K volbám by v prosinci přišlo 56 % voličů. Ilustrační foto.

K volbám by v prosinci přišlo 56 % voličů. Ilustrační foto. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Levicová většina, VV na minimu. Lidé by půl roku od voleb hlasovali jinak

  • 273
ODS a Věci veřejné stále ztrácejí podporu voličů, podle průzkumu agentury STEM by získaly jen 47 a 8 mandátů. Naopak postavení sociálních demokratů v čele žebříčku je stabilní, trvalou podporu má i TOP 09 na třetím místě. Současná vládní koalice by v případě prosincových voleb většinu ve Sněmovně nezískala, měla by jen 92 poslanců.

Výzkum prosincových preferencí není nijak překvapivý a jen potvrzuje současný stav. Do Sněmovny by STEM poslal stejné strany jako v květnových volbách, rozložení sil by ale bylo jiné.

Sociální demokraté by jako nejsilnější strana získali 81 poslanců. Druhá ODS 47 následovaná TOP 09 s 37 mandáty. V lavicích by usedlo také 27 komunistických poslanců a 8 za Věci veřejné.

Současná vládní koalice by tak ve Sněmovně většinu nesestavila, měla by jen 92 křesel. Nyní má přitom pohodlnou většinu 118 mandátů.

Oproti listopadovému průzkumu se čísla výrazně nezměnila. ČSSD a TOP 09 by si počet zákonodárců zachovaly, ODS a VV by ztratily - občanští demokraté jednoho, véčkaři tři. Jediní komunisté by získali, a to čtyři poslance.

Volební průzkum STEM (prosinec 2010)

Podpora ODS a hlavně Věcí veřejných tak podle průzkumu nadále klesá. V červnu přisoudil STEM véčkařům 12,4 procent hlasů, nyní už je to jen 5,1 %.

Čísla uváděná agenturou STEM jsou však takzvanými stranickými preferencemi, což znamená, že volební výsledek by byl o něco vyšší, protože ve výsledkovém "koláči" jsou zahrnuti i nerozhodnutí a nevoliči. Ani tak by se ale například lidovci nebo zelení do Sněmovny nedostali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video