • 48
Od příštího roku budou Liberečané platit vyšší daň z nemovitosti. A všichni stejnou. Jediní, kdo zaplatí méně, budou lidé, kteří bydlí ve Vratislavicích nad Nisou. Ve čtvrtek pro zvýšení zvedlo ruku jednadvacet zastupitelů z třiatřiceti.

Průměrně každý, kdo žije v krajském městě, zaplatí za rok přes dvanáct set korun, dosud to bylo kolem 580 korun. V centru města se daň zvýší na dvojnásobek, v některých okrajových částech ale zaplatí vlastníci nemovitostí i více než čtyřnásobek.

Radnice tak chce získat do rozpočtu na rok 2012 peníze, kterých má nedostatek. "Je to nepopulární krok, a tato daň je špatná, ale jediná možná. Díky ní budeme mít v rozpočtu o šedesát milionů korun více. A nebudeme muset zvyšovat některé další služby," upozornil Jiří Šolc, ekonomický náměstek liberecké primátorky.

Zastupitelé se ve čtvrtek o zvyšování daně z příjmu dohadovali tři a půl hodiny. "Dojedou na to zase ti nejchudší. Pokud je někdo majitelem pozemku nebo domu, tak tu zvýšenou daň rozpočítá nájemcům, nebo třeba zahrádkářům," zmínila Dana Lysáková, zastupitelka za KSČM. Domnívá se, že radnice by měla najít peníze někde jinde, než v kapse Liberečanů.

Radost z nové vyhlášky nemají ale ani koaliční partneři. "Máme sice ve volebním programu, že zvyšování této daně podporovat nebudeme, ale když jsem jej tehdy tvořili, ještě jsme nevěděli, v jak špatném stavu bude rozpočet. Vím, že se to lidem nelíbí," sociálnědemokratická prohlásila primátorka Liberce Martina Rosenbergová.

Vratislavice vzbudily dohady

Jednotní v hlasování ale nebyli třeba občanští demokraté. "Zvýšení daně povede k sestavení rozpočtu, proto jsem byl pro," prohlásil Tomáš Hampl, předseda liberecké ODS. Někteří jeho kolegové ale byli opačného názoru.

Některým zastupitelům se nelíbilo také to, že Vratislavičtí budou platit menší daň, než ostatní lidé v libereckých částech. "Je to jakoby občané Vratislavic byli občané první kategorie. Oni přece také chodí do libereckého divadla, také chodí do zoologické zahrady," upozornil Josef Šedlbauer, zastupitel za Změnu pro Liberec.

"Máme jiné postavení, než ostatní čtvrti, máme své zastupitelstvo, náš rozpočet není závislý na Liberci. Takže bychom měli mít možnost o dani rozhodnout sami," reagoval Lukáš Pohanka, starosta Vratislavic.

Vyhlášku mění zastupitelé po devíti letech a daň patří ve městech republiky k těm nižším. Dosavadní koeficient základní sazby daně se z 2,5  zvedne na 3,5, ten původní zůstane pouze ve Vratislavicích. Navíc setře rozdíly mezi jednotlivými částmi města, kdy výjimku měly některé čtvrti, ulice a dokonce i čísla popisná.

"Tak se stávalo, že třeba dva sousedé platili každý úplně jinou daň. Teď to bude spravedlivé," přiblížil Šolc. A novinkou je právě to, že pro Liberec i Vratislavice se zavádí místní koeficient dva, jímž se celá sazba daně vynásobí.

Příjmy libereckého rozpočtu budou příští rok nižší o sto milionů, než letos, kdy byly nastavené na 1,6 miliardy korun. Snížit se tak budou muset i výdaje. Komu a kolik město vezme, se ale ještě neví. Podle primátorky ale budou úspory bolet.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video