Moderátor Jan Kraus.

Moderátor Jan Kraus. | foto: MF DNES

Liberec je důkazem drzosti politiků, tvrdí moderátor Jan Kraus

  • 222
Boj za dnes již odvolaného primátora Jana Korytáře zaujal i populárního moderátora Jana Krause. Ve své páteční show označil Liberec za unikátní město, kde lidé demonstrují za to, aby primátor zůstal. "Považoval jsem za svou povinnost vyjádřit mu alespoň takto podporu," říká moderátor.

Předpokládám, že jste politické hrátky na liberecké radnici sledoval. Co si o nich myslíte?
Je na tom všem krásně vidět, a v tom je Liberec opravdu vynikajícím vzorkem, jak jsou političtí reprezentanti odolní a drzí v tom, co vlastně dělají. Oni už zapomněli, že mají plnit vůli voličů, berou to tak, že poddaní se bouří. Liberec je pro ně taková selská bouře, a jak víme z dějepisu, ty bývaly většinou krvavě potlačené. Jenže pak se spojily ve velká povstání a na kandelábrech nakonec viseli ti, co to potlačovali.

Pád liberecké koalice

V Liberci vládla skoro 20 let ODS a před posledními komunálními volbami již měla tak špatnou pověst strany napojené na stavební lobby a prolezlé korupcí, že všichni jejich političtí soupeři slibovali voličům změnu.

Volby vyhrála Změna pro Liberec Jana Korytáře a vytvořila koalici společně s ČSSD, sdružením Liberec občanům a Unií pro sport a zdraví.

Koaliční partneři v čele s ČSSD ale vypověděli 31. března koaliční smlouvu a v sobotu odvolali na zastupitelstvu Jana Korytáře a radní z jeho sdružení z funkce.

Důvodem měla být Korytářova špatná komunikace v rámci koalice a způsob, jakým vybral tajemnici magistrátu Alenu Dvořáčkovou.

Korytář ale za rozpadem koalice vidí to, že odmítl podepsat smlouvy na veřejné zakázky za bezmála půl miliardy korun z peněz Evropské unie. Výběrové řízení připravila ještě předchozí koalice, ve které byla i ČSSD, a podle Korytáře byly šité na míru velkým stavebním firmám.

Bývalí Korytářovi spojenci k sobě nyní přibrali Věci veřejné, chtějí vytvořit menšinovou koalici a opírat se o hlasy ODS a KSČM.

Když se na to podíváte s odstupem, měl vůbec pan Korytář šanci se v křesle udržet?
Podívejte, pana Korytáře motivuje něco abstraktního, co spadá do oblasti morálních hodnot, do vysmívaných pojmů pravdy a podobně. Zatímco na straně druhé jsou konkrétní zájmy peněz. Čím primitivnější člověk, tím víc má pocit, že peníze jsou kompletní životní štěstí. Pan Korytář je výjimečný v tom, že za ním lidé stojí. Ti, co jsou proti němu, se bojí věznice, tak se jim nedivme, že bojují kolektivně, semknutě a urputně. Jejich rizika jsou vyšší než bývalého primátora. Ten si může dát pohodlně nohy na stůl, kdežto jim by hrozilo, že si je dají tak maximálně v cele na postel.

Jenže teď si mohou Liberečané myslet, že jejich hlas stejně nic neznamená...
To ale není pravda. Tím, že demonstrovali, upoutali na sebe pozornost. Díky tomu jsem se o celé situaci dozvěděl i já. V tomto ohledu se tak chovali naprosto správně, jiná zbraň není. Dostali se i do médií a já myslím, že lidé v Liberci ještě neřekli poslední slovo. Ostatně včera tam přijel pan prezident, Liberečané by mu měli dát najevo, jak se jim teď ve městě líbí. Protože pokud bychom si řekli, že je všem dnům konec, tak co bychom tu pak dělali?

A co říkáte na zdůvodnění politiků, že rozpad koalice zavinila špatná komunikace. Není to trochu hloupá zástěrka?
Není hloupá, spíše bych řekl, že drzá. Polovina českých politiků totiž komunikovat neumí, a když začnou, tak je vidět, že je škoda, že začali, takže o komunikaci bych vůbec u politické reprezentace nemluvil. Myslím, že se tím, co politici předvádějí, dostáváme na samý kraj demokratického systému a Liberec je toho krásnou ukázkou. Tam vládne banda a Syner.

Abyste teď Liberečany nedostal do skepse...
Do skepse se upadat nesmí, protože to je pak vítězství té druhé strany. Ale já si myslím, že stejná věc jako v Liberci se možná odehraje někde jinde v republice a nakonec to všechno vyvrcholí a dojde na selské bouře.

Uvažujete o tom, že byste Jana Korytáře pozval někdy v budoucnu do svého pořadu?
Tohle je spíše otázka na dramaturgyni, ale už jsme spolu o tom mluvili. Nicméně myslím si, že to, zda bude v mém pořadu, není až zas tak důležité, důležitější bude další počínání v Liberci, případně v celé republice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video