Lexa je volný, tentokrát prý neuteče

  • 7
Bývalý šéf slovenské tajné služby Ivan Lexa je po půl roce volný. Kvůli podezření z navádění k vraždě bude po propuštění z vyšetřovací vazby stíhán na svobodě. Obhájci považují proces za politickou hru. Advokát přirovnal Lexu k Ježíši Kristovi na kalvárii. "Po ní vedli nevinného člověka, který byl ukřižován," uvedl.

Lexa je podezřelý, že v roce 1996 navedl členy bratislavského podsvětí, aby zavraždili bývalého policistu Róberta Remiáše. Vrahy, kteří dali do Remiášova auta nálož, se dosud nepodařilo chytit.

Remiáš dělal spojku Oskaru Fegyveresovi, který byl podle svých slov přímým účastníkem únosu syna exprezidenta Kováče do Rakouska. Podle policie se na zavlečení podílela právě SIS, kterou vedl za vlády premiéra Mečiara právě Lexa.

Podle vyšetřovatelů se odstraněním Remiáše snažil zničit důkazy o únosu Michala Kováče mladšího. Zároveň tím chtěl podle deníku SME zastrašit svědky, například jednoho z agentů tajné služby, který v případu svědčil. Důkazy ale chybějí.

Lexa slíbil, že už neuteče
Značně pohublý Lexa vyšel z bran věznice v doprovodu svých obhájců. S novináři téměř nemluvil. Pouze řekl, že je příjemné být opět na svobodě a že na Slovensku zůstane a neuprchne do zahraničí, jako to udělal po prvním propuštění z vazby.

VYŠETŘOVÁNÍ IVANA LEXY

8. prosince 1998 - Premiér Mikuláš Dzurinda obnovil vyšetřování únosu syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče do Rakouska.
23. února 1999 - Rádio Twist zveřejnilo záznam telefonického rozhovoru, který dokazoval, že Lexa organizoval únos Kováče mladšího do Rakouska. Lexa pravost záznamu popřel.
1. března 1999 - Vyšetřovatel oznámil, že poslanec Lexa je podezřelý z trestných činů: zneužití pravomoci veřejného činitele, zavlečení občana SR do ciziny a loupeže.
9. března 1999 - Poslanci Národní rady Slovenské republiky vydali Lexu trestnímu stíhání.
15. března 1999 - Prokurátor vzal Lexu do vyšetřovací vazby.
17. května 1999 - Vysoký důstojník slovenské tajné služby Jaroslav S. uvedl, že Kováč mladší byl do Rakouska odvlečen na Lexův příkaz.
13. června 1999 - Lexovi advokáti požádalli o ukončení stíhání.
20. června 1999 - Politické grémium HZDS vyzvalo, aby bylo zastaveno vyšetřování Lexy a Krajčiho.
21. června 1999 - Šéf vyšetřovatelů Jaroslav Ivor vydal příkaz, že Lexa nesmí překročit hranice Slovenska ani s diplomatickým pasem.
4. října 1999 - Vyšetřovatel zbavil kvůli Lexově případu mlčenlivosti Vladimíra Mečiara.
7. října 1999 - Lexův advokát Juraj Trokan uveřejnil na své internetové stránce stížnost svého klienta proti SR adresovanou Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
4. listopadu 1999 - Mandátový a imunitný výbor Národní rady SR souhlasil s trestním stíháním Lexy ze zneužití pravomoci veřejného činitele.
11. leden 2000 - Lexův advokát poslal Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku stížnost na Slovenskou republiku kvůli nepřípustnému trestnímu stíhání.
25. května 2000 - Mezi novináři se rozšířila zpráva, že Lexa uprchl mimo území SR.
13. června 2000 - Slovenští kriminalisté požádali o pomoc v pátrání po Lexovi Interpol.
4. července 2000 - Vyšetřovatel vyhlásil po Lexovi celostátní pátrání.
10. července 2000 - Po Lexovi vyhlásil mezinárodní pátrání Interpol.
20. července 2000 - TV Markíza oznámila, že stíhaný Lexa je už od loňského září v zahraničí, požádal v Grenadě o ekonomické občanství a přísahal věrnost královně Alžbětě II. Grenadské úřady jeho žádosti nevyhověly s ohledem na jeho stíhání na Slovensku.
21. července 2000 - Ministr vnitra Ladislav Pittner v Rádiu Twist připustil, že Lexa opustil Slovensko s největší pravděpodobností s pomocí lidí blízkých ruskému podsvětí.
24. srpna 2000 - Slovenský parlament rozhodl o tom, že Lexu vydá do vazby; sněmovna tak umožnila policii vydat na něj mezinárodní zatykač.
20. července 2002 - Bratislavský soud poslal exšéfa tajné služby Lexu, který byl do země deportován z Jihoafrické republiky, do vazby.
16. srpna 2002 - Senát Nejvyššího soudu rozhodl o Lexově propuštění z vazby. Důvodem je zaujatost krajského soudu v Bratislavě.
5. prosince 2002 - Policie Lexu obvinila z návodu k vraždě Róberta Remiáša. Ten zemřel při výbuchu svého auta v dubnu 1996. Byl spojkou s korunním svědkem zavlečení syna exprezidenta Michala Kováče do Rakouska a agentem tajné služby.
5. června 2003 - Lexa byl po půl roce propuštěn z vyšetřovací vazby. Kvůli podezření z navádění k vraždě bude stíhán na svobodě.

"Budu se vyjadřovat později, ne teď. Víte dobře, že to je svinstvo od začátku," dodal, než nastoupil do auta.

Před vězením čekaly na bývalého ředitele SIS desítky novinářů a několik jeho příznivců, kteří mu tleskali a volali na něj "Ivanko".

Podle Lexova advokáta Jána Cupera se případ údajného navádění k vraždě vyvíjí ve prospěch jeho mandanta. "Dva svědci už obvinili vysoké ústavní činitele z podplácení svědků. Měli nabízet až třímilionové odměny za výpovědi. Ukazuje se, že náš mandant s tím nemá absolutně nic společného," uvedl Cuper.

Za mříže může Lexu vrátit stížnost ministra spravedlnosti Daniela Lipšice, o níž Nejvyšší soud rozhodne do poloviny srpna. Soud poslal Lexu do vyšetřovací vazby loni v prosinci už potřetí.

Zpovídá se z desítek činů
Bývalý šéf tajné služby je kromě údajného navádění k vraždě stíhán i pro desítku dalších trestných činů převážně hospodářského charakteru. V kauze únosu Michala Kováče mladšího ale soud jeho stíhání zastavil, protože čin byl amnestován tehdejším zastupujícím prezidentem Mečiarem.

Lexa byl zadržen v roce 1998, krátce po volbách, v nichž prohrála HZDS Vladimíra Mečiara. Obviněn byl mimo jiné z podílu na zavlečení Kováče mladšího do Rakouska. Únos měl přimět tehdejšího Mečiarova protivníka k abdikaci.

Soud ho ale z vazby propustil a Lexa uprchl. Zhruba po dvou letech ho našli v Jihoafrické republice, odkud byl jako nelegální přistěhovalec vydán na Slovensko. Lexův advokát považuje deportaci za nezákonnou.

Proces se zdržuje, píše tisk
"Vyšetřovatelé mají na kontě další nulu a promarněný čas," komentuje Lexovo nejnovější propuštění deník Pravda a dodává, že konec kauzy se tak odsouvá do nedohledna. Za propuštěním podle komentátora nestojí pouze soud.

Vyšetřovatelům se za půl roku nepodařilo sesbírat dostatek faktů. Zřejmě se domnívali, že se Lexa ve vězení zlomí a poté něco řekne. Bývalý šéf SIS ale odolal a nepomohly ani výpovědi vysoce postavených mafiánů nebo bývalého příslušníka tajné služby, podotýká list.

Bývalý šéf Slovenské informační služby Ivan Lexa opouští vyšetřovací vazbu v bratislavském Justičním paláci. (5. června 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video