Předseda nové politické strany Liberálové.cz Pavel Weiss (vpravo), tajemník strany Milan Hamerský a spolupracovník Tomáš Ježek (vlevo). (12. ledna 2009)

Předseda nové politické strany Liberálové.cz Pavel Weiss (vpravo), tajemník strany Milan Hamerský a spolupracovník Tomáš Ježek (vlevo). (12. ledna 2009) | foto: ČTK

Liberálové.cz mají s Evropou velké plány, ale zatím jen deset členů

  • 18
Po Straně svobodných občanů se hlásí na svět strana další - proevropští Liberálové.cz. Voliče chtějí k letošním volbám do Evropského parlamentu přilákat na myšlenku vytvořit Spojené státy evropské.

Liberálové.cz (LIB) navazují na Liberální reformní stranu (LiRA), která loni v listopadu po neúspěchu v podzimních krajských a senátních volbách ukončila činnost.

"Cítíme, že je tu dlouhodobě velké množství liberálně smýšlejících voličů, kteří nemají zastání," uvedl předseda strany Pavel Weiss. Podle něj Liberálové.cz představují "novou generaci" politiků, kteří se hlásí k evropské integraci a nejsou zatíženi korupčními skandály z minulosti.

Známé tváře v LIB

Strana má zatím deset členů, upřesnil její předseda. Podle něj ale LIB bude spolupracovat i se známými tvářemi. Mezi ně patří například ekonom Tomáš Ježek, který spoluzakládal Občanskou demokratickou alianci (ODA) a byl ministrem privatizace v první polistopadové vládě.

Ježek novinářům řekl, že ještě neví, jak přesně bude novou stranu podporovat. Ve volbách do Evropského parlamentu za ni kandidovat nehodlá. K příznivcům LIB by podle jejího vedení měl patřit i bývalý senátor LiRA Jiří Zlatuška.

Cílem LIB je uspět ve volbách do Evropského parlamentu. Po příštích českých parlamentních volbách by se pak ráda dostala do Sněmovny a případně také jako menší koaliční strana do nové vlády. Uvedla to na svých webových stránkách. Podle plánu by se parlamentní volby měly konat příští rok.

Program pro evropské volby i kandidáty chtějí Liberálové.cz představit 3. února. Zatím je tajemník strany Milan Hamerský, který stál v minulosti v čele LiRA, nechtěl přiblížit. Hamerský spolu s Weissem kandidovali do europarlamentu neúspěšně již před pěti lety v Unii liberálních demokratů, která zastřešovala US-DEU, Cestu změny, ODA a LiRA. Celkem získala 1,69 procenta hlasů.

Hlubší evropská integrace

V letošních evropských volbách chtějí Liberálové.cz oslovit voliče tím, že jim nabídnou prosazování hlubší evropské integrace. Mluví o federaci podle švýcarského vzoru.

"Na rozdíl od eurocyniků a eurozbabělců nabízíme jiný přístup," řekl Hamerský, který se označil za eurooptimistu. Lisabonská smlouva, která má upravit fungování rozšířené EU, je podle něj "kompromis na samé hranici únosnosti". Vedení strany míní, že by o přijetí dokumentu měli rozhodnout lidé v referendu.

Do evropských voleb jde LIB také s návrhem zrušit společnou zemědělskou politiku. Podle vedení strany deformuje trh a zdražuje potraviny. Na domácí politické scéně chtějí Liberálové.cz skončit s korupcí.

Za její "symboly" označili nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou a ministry Aleše Řebíčka, Petra Gandaloviče a Jiřího Čunka, které vyzvali k odstoupení. Čunek dnes pár hodin před výzvou oznámil, že se rozhodl z vlády odejít. - čtěte Čunek oznámil odchod z vlády, jeho posty mají převzít Svoboda a Parkanová

Dalším bodem programu LIB je návrh změny volebního systému.

Veřejnosti se dnes představuje také nová euroskeptická strana - Strana svobodných občanů (Svobodní). Ve volbách do Evropského parlamentu se chce údajně ideově hlásit k hnutí Libertas irského odpůrce Lisabonské smlouvy Declana Ganleyho. V řadách nového uskupení jsou lidé z okruhu prezidenta Václava Klause.

O Svobodných čtěte více

Svobodní se představili, odmítají Lisabon, slibují nízké daně

K myšlence Liberálů.cz vytvořit Spojené státy evropské se hlásí i expremiér a bývalý šéf ČSSD Miloš Zeman. "Já jsem totiž eurofederalista, který by si přál, aby časem, postupně, vznikly Spojené státy evropské s jednotnou zahraniční, obrannou a další politikou," vysvětlil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video