Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Liberální demokracie není dokonalá, ale jako jediná dodržuje lidskou svobodu

  8:30aktualizováno  8:30
Česká společnost, ale nejen ta, i jiné demokratické společnosti by měly být založeny na několika základních principech. Mezi tři hlavní pilíře patří svoboda, humanita a liberální demokracie. Bez nich nelze vytvářet moderní a pokrokovou společnost. V těchto hlavních zásadách nelze dělat kompromisy kvůli momentálním ekonomickým, politickým nebo jiným důvodům. To považuje za nejdůležitější Kateřina Janků, generální ředitelka Moravia IT.

Kateřina Janků: Svoboda, humanita a liberální demokracie. Bez nich nelze vytvářet moderní a pokrokovou společnost. | foto: MF DNES

1) Svoboda - český stát by měl zajistit dodržování lidských práv a vytvořit společenské a právní prostředí, které zabezpečí a podpoří jejich dodržování.

2) Humanita - úzce souvisí s lidskými právy a jejich respektováním.

3) Liberální demokracie - je i přes své nedostatky a nedokonalosti v současné době jedinou formou vlády, která je schopna zajistit dodržování lidských svobod.

Další hodnoty, na kterých by měla česká společnost stát, jsou:

4) Vzdělání a vzdělanost národa. Podpora a rozvoj vzdělání, kultury, vědy a výzkumu bez hledání okamžitých komerčních zisků. Pěstování české kultury a umění.

5) Česká politika a političtí představitelé by měli směřovat k dlouhodobým vizím a cílům české společnosti a přestat upřednostňovat a zakládat svou činnost na populismu a krátkodobých cílech v rámci jednoho volebního období. Českým politikům chybí dlouhodobé programy rozvoje země.

6) Česká republika je malý stát a samostatně těžko odolá politickým zájmům velkých mocností. Je proto zapotřebí, aby se začlenila do většího politického uskupení, které zajistí svobodný a nezávislý rozvoj naší země. Je nutné, abychom se stali integrální součástí EU, jako malá země samostatně můžeme jen těžko existovat jak politicky tak ekonomicky. Pro Evropskou unii a její členské země je pak důležité, aby vytvořily vyšší míru integrace, než je doposud.

7) S předchozím bodem úzce souvisí i nutnost vnímat situaci a pozici naší země v globálním kontextu. Politické či ekonomické dění na jiném kontinentě či ve vzdálené zemi se v dnešní době neděje odtrženě od dění ve zbytku světa.

8) Zdravá kombinace podpory zahraničních investic a vytváření podmínek pro ekonomický rozvoj na úrovni národní a regionální. Česká republika po mnoho let poskytovala velké úlevy zahraničním investicím, díky čemu dnes můžeme často slyšet, že jsme "montovnou Evropy". Tyto investice pak mohou pod vlivem měnících se ekonomických podmínek rychle z ČR zmizet. Zahraniční investice jsou důležité, chybí mi zde však podpora českého podnikání, které je často zaměřeno na oblasti s vyšší přidanou hodnotou než je montování a které může mít dlouhodobější perspektivu pro rozvoj české ekonomiky.

9) Důležitým principem společnosti by měla být absolutní netolerance korupce a nepotismu. Tyto jevy by měly být obecně vnímány stejně negativně jako krádež nebo násilí.

10) Poslední princip, který bych zde chtěla uvést jako důležitý pilíř zdravé společnosti, je princip individuální odpovědnosti za vlastní život a osud a nespoléhání se na to, že někdo (stát, úřady, organizace) musí vše zajistit.

ČESKÁ VIZE

89 významných českých osobností pomáhá formulovat Českou vizi. Jde o desítku nejdůležitějších hodnot, na kterých by měla stát budoucnost naší společnosti.

Od pondělí 3. srpna do pátku 13. listopadu 2009 bude každý den kromě soboty vycházet jeden esej v Kavárně on-line. Soubor se pak stane podkladem pro setkání Václava Havla, Madeleine Albrightové a Jacquesa Rupnika v Kabinetu Havel 19. listopadu.

Pořádají Masarykova univerzita v Brně, Divadlo Husa na provázku a DIALOG centrum, o.s. pod patronací Václava Havla a záštitou rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy.
Více informací na www.usvitvcechach.cz.

Autor:


Trump ohrožuje světovou bezpečnost, řekl historik Lukeš v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)
ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o povodních, píše komentátor MF DNES...  celý článek

Edvard Beneš před svou vilou
ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval jako "zbabělec".To jsou témata zápisníku...  celý článek

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.
ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj proti drogám selhal. To jsou témata...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.