Lexa unikl na ostrovy v Karibiku

Je to už druhá velká politická blamáž, kterou slovenská vláda premiéra Mikuláše Dzurindy toto léto utrpěla. Poté, co v péči slovenských lékařů málem zemřel prezident Rudolf Schuster, aby se pak během dvou týdnů pobytu v Rakousku "zázračně" zotavil, má Slovensko nový skandál. Slovenské úřady byly nuceny přiznat, že Ivanu Lexovi, nejsledovanějšímu obviněnému v procesech, které mají rozkrýt nelegální praktiky předchozích Mečiarových vlád, se podařilo uniknout ze Slovenska.

"Připouštím i korupci," uvedl šéf vyšetřovatelů Jaroslav Ivor na otázku Rádia Twist, jak se podařilo Lexovi přejít hranici. "Vyšetřovatel po Lexově propuštění z vyšetřovací vazby vydal příkaz k jeho blokaci na všech přechodech. Území Slovenska musel Lexa opustit nelegálně," dodal.

Jak oznámila v noci ze čtvrtka na pátek televize Markíza a v pátek potvrdily orgány ministerstva vnitra, Lexa se od loňského září nachází na ostrovech v Karibiku.
Podle televize Markíza se pokusil získat občanství Grenady, ale po neúspěchu tohoto pokusu se "toulá" spolu s rodinou a svými rodiči mezi karibskými ostrovy.

Lexa, bývalý šéf smutně proslulé mečiarovské tajné služby, je obviněn jak z organizování únosu syna exprezidenta Michala Kováče do Rakouska, tak z přípravy dalších nelegálních akcí, které měly donutit Kováče k odchodu z úřadu.

Lexův útěk může zahýbat i politickou scénou. Podobně jako v případě selhání lékařů při léčbě Schustera se i nyní ozývají hlasy volající po odstoupení odpovědných vládních činitelů. "Je to velké minus pro současnou vládní koalici," uvedl pro Rádio Twist šéf výboru pro Evropskou integraci František Šebej. Politickou odpovědnost za "kolektivní blamáž" by měl podle něho převzít ministr vnitra Ladislav Pittner, ministr spravedlnosti Ján Čarnogurský a šéf tajné služby Vladimír Mitro.

"Odejde i Pittner?" nastoluje otázku dne bulvární deník Nový čas a dodává, že Lexa se už může nynější vládě klidně vysmát.

Vyšetřování Ivana Lexy

8. prosince 1998 - Premiér Mikuláš Dzurinda obnovil vyšetřování únosu syna bývalého slovenského prezidenta Michalal Kováče do Rakouska.
1999

23. února
- Rádio Twist zveřejnilo záznam telefonického rozhovoru, který dokazoval, že Lexa organizoval únos M. Kováče ml. do Rakouska. Lexa popřel pravost záznamu.

1. března - Vyšetřovatel oznámil, že poslanec Ivan Lexa je podezřelý z trestných činů: zneužití pravomoci veřejného činitele, zavlečení občana SR do ciziny a loupeže.

9. března - Poslanci Národní rady Slovenské republiky vydali Lexu trestnímu stíhání.

15. března - Prokurátor vzal Ivana Lexu do vyšetřovací vazby.

17. května - Vysoký důstojník slovenské tajné služby Jaroslav S. uvedl, že Kováč ml. byl do Rakouska odvlečen na Lexův příkaz.

13. června - Lexovi advokáti požádalli o ukončení stíhání.

20. června - Politické grémium HZDS vyzvalo, aby bylo zastaveno vyšetřování Lexy a Krajčiho.

21. června - Šéf vyšetřovatelů Jaroslav Ivor vydal příkaz, že Lexa nesmí překročit hranice Slovenska ani s diplomatickým pasem.

4. října - Vyšetřovatel zbavil mlčenlivosti Vladimíra Mečiara kvůli Lexově případu.

7. října - Lexův advokát Juraj Trokan uveřejnil na své internetové stránce stížnost svého
klienta proti SR adresovanou Evropskému soudu pro lidská práva ve Štraskurku.

4. listopadu - Mandátový a imunitný výbor Národní rady SR souhlasil s trestním stíháním Lexy ze zneužití pravomoci veřejného činitele.
2000

11. leden
- Lexův advokát poslal stížnost Evropskému soudu pro lidská práva ve Štraskurku na Slovenskou republiku kvůli nepřípustnému trestnímu stíhání.

25. května - Mezi novináři se rozšířila zpráva, že Lexa uprchl mimo území SR.

13. června - Slovenští kriminalisté požádali o pomoc v pátrání po Lexovi Interpol.

4. července - Vyšetřovatel vyhlásil po Lexovi celostátní pátrání.

10. července - Interpol vyhlásil Lexovi mezinárodní pátrání.

20. července - TV Markíza oznámila, že stíhaný Lexa je už od loňského září v zahraničí a požádal v Grenade o ekonomické občanství a přísahal věrnost královně Alžbětě II. Grenadské úřady jeho žádosti nevyhověly s ohledem na jeho stíhání na Slovensku.

21. července - Ministr vnitra Ladislav Pittner v Rádiu Twist připustil, že Ivan Lexa opustil Slovensko s největší pravděpodobností s pomocí lidí blízkých ruskému podsvětí.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video