Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Levné léky se vyvážejí do ciziny a v Česku chybějí. Změnit to má zákon

  • 195
Poslanec za hnutí Úsvit Jiří Štětina chce navrhnout nový zákon, který by politikům umožnil zasáhnout do byznysu s vývozem levných léků do ciziny. Kvůli standardům, které momentálně platí, jsou v Česku některé léky nedostupné. Distributorům se vyplatí je prodat v cizině, kde za ně dostanou až za desetkrát víc peněz.

"Je nutné, aby stát v případě, že nějaký lék mizí do zahraničí ve velkém, mohl jeho reexport dočasně zakázat a aby to byl zákaz, který je vynutitelný sankcemi. Není přece možné, abychom sice měli levné léky, ale aby pro naše pacienty existovaly jen na papíře," říká senátor Jiří Štětina, který se spojil s pacientskou organizací Koalice pro zdraví a společně návrh zákona připraví.

Na vývoz levných léků z Česka totiž doplácejí jak pacienti, jimž léky chybí, tak paradoxně celé zdravotnictví.

Své o tom vědí například na infekčním v českobudějovické nemocnici. Tady často potřebují obyčejný penicilin. Jenže ten se prakticky nedá sehnat, protože je tak levný, že jej firmy živící se paralelními vývozy přeprodávají do zahraničí. "Důsledek je, že nakonec musíme léčit mnohem dražšími léky a ve zdravotnictví se nic neušetří," popsal MF DNES tamní lékař.

Což je paradox. Česko má totiž záměrně tak nastavené zákony a vyhlášky, že se při stanovování cen léků řídíme podle ceny, jakou má lék v nejlevnějších zemích v Evropě. A nastavujeme ji na stejné hladině právě proto, aby zdravotnictví co nejvíc ušetřilo.

Zastavte tlak na snižování cen léků

"Blíží se doba, kdy bude nutné sáhnout do předpisů cenové regulace," řekl náměstek ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv Filip Vrubel. Některé farmaceutické firmy totiž už odmítají do Česka dodávat své léky za takto nízké ceny.

Jsme pro ně příliš malý trh, takže si pak nemohou vykompenzovat nižší cenu na vyšší spotřebě. A pak: firmy nechtějí, aby jim naše nízké ceny kazily cenu léku jinde. Protože stejně jako se Česko dívá při stanovování ceny léku na nejlevnější země, jinde berou jako referenční zemi právě nás. Z českého trhu proto například loni zmizel jediný dětský penicilin ve formě sirupu.

"Byla nám snížena maximální cena léku o 55 procent. Za těchto podmínek prostě nemůžeme Ospen 750 na český trh dodávat," vysvětlil to před rokem ředitel společnosti Krka Miloslav Dvořák. Náhradou jsou opět dražší léky.

Cesta ven z bludného kruhu je přitom podle expertů jediná: zastavit tlak na snižování cen léků.

"Dokud budou rozdíly mezi českou a německou cenou léků tak vysoké, paralelní export nic nezastaví," míní lékař Rolando Arias. Podle něj tady příliš nepomůže ani nový zákon se zákazem vývozu. "I kdyby byla sankce sebevětší, firmy s distribučním oprávněním kvůli vidině velkého zisku zákon obejdou a lék stejně vyvezou," míní lékař.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video