Únos vojáků byl podle Hershe jen záminkou k spuštění déle plánovaného útoku.  Ilustrační foto.

Únos vojáků byl podle Hershe jen záminkou k spuštění déle plánovaného útoku. Ilustrační foto. | foto: Finbarr O'Reilly, Reuters

Libanon byl cvičením na Írán, napsal americký týdeník

  • 236
Americký týdeník The New Yorker otiskl článek, podle kterého byl konflikt Izraele s Libanonem dlouho dopředu naplánovaný a má sloužit jako rozcvička pro americký útok na Írán. Americká vláda informace z článku dementovala.

ČTĚTE TAKÉ:
Válečné škody bude Libanon odstraňovat roky

Seymour Hersh, renomovaný novinář, který odhalil mimo jiné skandál kolem věznice Abú Ghrajb, se v článku opírá především o anonymní zdroje. Cituje nejmenované zpravodajské důstojníky, poradce vlád a armádní představitele.

V článku zpochybňuje především oficiální verzi, podle které vznikl konflikt Izraele a Hizballáhu spontánně poté, co radikálové na izraelském území zajali dva izraelské vojáky a unesli je do Libanonu.

Hersh tvrdí, že se jednalo o dlouhodobě plánovanou akci. Izrael se prý pro útoky rozhodl už mnohem dřív, poté, co izraelská Jednotka 8200 zachytila rozhovory vůdců Hamasu a Hizballáhu. V jednom z nich se říká, že Hamasu nepřináší mírová politika žádné zisky a že se vrátí k ozbrojenému boji. Izrael a USA se podle Hershe shodli na tom, že pokud se Hamas chopí zbraní a bude mít i podporu Nasralláhova Hizballáhu, odveta se sebe nenechá čekat.

Vojenská akce byla nejen dopředu plánovaná, ale mohla i počítat s podporou Bílého domu. "Představitelé Izraele několikrát navštívili Washington, aby jim dal Bílý dům zelenou k bombardování a zároveň aby zjistili, kolik toho Američané unesou," cituje Hersh vládního konzultanta.

Izrael se spojení s Amerikou brání. Šabtai Šavit, bezpečnostní poradce izraelského Knessetu prohlásil, že útok na Hizballáh je čistě v zájmu Izraele a pokud vyhovuje i Americe, jedná se o souhru okolností.

Hizballáh jako předehra k Íránu
Podle Hershe měl Izrael ve Washingtonu otevřené dveře. S odvoláním na bývalé zpravodajské důstojníky totiž tvrdí, že pro Bushovu administrativu znamená letecké bombardování Libanonu předobraz preventivního útoku na nukleární zařízení v Íránu.

"Izraelský plán byl zrcadlovým obrazem toho, co Spojené státy plánují pro Írán," řekl Hershovi bývalý zpravodajský důstojník.

Shoda obou akcí podle Hershe spočívá v tom, že množství odpalovacích zařízení Hizballáhu je ukryto v podzemních bunkrech, které pomáhali plánovat íránští inženýři. Američané by se proto v případě útoku na Írán museli vyrovnat s obdobnými zařízeními.

"Cheneyho záměrem bylo: co když si Izraelci vyřeší tuto svou část a budou v tom úspěšní? To by bylo skvělé. Co máme dělat v Íránu se můžeme naučit tím, že budeme sledovat, co dělá Izrael v Libanonu," cituje Hersh důstojníka.

"Velkou otázkou pro naše letecké síly bylo, jak úspěšně zasáhnout sérii těžkých cílů v Íránu. A kdo je je nejbližším spojencem amerických leteckých sil v plánování? Není to Kongo, je to Izrael," dodává důstojník.

Bílý dům vše popírá
Hershův článek vyvolal v Kapitolu rozruch a ohradil se proti němu i prezident George W. Bush. "Stále se mne ptají na izraelské vojenské strategie. Ale my po vojenské stránce Izraeli neradíme," prohlásil prezident.

Že by Američané o útoku na Libanon věděli dopředu, odmítl už dřív mluvčí Národní bezpečnostní rady. "Před útokem Hizballáhu na Izrael nedala izraelská vláda žádnému představiteli ve Washingtonu žádnou záminku si myslet, že Izrael plánuje útok," prohlásil.

Dotčení Hershovi vytýkají, že v článku jsou uvedeny téměř výhradně anonymní zdroje. Seymour Hersh se brání tím, že všechna jména jsou známá redakci New Yorkeru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video