Levnější renta prvním kolem prošla

  • 198
Prezidentská renta dostala ve sněmovně šanci. Vládě se podařilo posunout do druhého čtení levnější variantu zákona, podle kterého se bude stát starat o prezidenty v důchodu. Exprezidenti mají podle této normy pobírat rentu 100 tisíc měsíčně. Návrh vyšší o 16 a půl tisíce poslanci v únoru odmítli.

Zákon připravil stejně jako původní dražší variantu ministr spravedlnosti Pavel Rychetský.

Původní návrh poslanci odmítli už koncem února. Exprezident Václav Havel si mezitím zaplatil kancelář i s personálem ze svého.

Stát by Havlovi podle návrhu platil do konce života rentu 50 tisíc korun měsíčně a k tomu stejnou částku na úhradu kanceláře a mzdu pro asistenta.

První návrh exprezidentům zaručoval doživotní plat ve výši téměř 70 tisíc korun a dalších 46 500 na administrativní výdaje. I nový návrh ministra Rychetského počítá s přidělením služební limuzíny, ale policejní ochranka už v něm není.

Proti prvnímu návrhu se postavili hlavně komunisté, ale také někteří poslanci ODS i ČSSD.

Komunisté návrh označili jako zákon, který se má hlavně postarat o Václava Havla, kterému stále nemohou přijít na jméno, protože se po léta snažil potlačit jejich vliv.

Poslanec chce prezidentskou rentu i pro premiéry

Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jiří Václavek (ČSSD) řekl, že ve druhém čtení zákona navrhne, aby stejné požitky a za stejných podmínek jako exprezident pobírali i bývalí premiéři. Václavek vysvětlil, že premiér je mnohdy vystaven většímu tlaku než prezident, ale do důchodu pak odchází s deseti tisíci korunami. Václavek naznačil, že pro svůj návrh má mezi poslanci částečnou podporu. "Oficiálně se ještě o ničem nejednalo, ale ta podpora by tady mohl být," řekl.

Komunista Vojtěch Filip dokonce navrhuje, aby si Havel zřídil z úsporných důvodů kancelář například v některé parlamentní budově.

K tomu se připojila i kancelář prezidenta Václava Klause (ODS), který s Havlem v minulosti také nevycházel právě nejlépe.

To, co Špidlův kabinet navrhuje, je srovnatelné se zahraničím, kde je narozdíl od Česka běžné, že se stát o bývalé prezidenty postará. Mimo jiné i proto, že pak využívá jejich služeb.

Exprezident Havel podle informací ČTK už platí ze svého asi 150 tisíc korun měsíčně za pronájem kanceláře, telefonní poplatky, poplatky za internet, poštovné a platy dvou zaměstnanců.

Výdaje na rentu a víceúčelovou náhradu by činily ročně 1,2 milionu korun, pořízení auta by stálo milion korun a roční plat řidiče a provoz vozidla půl milionu korun.

Rentu a další výhody bývalý prezident ztratí, pokud se stane poslancem, soudcem či významným členem státní správy, ztratí je i tehdy, když bude pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video