Lháře odhalí detektor mozku

  • 3
Chladnokrevní lháři, kteří mistrně podváděli dosavadní detektory lži snímající krevní tlak a změny na kůži, se mají čeho obávat. Budoucí detektory budou podle vědců téměř neobelhatelné, protože budou číst přímo mozkovou aktivitu. Tu nelze podle neurologů při vyřčení lži vědomě potlačit ani dlouhodobým nacvičováním.

"Když se někdo snaží podvádět, uvede v činnost část neuronové sítě. Síť reaguje na potlačování pravdy a vydává emoční odezvu spojenou s aktem lhaní," uvedl profesor Ruben Gur z Pennsylvánské univerzity, kde se vede výzkum.

Konvenční detektory lži selhávají občas u zkušených lhářů, kteří zkouškou projdou, protože vykazují méně úzkostné reakce organismu. Naopak ztrémovaní nováčci mohou být označení za podvodníky. Přístroje také neberou příliš ohled na fyziologické rozdíly mezi lidmi.

Problém spočívá také ve způsobu kladení otázek a definici lži, která může mít různé odstíny - od přehánění, vymýšlení, racionalizace až po zažitý sebeklam například u lidí, kteří vykouří desítky cigaret denně, ale nejsou přesvědčeni o tom, že jsou závislí na nikotinu.

Vědcům pomohl Augustinus
Vědci proto hledali společný kognitivní proces, který leží v jádru všech typů lží, a odpověď našli hluboko v historii u křesťanského filozofa z 5. století svatého Augustina, podle něhož je lež vědomým potlačením pravdy.

Jako důkaz posloužilo osmnáct dobrovolníků, kteří měli ošálit počítač vědomě lživým tvrzením, že drží jinou kartu, než ve skutečnosti měli v ruce. Ke lži byli motivováni příslibem, že při oklamání počítače dostanou peníze navíc. Nevěděli však, že počítač předem ví, jakou kartu drží.

Lež aktivuje přední kůru mozkovou
Snímání mozkové činnosti ve chvíli vědomého lhaní ukázalo zvýšenou aktivitu v přední části mozkové kůry ležící asi sedm centimetrů za středem čela, která je zodpovědná za kognitivní procesy, například pozornost a dělání úsudku, a také za mírnění individuálních reakcí na podněty.

Další aktivní oblast mozkové kůry se nacházela vedle levého ucha, která se zčásti překrývá s prefrontálním kortexem zodpovědným za mírnění reakcí.

Výzkumní pracovníci vědí, že cesta nového detektoru lži z laboratoří do soudní síně bude chvíli trvat, protože jde o drahou a komplikovanou záležitost. Drobní zlodějíčci se tedy nemusejí obávat. Novou metodu však lze použít u nejvýznamnějších případů v souhře s konvenčními detektory lži.

"V celách předběžného zadržení je kolem tisíce lidí a víme, že mnozí nemají na svědomí nic. Pomoci může jakýkoli postup, který to prokáže," uvedl Gur na adresu lidí, kteří se dostali do amerických věznic ve spojitosti se zatýkáním po teroristických útocích proti New Yorku a Washingtonu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video