Návrh na referendum o radaru překvapivě prošel do dalšího čtení.

Návrh na referendum o radaru překvapivě prošel do dalšího čtení. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Levice prosadila možnost referenda o radaru USA

  • 1641
Levicovým poslancům se podařilo protlačit do dalšího projednávání návrh na vyhlášení referenda o radarové základně USA v Česku. Výsledek hlasování je překvapivý, ve Sněmovně chyběly k zamítnutí hlasy některých vládních poslanců. Koalice ale ještě bude mít šanci návrh zamítnout.

Takřka celé dopoledne poslouchali vládní poslanci zcela poklidně proud levicových názorů požadujících referendum o základně.

Poslanci koalice byli v klidu, na vystoupení kolegů z KSČM a ČSSD téměř vůbec nereagovali, protože brali za hotovou věc, že při hlasování jejich návrh jednoznačně zamítnou.

Byli s tím dokonce smířeni i někteří poslanci opozice, boj o referendum považovali předem za ztracený. Zejména, když zástupci Strany zelených tvrdili, že návrh nepodpoří.

Jenže přišlo překvapení. K zamítnutí bylo potřeba 83 hlasů, ale ruku zvedlo jen 81 poslanců. Levice se radovala.

Rozhodli tři lidé - Melčák, Pohanka a dokonce i lidovec Ludvík Hovorka. Ani jeden zamítnutí nechtěl.

Pro levici se ale jeví v budoucnosti jako nepřekonatelná překážka 120 poslanců, kteří by museli v rozhodujícím hlasování pro návrh na referendum hlasovat - tolik hlasů totiž vyžadují návrhy, kterými se mění ústava. A tolik hlasů levice nemá šanci získat.

Drtivou většinu vládních poslanců by snad mohly "nalomit" jen průzkumy veřejného mínění, kdy voliči dávají poměrně silně najevo, že chtějí v referendu o radaru skutečně rozhodovat.

Návrh vzbuzuje emoce, stěžoval si Bursík
Dnešní střet mezi zastánci a odpůrci tohoto návrhu referenda byl jen pokračováním předlouhé výměny názorů poslanců na existenci radaru USA v Česku.

Nezaznělo nic nového, jakoby vše podstatné už poslanci vyslovili v mnoha svých dřívějších vystoupeních.

"Umístěním prvků protiraketové obrany USA  se zvyšuje riziko napadení České republiky a tím jejich občanů," argumentoval pro referendum například hned první vystupující, komunista Stanislav Grospič, po němž si předávala "štafetu" řada dalších levicových poslanců.

Lavice pro vládu i sedadla pro koaliční poslance byly téměř liduprázdné a pokud už v nich někdo náhodou seděl, neměl očividně chuť diskutovat.

K mikrofonu tak nakonec zamířil alespoň ministr Cyril Svoboda a vícepremiér a šéf Strany zelených Martin Bursík.

Oba se snažili oponentům vysvětlit - samozřejmě bez úspěchu - že podle jejich názoru je návrh na referendum po právnické stránce nekvalitní a nemá ceny ho schvalovat.

Bursíkovi se například nelíbilo, že návrh na referendum je doprovázen silnými slovy proti radaru.

"Ten návrh je provázen argumenty předkladatele, které primárně vzbuzují emoce. Uvádí se, že se zvyšuje ohrožení a napadení České republiky, že se Česká republika stává terčem útoku," sdělil své výhrady.

V příštích týdnech a měsících lze čekat na půdě parlamentu podobných "diskusí" mnoho. Dnešní neodmítnutí zákona o referendu znamená, že jejich počet ještě naroste.

O radaru se diskutuje i v zámoří. V americkém Kongresu kritizují demokraté vládní republikány za to, že chtějí americký deštník roztáhnout i nad Evropou, ačkoli systém podle nich není spolehlivý.

Navíc příslušný výbor seškrtal armádní rozpočet, který tak přišel o 160 milionů dolarů. Právě tolik stojí vybudování základny v Polsku. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue