Dotaz na majetek považovali někteří lídři za neslušný. Ilustrační foto

Dotaz na majetek považovali někteří lídři za neslušný. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Levicoví politici o svém majetku neradi mluví

  • 121
"Chceme majetková přiznání politiků," prohlašovali ještě nedávno zejména levicoví poslanci z KSČM a ČSSD. A dodávali, že jen tak se dá dělat otevřená politika. Jenže realita je úplně jiná. S jistou dávkou nadsázky se dá říct, že tito politici "kážou vodu, ale pijí víno".

Z velkého předvolebního testu MF DNES totiž nyní vyplývá, že zejména levicoví politici nemají chuť odkrýt své majetkové poměry.

MF DNES oslovila krajské lídry rozhodujících politických stran kandidujících v červnových volbách a požádala je o vyplnění majetkového dotazníku. Drtivá většina politiků, kteří nechtěli sdělit, kolik mají bytů, domů, aut nebo jak velké mají platy či úspory, pochází právě z KSČM a ČSSD.

"Podívejte se do katastru nemovitostí," odbyl dotazník lídr ČSSD v Karlovarském kraji Jaroslav Fiala. A na otázku, jaký je jeho roční příjem, odpověděl: "Můj příjem je takový, že dostačuje na to, abych část svých příjmů uspořil."

Lídr KSČM v Olomouckém kraji Alexander Černý odmítl dotazník vyplnit úplně. "KSČM předkládala zákon o majetkových přiznáních a až na výjimky ho nikdo nepodpořil. Jsme připraveni odpovědět, ale v rámci nějakých pravidel, která jsme bohužel neprosadili," řekl.

Jeho odpověď je spíše výmluvou, protože někteří jiní komunističtí lídři odpověděli, byť jen částečně. Přiznávání majetku u politiků je důležité proto, aby si voliči mohli kontrolovat, zda poslanci či ministři během svého mandátu morálně neselhali a nevzali si úplatek. Takový způsob kontroly je v demokraciích obvyklý.

Dotaz je nemravný, napsal kandidát ODS
Většina politiků ODS, lidovců či zelených projevila v testu větší otevřenost. Dvojka na kandidátce ODS na Karlovarsku Vladimír Hink přidal ke svým odpovědím i výpisy z katastru nemovitostí a fotografii svého více než pětimilionového domu.

Výjimku u občanských demokratů představuje lídr Středočechů Vlastimil Tlustý a Tomáš Hasil z Libereckého kraje. "Naprostá většina informací je uložena v čestných prohlášeních v Senátu a ve veřejně přístupných registrech," odbyl veškeré dotazy Tlustý, který nebere v potaz to, že obyčejný člověk nemusí mít na "lítání" po úřadech čas.

Tlustý v minulosti už "proslul" tím, že nechtěl odtajnit, kdo mu v polovině devadesátých let půjčil část peněz na výstavbu jeho domu.

Hasil si dokonce myslí, že dotazy na jeho majetek "přesahují hranici slušnosti a dobrých mravů". Nutno dodat, že většina jeho kolegů smysl majetkových přiznání pochopila a dotazník vyplnila.

Kandidáti jsou šetrní
Lídr středočeské kandidátky ČSSD, ministr průmyslu Milan Urban, nejdříve dotazník vyplnit nechtěl, ale když se dozvěděl, že by u jeho jména byla napsána nelichotivá poznámka, že "odpovědi bez vysvětlení nedodal", dotazník poslal. Přitom v jeho případě nejde o žádný problém: má dům, chalupu a v rodině dvě auta. Takové poměry má drtivá většina kandidátů.

Z testu také vyplynulo, že politici, kteří chtějí vstoupit do Sněmovny, jsou šetrní – řada z nich přiznává, že má na účtech několikasettisícové úspory a někteří i milionové. Mezi nejlépe situované politiky patří lídr ODS na jižní Moravě Václav Mencl a šéf Strany zelených Martin Bursík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video