Levnější počítače mohou být výhodné

- Cena počítače souvisí s jeho výkonem. Uživatel často může nabýt přesvědčení, že o výkonu počítače rozhoduje pouze procesor a velikost paměti. Ve skutečnosti velice záleží i na použité základní desce, která může omezit počet přídavných, například grafických či zvukových karet, velikost operační paměti počítače i rychlost harddisků. Pokud zákazník kupuje počítač jako celek a nechce měnit jeho vybavení nemusí se o tento problém zajímat. Pokud ale plánuje v budoucnosti zakoupit lepší grafickou kartu, výměnit procesor či harddisk, rozhodně by se o typ a schopnosti své základní desky zajímat měl.
Desky univerzální i vysoce výkonné

V nejlevnějších počítačích jsou obvykle využity vysoce integrované základní desky, na nichž je přímo zabudována většina zařízení. Tyto desky obvykle obsahují grafické a zvukové čipy a často také síťovou kartu a modem. Aby počítač fungoval, stačí jen doplnit procesor, paměti a disky. Integrované desky jsou levné a pro kancelářskou práci bohatě postačí. Pokud uživatel hodlá počítač v budoucnosti rozšiřovat, může se setkat s řadou problémů - někdy není možné do počítače namontovat jinou grafickou kartu anebo se zjistí, že deska už má plně obsazenou kapacitu paměti. Cena integrovaných desek se pohybuje kolem 4000 Kč včetně DPH. Většině uživatelů vyhoví univerzální desky, na nichž integrovaná zařízení nejsou. Tyto desky dovolují snadnou výměnu grafické i zvukové karty, které je však nutné zakoupit zvlášť. Cena univerzálních desek se pohybuje mezi 3000 až 4000 Kč včetně DPH, ty neobsahují žádná zařízení jako desky integrované, a proto je nutné připlatit další tři až čtyři tisíce korun navíc za dodatečné vybavení. Výkonné základní desky jsou určeny pro náročné uživatele, ti si však za vylepšené vlastnosti musejí pořádně zaplatit. Tyto desky nabízejí rozšířené možnosti, jako je druhý řadič disků, se kterým je možné připojit až osm disků (oproti běžným čtyřem), SCSI řadič (používá se pro připojení velmi rychlých disků), nebo více pozic pro rozšiřující karty a dodatečnou paměť. Cena výkonných modelů se pohybuje mezi pěti až osmi tisíci korunami. Specialitou jsou základní desky, určené pro servery, které dovolují použít dva procesory najednou nebo obsahují další jiná vylepšení.Tyto desky jsou obvykle dražší než deset tisíc korun a najdou uplatnění při sestavování firemních serverů.

Desky staré a nové

Pokud si uživatel kupuje díly podle svého vlastního výběru, musí si dát při nákupu základní desky pozor. Každý typ procesoru totiž využívá jen určitou desku a tu není je možné libovolně zaměňovat. Například není možné vložit do základní desky pro procesor Pentium II procesory od AMD. Dokonce i procesory stejné firmy mohou využívat různé základní desky. Zákazník by se měl poradit s odborníkem, ale při debatě o vhodném modelu by mu měl sdělit své záměry s počítačem. Pokud bude počítač určen jen pro kancelářskou práci a nebude-li jinak náročně využit, může si zvolit model levnější. Naopak v případě, že očekává od počítače nejvyšší výkon, neměl by se rozhodovat jenom podle jeho ceny. Nejnovější a nejdražší deska nemusí být zdaleka nejvýhodnější. Nové čipsety (sady čipů používaných na základních deskách) sice přinášejí vylepšené funkce, ale v mnoha případech je rozdíl v běžných aplikacích pro uživatele prakticky neznatelný. Thomas Pabst, nazávislý žurnalista publikující na internetových stránkách Tom's Hardware, uvádí testy, které demonstrují, že nové základní desky s čipsetem i820 jsou jen o málo rychlejší než staré desky s čipsetem BX. Nové desky přitom používají speciální paměti RDRAM, které jsou čtyřikrát dražší než paměti běžné. "O desky s čipsetem i820 velký zájem není, nabízíme je pouze na objednávku," komentuje situaci Aleš Zaoral z firmy Alzasoft, nezávislého prodejce hardwaru. Podobné je to i s procesory. Intel Pentium III 600 je podle testů Thomase Pabsta v běžných aplikacích jen o tři procenta rychlejší než Intel Pentium III 550, přesto je téměř o třetinu dražší. Opačná situace je u harddisků: Nejmenší jsou - při přepočtu ceny na megabyty úložného prostoru - nejdražší. Čtyři gigabyty velký harddisk stojí kolem čtyř tisíc korun, ale disk s kapacitou 26 GB pouze deset tisíc korun. Za šestiapůlnásobnou kapacitu místa uživatel zaplatí pouze dvaapůlkrát tolik. Uživatel, který se snaží získat co nejlepší výkon za co nejméně peněz, by měl volit počítač, který má kvalitní základní desku s dostatečným množstvím paměti a velkým diskem. Na druhou stranu může oželet nejrychlejší procesory a grafické karty, protože se v běžných aplikacích jejich výkon neprojeví.

JAKÉ ZÁKLADNÍ DESKY JSOU V NOVÝCH POČÍTAČÍCH?

Desky založené na čipsetech VIA

* Čipsety VIA jsou levné a nabízejí řadu funkcí. VIA dodává desky pro procesory Cyrix, AMD K6-2 a Pentia, nově připravuje i desky pro procesory Athlon. Desky s čipsety VIA často nabízejí řadu rozšiřujících funkcí, jako je podpora rychlých disků UDMA/66 nebo integrované grafické karty. Na druhou stranu s některými deskami byly problémy, protože nebyly plně kompatibilní se všemi přídavnými zařízeními.

Desky založené na BX čipsetu

* BX čipset je už starší, ale ověřený a výkonný.Základní desky s tímto čipsetem jsou určeny pro procesory Celeron, Pentium II a Pentium III. Využívají běžně dostupné paměti SDRAM, takže není problém rozšířit kapacitu paměti počítače. Obvykle neumožňují využít nejrychlejší disky UDMA/66 ani nejmodernější grafické karty s rozhraním AGP 4x - tyto součástky na nich fungují pomaleji.

Desky založené na i820 čipsetu

* Čipset i820 je nový a dovoluje využívat i rychlé disky UDMA/66 a grafické karty s rozhraním AGP 4x. Počítače s těmito deskami jsou rychlejší, ale aby mohly využít plně svého výkonu, musí používat velmi drahé paměti RDRAM, které jsou čtyřikrát dražší než běžné paměti SDRAM. Právě proto nejsou tyto desky příliš oblíbené. Existují i upravené desky s čipsetem i820, které využívají běžné paměti SDRAM, ale ty jsou výrazně pomalejší.

Desky pro procesory AMD Athlon

* Procesory AMD Athlon vyžadují speciální základní desky.(Uživatel, který se rozhodne pro tento typ procesoru, musí zakoupit i novou základní desku.) Využívají běžné paměti typu DIMM. S výběrem konkrétní desky zákazníkovi pomůže prodejce, který též doporučí vhodné rozšiřující karty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue