Senátoři ČSSD prosadili omezení řečnické lhůty při jednání o církevních restitucích na dvakrát deset minut. Na snímku Jiří Dienstbier a Marcel Chládek.

Senátoři ČSSD prosadili omezení řečnické lhůty při jednání o církevních restitucích na dvakrát deset minut. Na snímku Jiří Dienstbier a Marcel Chládek. | foto: Petr Topič, MAFRA

Levici vyděsilo, že nestihne vrátit restituce. Omezila řeč senátorů

  • 382
Smíte mluvit jen dvakrát deset minut, prosadili sociální demokraté v Senátu omezení řečnických vystoupení při projednávání zákona o církevních restitucích. Vyděsila je totiž možnost, že pravicoví senátoři budou mluvit tak dlouho, než uplyne třicetidenní lhůta, během které se musí Senát vyjádřit k zákonu. Jinak restituce zamíří rovnou k podpisu prezidentovi.

"Ta lhůta by vypršela v pondělí o půlnoci, dostali jsme ten zákon dvacátého července," řekl iDNES.cz senátor sociální demokracie Marcel Chládek.

Už krátce po obědě místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier naznačil, že by k omezení pro řečníky mohla jeho strana přistoupit. Na dotaz, jak dlouho by ještě jednání o restitucích mohlo trvat, když je zřejmé, že má levice převahu a zákon vrátí do Sněmovny, odvětil, že jeho strana nemá zájem jednání zdržovat, ale záleží na vystoupení senátorů ODS a TOP 09.

Když si pak vzal slovo Petr Bratský z ODS a mluvil dlouhé desítky minut, ruply sociálním demokratům nervy. "Kdo s čím zachází, s tím také schází," zdůvodnil šéf senátorů ČSSD Petr Vícha návrh, aby každý senátor směl mluvit jen dvakrát po deseti minutách a aby se o církevních restitucích mohlo jednat i po jednadvacáté hodině, tedy klidně o půlnoci.

Přesně stejnou věc, tedy omezení rozpravy, prosadila vládní koalice ve Sněmovně, když sociální demokraté vsadili na taktiku obstrukcí a rozhodli se blokovat projednávání vládních návrhů reforem, škrtů sociálních výdajů či osekání podpory stavebního spoření. Koalice na to odpověděla tím, že sloučila rozpravu k několika různým zákonům a omezila lhůtu pro vystoupení řečníků. ČSSD na to reagovala jako na omezení, které využije v ústavní stížnosti na reformy.

Vícha ale upozornil, že Senát je v jiné pozici. Musí se totiž k zákonu, který přijde ze Sněmovny, vyjádřit do třiceti dnů, jinak přijde o své právo zákon změnit nebo ho vrátit. "Pro poslance taková lhůta není," řekl Vícha.

Proti omezení práva mluvit protestovala šéfka senátorů TOP 09 a Starostů Soňa Paukrtová. Zdůraznila, že její kolega Bratský mluvil celou dobu k věci a nepředčítal žádný text, který by s církevními restitucemi nijak nesouvisel. Vyžádala si pauzu na jednání senátorského klubu.

Po něm jednání normálně pokračovalo a vystoupení senátorů stran vládní koalice obstrukce ničím nepřipomínalo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video