Komunistická strana je podle svých zástupců demokratická

Komunistická strana je podle svých zástupců demokratická | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Levice smetla zákaz propagace komunismu

  • 1458
Poslanci těsnou většinou hlasů zamítli senátní návrh, který by zakázal propagaci komunismu. Proti hlasovali sociální demokraté a komunisté. V prvním hlasování se návrh nepodařilo zamítnout, ČSSD ale výsledek zpochybnila. Ve druhém hlasování už návrh neprošel o třináct hlasů.

Senátoři navrhovali rozšířit paragraf trestního zákona o propagaci hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačování lidských práv a svobod člověka. Do zákona mělo být přímo vloženo slovo "komunismu, nacismu a dalších hnutí".

Podle spoluautora návrhu senátora Martina Mejstříka je komunismus jedním z typů totalitarismu. "Znamená zásadní popření jakéhokoliv pluralismu, občanských práv a svobod, individuální svobody," řekl poslancům.

V sousedních postkomunistických zemích je podle Mejstříka komunistická strana zpravidla zakázána. "Zakázána není jen v bývalých sovětských republikách a na Slovensku. Ale tam měla tolik slušnosti, že se sama rozpustila," uvedl Mejstřík.

Senátor Jaromír Štětina označil KSČM za protiústavní. Poslance ČSSD vyzval, aby o zákazu propagace komunismu hlasovali podle svého svědomí. "Ukažte, jestli jste zakuklení komunisté, nebo svébytná evropská demokratická strana."

"Je nutné odmítnout toto kladivo na čarodějnice na zákaz a trestní postih šíření myšlenek a ideálů komunistické rovnosti a sociální spravedlnosti ," reagoval bývalý předseda komunistů, poslanec Miroslav Grebeníček.

Podle něj jsou všechny strany v Poslanecké sněmovně demokratické a hlásí se ke svobodě myšlení a k rovné politické soutěži stran.

Sociální demokraté komunisty podrželi
"Nevěřím tomu, co říkáte," prohlásil lidovecký poslanec Vilém Holáň. Poukázal na historickou zkušenost s komunisty. Komunističtí poslanci podle něj mohli zvrátit nedůvěru ve svou stranu o den dříve, kdy Sněmovna projednávala návrh odměnit odbojáře.

Komunistickým poslancům vadilo, že se v návrhu nerozlišuje mezi účastníky odboje v první a druhé světové válce a odbojáři proti komunistickému režimu v letech 1948 až 1989. Sněmovna zákon sice nezamítla, ale ani nezkrátila lhůty pro jeho projednání. To je ve výsledku stejné, jako kdyby ho zamítla.

Sociálnědemokratická poslankyně Lenka Mazuchová poslancům připomněla, že Petiční výbor sněmovny projednává petici za zrušení komunismu. Dosud ji podepsalo přes jedenáct a půl tisíce lidí.

Přesto argumenty nestačily. Sociální demokraté a komunisté návrh odmítli. V prvním hlasování byl výsledek nerozhodný a byl zpochybněn. Na druhý pokus ČSSD a KSČM smetly návrh 68 hlasy ku 55.

Senátor Jaromír Štětina je prý spokojený alespoň s tím, že se podařilo přesvědčit některé sociální demokraty, aby hlasovali pro zákaz propagace komunismu. "Jsem spokojený, že se tedy vymykají autokracii pana premiéra Paroubka."

Výsledek prvního hlasování, ve kterém nebylo dostatečné množství hlasů pro zamítnutí senátního návrhu, Jaromíra Štětinu překvapil. "Že to nakonec nebylo přijato, za to nese skutečně odpovědnost sociální demokracie a její poslanci."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video