Levný nákup v bazaru se může hodně prodražit

-
Většina uživatelů se snaží získat svůj počítač a rozšiřující díly co nejlevněji. Proto svoji pozornost obrací i k inzerátům nebo k bazarům v domnění, že za levný peníz získají kvalitní monitor nebo klávesnici. Zdánlivě výhodná koupě však může být nepříjemným omylem.

Je běžné, že špičkový počítač, který před třemi lety stál víc než sto tisíc korun, stojí dnes sotva desetinu. Rychlý pokles hodnoty výpočetní techniky nesouvisí ani tak s opotřebením jako spíše s morálním zastaráváním - výkon procesorů se totiž každé dva roky zdvojnásobuje a kdysi špičkový model dnes poslouží jen pro textový editor a další kancelářské práce. Podobně jako existuje skupina zákazníků kupujících pravidelně nejnovější a nejdražší počítače - nazývaní "power users uživatelé vyžadující výkon" - je ale i skupina zákazníků, kteří myslí při koupi především na svůj rodinný rozpočet - "budget users". T i kupují buď levnější modely, nebo se snaží získat počítač z bazaru či druhé ruky. Před koupí počítače v bazaru se proto vždy vyplácí přeptat na aktuální ceny nových počítačů u prodejců - kupující pak může být nejen mile překvapen nízkou cenou, ale potěší ho i záruka. Na druhou stranu je v bazarech možné najít i staré modely počítačů, které jsou už běžně nedostupné. "Bazary jsou pro mě hlavně zdrojem starých věcí, ke kterým mám jistý emoční vztah," říká grafik Jan Zámečníku.

Záruka bez záruky

Nákup v bazaru má pro kupujícího řadu rizik. Asi největší riziko jsou velmi problematické záruky - během rychlého vyzkoušení v bazaru si ani prodavač nemusí všimnout skrytých vad, jako je například opotřebený harddisk nebo součástky, které vynechávají až po zahřátí. V ětšina bazarů přitom nabízí možnost vyzkoušet zakoupenou součástku či počítač doma a v případě vady ho vrátit do dvaceti čtyř hodin. V takovém případě budou kupujícímu vráceny peníze - po dvaceti čtyřech hodinách jsou vyplaceny původnímu majiteli a bazar odmítá nést jakékoliv záruky. Podle právníků je možné reklamovat pouze celkovou nefunkčnost zakoupené věci, ale ne to, že nefunguje perfektně. Vzhledem k tomu, že většina dražších počítačů nebo součástek je nabízena pouze formou komisního prodeje, kdy za případné vady neručí bazar, ale původní majitel, může být vymáhání vrácení peněz velmi problematické. Proto je vhodné vyzkoušet si zboží, pokud možno, co nejlépe ještě před koupí a využít bazarem nabídnuté doby k otestování dokonale. Pokud prodejce v bazaru úplně odmítá možnost věc doma vyzkoušet a případně vrátit, je lepší se takovému bazaru vyhnout a kupovat jinde. Další problém představuje faktická nemožnost zjistit si, zda kupovaný díl - například grafická karta nebo harddisk bude spolupracovat s počítačem uživatele. Některé součástky nejsou kompatibilní a nebo si kupující nemusí být zcela jistý, zda je může ke svému počítači připojit. Pokud díl zakoupí a doma zjistí, že ho nemůže ke svému počítači připojit, má smůlu.

Jak kupovat v bazarech?

Předně platí zásada: Nakupovat beze spěchu, navštěvovat bazary pravidelně a systematicky. Pak si kupující rychle všimne, které díly se prodávají dobře a které naopak leží na policích ladem. "Ležáky" bývají předražené nebo jde o díly, jejichž funkční hodnota je malá. Impulsivní nákup vede často ke špatné koupi, vyplatí se pokud možno navštívit více bazarů. "V bazarech nakupuji nerad, jediná věc, která tam jde kupovat bez rizika, jsou díly bez mechanických součástek: grafické, zvukové a síťové karty. Je ale nutné dát si pozor, aby k tomu byly ovladače na nějaké disketě či CD, jinak to je k ničemu," konstatuje vysokoškolský student Artur Filipák. Pokud kupovaná součástka obsahuje pohyblivé mechanické díly (jde například o disketovou jednotku, harddisk nebo tiskárnu), je vždy riziko větší, protože mechanika odchází první. Paměti, videokarty, síťové a zvukové karty a i procesory mají šanci vydržet funkční velice dlouho, pokud nebyly poškozeny statickou elektřinou. Zvláštní pozornost je třeba věnovat notebookům, které bývají při přenášení vystaveny otřesům - ty poškozují hlavně displej, zářivku a disky. Je nutné ověřit i stav baterie - doma baterii zcela vybít, pak nabít a změřit čas, za kterou se znovu vybije. U bazarových notebooků je obvyklé, že mají sníženou kapacitu baterií nebo vůbec nefungují. Poškození displeje starších notebooků může představovat velký problém. U monitorů je třeba zkontrolovat propojovací kabel - zda je správného typu a v konektoru nejsou zlomené či ohnuté kontakty a pak vyzkoušet, zda je obraz dostatečně jasný a je na monitoru možné nastavit požadované rozlišení a obnovovací frekvenci. Starší monitory totiž často umožňují zobrazení jen v menším rozlišení a nízkých obnovovacích frekvencích (60 Hz), což při delším používání může poškodit zrak. Obecně se vyplácí kupovat v bazarech spíše značkové počítače a tiskárny. V případě, že se u nich objeví problém, bývá také větší naděje, že technici dané firmy poruchu odstraní. To se týká hlavně notebooků, které obsahují hodně netypických součástek. U méně obvyklých tiskáren mohou navíc nastat problémy s těžko dostupnými tiskovými náplněmi a dalším spotřebním materiálem. "U modemů je třeba zkontrolovat, zda jsou homologované a u skenerů stav skla - zda na něm nejsou rýhy nebo neodstranitelné skvrny," dodává Artur Filipák.


Co si lze pořídit za "malé peníze"?

* do 5000 Kč - Starší počítač třídy 386, 486, který je vhodný pro práci v operačním systému DOS a například pro psaní textů nebo účetnictví. S velkou pravděpodobností na něm nepoběží žádné novější programy, a i když se uživatel může seznámit se základy práce s počítačem, nenaučí se pracovat s Windows 95 nebo Windows 98 - tyto operační systémy na starých počítačích většinou nefungují. P odobný počítač lze doporučit jen pro zcela nejzákladnější, nejméně náročnou práci.

* do 10 000 Kč - Starší počítač třídy Pentium, který umožní přijatelnou práci v systému Windows 95. Hodí se pro psaní textů a práci v Microsoft Office, práci s internetem a řadu dalších aplikací, ale jeho možnosti bývají omezené a nemusí postačovat novým aplikacím. Je poměrně vhodný pro začátečníka, který se může seznámit s řadou novějších aplikací, ale stále za přijatelné peníze.

* do 15 000 Kč - Starší počítač třídy Pentium II nebo AMD K6-2, na kterém je možné pracovat s převážnou většinou nových aplikací, internetem a hrát novější hry. Počítač této třídy má ještě dostatek výkonu a možnosti rozšíření pro pohodlnou prá ci pro budoucí rok až dva.

* do 20 000 Kč - Nový levný počítač třídy Pentium II nebo AMD K6-2 s vlastnostmi podobnými předchozí třídě.Na rozdíl od ní už má typicky rok až tři roky záruky.

* do 30 000Kč - Nový levnější počítač třídy Pentium III nebo AMD K6-3, na kterém budou bez problémů fungovat i budoucí aplikace, jako jsou Windows 2000. Vztahuje se na něj záruka rok až tři roky. Umožní pohodlnou práci s aplikacemi pro budoucí dva až tři roky.


Detaily, na které je třeba dbát při koupi v bazaru

* Pokud možno, kupujte v doprovodu někoho, kdo počítačům a jejich součástkám rozumí.

* Před každou manipulací s díly se vybijte o velký kovový předmět, nejlépe uzemněný - radiátor, vodovod a podobně - snižujete tak riziko poškození dílu statickou elektřinou.

* Zboží si vždy nechte demonstrovat v chodu. P okud kupujete součástky, které není možno předvést na místě, zeptejte se, jakou dobu máte na vyzkoušení dílů doma a dokdy je možné vadné díly vrátit. Dobu, kterou máte k dispozici pro testování, pečlivě využijte a součástku zatěžujte - řada problémů se objeví po určité době používání nebo po zahřátí dílu. P okud vám bude sděleno, že součástku není možné vrátit, raději jděte do jiného bazaru.

* Při zakoupení součástky si vždy nechte vystavit účtenku a pečlivě ji uschovejte.I když přinesete vadný díl zpět hned druhý den, může se stát, že bez účtenky budete odmítnuti.

* Pokud možno se zcela vyhýbejte výrobkům s označením "vada" a to zvláště harddiskům. Všechny díly, které mají pohyblivé mechanické součásti, by měly být v perfektním pořádku. "Mírná vada" výrobku naznačuje, že se problémy s dílem v budoucnosti zhorší.

* Zkontrolujte si, zda je výrobek kompletní a má příslušné kabely a také ovladače, které jsou nezbytné pro úspěšnou instalaci a chod. V mnoha případech přinese prodávající do bazaru pouze zařízení bez kabelů nemusíte mít vůbec žádnou naději zařízení zprovoznit a i chybějící ovladače mohou představovat velký problém.

* Při zakoupení softwaru nebo disků, na kterém je nainstalován softw are, si ověřte, zda jde o legální kopii, a nelegální kopie smažte vyhnete se tak případným potížím s porušováním autorských práv.


Výhody a nevýhody různých forem prodeje "z druhé ruky"

- Bazary - Zboží si je možné prohlédnout a vyzkoušet na místě, ale většinou je nutné navštěvovat více bazarů po delší dobu. S výběrem vhodného počítače m ůže navíc poradit i prodavač.

- Inzeráty - Je možné si pohodlně doma vybírat mezi velkým množstvím nabídek a v inzertních novinách bývají přehledně srovnány podle kategorií. Není však přímo možné zjistit skutečný stav zboží ani to, zda nabídka ještě platí. Ceny nabízených počítačů se velice liší od výjimečně dobrých až po zcela přemrštěné.

- Výprodeje velkých firem - Někdy podniky hromadně prodávají svoje staré počítače, protože je vyměňují za nové.Tako vé výprodeje bývají velmi levné a v řadě případů jsou počítače v dobrém stavu.

- Prodej repasovaných počítačů - Repasované počítače prodávají firm y, které nakoupí vyřa zované počítače od velkých firem a odborně je zkontrolují a případně opraví. Na repasované počítače se pak vztahuje šestiměsíční záruka. Nevýhodou je cena, která je u repasovaných počítačů vyšší než u prodejů v bazarech nebo přímo z firemního výprodeje.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Ivan Korčok těsně zvítězil v prvním kole prezidentských voleb na Slovensku

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

Devítileté děvče i sedmdesátník. V Rusku se zatýká za „schvalování terorismu“

28. března 2024  18:45

Od Petrohradu na západě Ruska až po Magadan na Dálném východě zatýká ruská policie za komentáře k...

Jak velké odškodnění za tragický potrat? Pohled do historie napoví

28. března 2024  18:33

V pražské nemocnici na Bulovce kvůli záměně pacientek potratila zdravá žena. Nebylo to ale první...

ODS vydělala 22 milionů, do konce roku musí splatit 110milionový úvěr

28. března 2024  18:31

Hospodaření vládních občanských demokratů se po propadu v roce 2022 dostalo loni do kladných čísel....

Kryptopodvodník Bankman-Fried dostal 25 let. Zpronevěřil osm miliard dolarů

28. března 2024  17:07,  aktualizováno  17:43

Americký soud poslal zakladatele zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sama Bankmana-Frieda na 25 let...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...