Lexa se zpovídá z hříchů v tajné službě

  • 2
V Bratislavě začal dlouho očekávaný proces s Ivanem Lexou. Bývalý šéf Slovenské informační služby se zpovídá z fingovaného odprodeje zbraní. Hrozí mu až 10 let vězení. Prokuratura ho podezírá z desítky dalších trestných činů, kterých se měl dopustit v éře premiéra Mečiara.

Někdejší Mečiarův spolupracovník Ivan Lexa je spolu se sedmi lidmi z kontrarozvědky podezřelý ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

V letech 1996 a 1998 jmenoval zvláštní komisi, která vyřadila z výzbroje Slovenské informační služby nejméně 223 pistolí a revolverů, tři desítky samopalů, kulomety a náboje bezmála za čtyři miliony korun.

Podle policie některé zbraně byly funkční a neměly být vyřazeny. Zatím se nepodařilo všechny najít. Několik pistolí si koupili zaměstnanci SIS včetně Lexy za 500 slovenských korun.

"Obvinění považujeme za právní nesmysl. Sepsal ho prokurátor, který je počtvrté na psychiatrickém léčení," uvedl Lexův obhájce Ján Cuper na adresu státního zástupce Michala Serbina.

Lexa namítal, že soud nemá doklad o tom, že by byl zbaven mlčenlivosti. Senát obvinil z podjatosti a s novináři se odmítl o kauze bavit. Předpokládá se, že verdikt padne až v příštím roce.

Lexovi hrozí tři roky vězení. Pokud senát zjistí, že poškodil SIS značným způsobem, mohl by dostat až desetiletý trest.

Vyšetřování zastavila Mečiarova amnestie
Exředitel tajné služby je stíhán na svobodě. Ve vyšetřovací vazbě byl už třikrát, soud ho ale vždy propustil. Podezřelý je z desítky dalších, převážně hospodářských trestných činů.

Prokuratura ho podezírá také z navádění k vraždě. Stíhání v kauze únosu Michala Kováče mladšího ale před lety zastavila amnestie Vladimíra Mečiara, který na čas převzal prezidentské pravomoci.

Šéf tajné služby se měl dopustit navádění k vraždě tím, že poslal zabijáky na muže, který znal podrobnosti o únosu syna bývalého prezidenta do Rakouska. Podle policie se na zavlečení Michala Kováče podílela právě SIS.

Lexa byl zadržen v roce 1998, krátce po volbách, v nichž prohrála Mečiarova HZDS. Soud ho ale z vazby propustil a Lexa uprchl. Zhruba po dvou letech ho našli v Jihoafrické republice, odkud byl jako nelegální přistěhovalec vydán na Slovensko.

V Bratislavě začal dlouho očekávaný proces s Ivanem Lexou. Bývalý šéf Slovenské informační služby se zpovídá z nezákonného odprodeje zbraní. (12. prosince 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video