Podle libereckého strážce kasy Jiřího Šolce město rozhodně nezkrachuje.

Podle libereckého strážce kasy Jiřího Šolce město rozhodně nezkrachuje. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Další rána pro zadlužený Liberec. Stát po něm chce 400 milionů

  • 19
Liberec neuspěl s odvoláním, aby nemusel státu zaplatit 400 milionů korun za pochybení při stavbě bytů pro mistrovství světa v lyžování v roce 2009. Město má vrátit státní dotaci 200 milionů korun a zaplatit stejně vysoké penále. Liberec se sice proti pokutě odvolal, ale u finančního úřadu v Brně nepochodil.

"Je to absurdní. Město postavilo za čtyři sta padesát milionů dvě stě padesát čtyři bytů pro sportovce z celého světa s tím, že po ukončení akce budou sloužit pro sociálně slabé. To se stalo. Na druhé straně je tady kratší kanalizace a za to městu hrozí sankce čtyři sta milionů," zlobí se náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc.

Připomeňme, proč by měl Liberec platit státu obří pokutu. Podle Finančního úřadu v Liberci nepostupovalo město v letech 2007-2008 podle pravidel pro poskytování dotací na projekt výstavby bytů v Zeleném Údolí.

Úřad městu vytkl, že v roce 2007 uhradilo stavební firmě neprovedené práce za více než dva miliony korun. Podle kontroly nebyla kanalizace tak dlouhá, jak bylo v projektu. Místo 1 100 metrů měří jen 900 metrů. Navíc ve svém záměru neuvedla radnice všechny pozemky, jichž se výstavba bytů týkala.

A jak pracovníci finančního úřadu přišli k částce čtyři sta milionů korun? "Město dostalo na výstavbu bytů pro mistrovství dotaci dvě stě milionů a stejnou částku nám pak horliví úředníci vyměřili jako penále," vysvětluje náměstek Šolc.

O vrácení dotace i penále se dozvěděla liberecká radnice na konci minulého roku. Okamžitě se odvolala k nadřízenému libereckého finančního úřadu, který sídlí v Brně. Jeho úředníci však nyní na práci svých libereckých kolegů žádné pochybení nenašil.

Opozice tentokrát nekřičí

"Chceme sankci zmenšit, aby nebyla pro město tak ničivá," komentuje situaci primátorka Liberce Martina Rosenbergová. Vedení města podle ní proto zvažovalo podání správní žaloby, žádost o prominutí ale považuje za vhodnější.

S výškou pokuty tentokrát nesouhlasí ani jindy ukřičená liberecká opozice. Jaromír Baxa (Změna), bývalý ekonomický náměstek primátora, vysvětluje proč.

"Postup finančního úřadu je v těchto případech k obcím velmi krutý. V kauze chybějící kanalizace jde jen o malé pochybení a nepřiměřený trest. Kdyby to bylo celé zpackané, kdyby se to nepostavilo, kdyby tam nebydleli sociálně slabí, pak by bylo vrácení dotace i penále na místě. Takhle to je nepochopitelné."

Zároveň je Baxa přesvědčen, že se kolem MS událo spousta jiných pochybností, výběrových řízení, předražených zakázek a dalších věcí, který by se naopak měly důkladně prošetřit.

Město (prý) nezkrachuje

Přestože městu Liberec, které má po bývalém vedení astronomický dluh dvě miliardy korun, hrozí obří pokuta, náměstek Šolc se odmítá bavit o tom, co by zaplacení čtyř set milionů pro město znamenalo.

 "Od rána mi zvoní telefony a novináři se ptají, kdy město zkrachuje. Odpovídám, že nezkrachujeme, že k naplnění nejčernějšího scénáře nedojde. Z devadesáti devíti procent to platit nebudeme," prorokuje náměstek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video