Levice vytáhla na vojáky USA plebiscit

  • 728
USA sice ještě neřekly, kam přesunou své základny z Německa, čeští politici už ale vytahují referendum. Chtějí ho komunisté a část sociálních demokratů. "Ta věc je velice důležitá. Lidé by měli mít možnost se rozhodnout," řekl iDNES místopředseda KSČM Václav Exner.

Komunistům a ČSSD se však v minulosti nepodařilo do ústavy zákon o obecném referendu prosadit.

"Občané mají být zodpovědní," říká Exner. Místopředseda KSČM nezastírá, že jeho strana je proti rozmísťování jakýchkoli jednotek v zemi.

"Argumenty, že to pomůže zaměstnanosti, jsou podivné. To bychom pak mohli mít podobných základen padesát včetně ruských, čínských či jihoafrických," dodal.

K referendu se podle ČTK přiklánějí i někteří sociální demokraté. Jejich mluvčí však přiznává, že se tím strana ještě nezabývala.

"Je to příliš čerstvé. Nicméně jsme už v minulosti několikrát navrhovali zákon o obecném referendu, který neprošel. Lidé by se pak mohli více podílet na rozhodování vlády a parlamentu," konstatoval mluvčí Jiří Hron.

Americké vojáky na českém území nechce podle bleskového průzkumu STEM ani 65 procent lidí. Jen pětatřicet procent Čechů s přítomností jednotek souhlasí.

Pravicoví politici ovšem namítají, že přítomnost Američanů by mohla mít i své klady a k referendu jsou skeptičtí.

"Referendum považuji za nástroj, který by se měl vyhnout dvěma oblastem: výši daní a národní bezpečnosti," reagoval na návrhy KSČM a sociálních demokratů místopředseda ODS Petr Nečas.

"V otázce bezpečnosti může mít vláda či parlament spoustu informací, které lidé nemají. Měli by dát proto v tomto případě důvěru svým zákonodárcům," soudí Nečas.

"USA se nemusejí nikoho ptát, zda jejich vojáky v zemi chce, či ne. Pokud uvidí negativní reakci, půjdou jinam," doplnil.

Podobný názor jako Petr Nečas má i poslankyně US-DEU Hana Marvanová. "Referendum není v tomto případě nutné. Nebylo by nutné, ani kdyby zákon o něm existoval."

Tuto otázku může podle ní bez problémů rozhodnout vláda a parlament. "Nikdo se nám sem s americkými vojáky nenutí. Mohlo by se také stát, že pokud taková nabídka bude, a my budeme organizovat referendum, Spojené státy od nabídky ustoupí," tvrdí Marvanová.

Předseda poslanců KDU-ČSL Jaromír Talíř považuje debatu o přítomnosti amerických vojsk, tím spíše o referendu, za předčasnou. "Tento problém by se měl podle mě řešit, až bude."

"Pokud by podobná žádost od Spojených států přišla, nevím, jestli je to na referendum. Myslím, že by rozhodnutí mělo být na vládě a parlamentu," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video