Šéfka etiopské mise Člověka v tísni Michaela Brožová-Burdová volí na ambasádě v hlavním městě Etiopie Addis Abebě. (28.5. 2010)

Šéfka etiopské mise Člověka v tísni Michaela Brožová-Burdová volí na ambasádě v hlavním městě Etiopie Addis Abebě. (28.5. 2010) | foto: Barbora Němcová, iDNES.cz

Levice, pravice, bramborák. Jak volí osmnáct Čechů v Etiopii

  • 38
Jedním z nejmenších českých volebních okrsků je Etiopie. Registrovaných zde bylo patnáct voličů, dalším třem přišel volební průkaz poštou. Volby jsou tu i příležitostí k tomu, aby se Češi žijící v této africké zemi společně sešli. Ambasáda jim k tomu připravila typicky české pohoštění.

Volby jsou pro konzulát jednou z nejdůležitějších událostí. Připravují se měsíce dopředu. "Nevnímáme to jako stresovou záležitost. V porovnání s našimi ostatními činnostmi je to vlastně klidné," říká předsedkyně zvláštní volební komise Jana Korbelová.

Letos přeje i počasí. Je krásně, kolem dvaceti stupňů a přestože kalendářně je období dešťů, tak dnes neprší.

Stalo se

V Etiopii žije dlouhodobě asi třicet Čechů. "S převážnou většinou se známe. Je to tedy trochu i společenská událost, možnost sejít se, protože ne všichni pracují v Addis Abebě," vysvětluje konzulka.

Po hlasování si voliči mohou pochutnat na bramboráku, řízku s bramborovým salátem nebo sekané. Zhruba polovina registrovaných voličů jsou pracovníci české ambasády. Další skupinka jsou lidé z etiopské mise Člověka v tísni.

"Z Awassy, kde má mise hlavní sídlo, nás na volby přijelo šest," říká šéfka mise Člověka v tísni v Etiopii Michaela Brožová-Burdová.

"I když žijeme v zahraničí, cítíme jako důležité podílet se na výběru politických stran. Navíc letos s nárůstem menších stran vnímáme volby jako možnost změny politického naladění v Česku," vysvětluje Brožová-Burdová s tím, že překazit účast na volbách by jí a jejím kolegům mohly jedině nepokoje po etiopských volbách, které se konaly minulou neděli.

Podobně to vidí její kolega Jan Svitálek. "Tady není žádná jiná alternativa - nemůžu nevolit. Je to šance vyjádřit svůj názor a rozhodnout o osudu země," vysvětluje.

Předvolební kampaně bývají podle něj obecně vyhrocené, letos možná ještě o něco více. "Výroky po minulých volbách a obecně hrubost a prázdnost předvolební kampaně, která začala de facto už loni na jaře, mě možná táhnou k volbám o něco víc," míní Jan Svitálek.

Kampaň do zahraničí nedolehne

Vojenský přidělenec v Etiopii Lubomír Horák to vnímá trochu odlišně. "Když je člověk v zahraničí, atmosféra je určitě jiná. Nedoléhá sem tolik ta kampaň," uvažuje Horák, který přišel volit se svou manželkou.

"Volit je třeba, chodím k volbám vždycky," přizvukuje mu český velvyslanec v Etiopii Marek Libřický.

Rozhodování o novém složení Poslanecké sněmovny mohou ovlivní i Češi žijící v zahraničí. Volební místnost se otevřela i na ambasádě v hlavním městě Etiopie Addis Abebě. (28.5. 2010) Rozhodování o novém složení Poslanecké sněmovny mohou ovlivní i Češi žijící v zahraničí. Volební místnost se otevřela i na ambasádě v hlavním městě Etiopie Addis Abebě. (28.5. 2010)

"Letos je možná moje účast ovlivněná i tím, že u nás nastal po pádu vlády pat. Teď by to mohlo přinést třeba vyřešení," věří Libřický. Kampaň podle svých slov příliš nevnímá. "Články čtu. Jsem ale názorová stálice a muselo by se stát opravdu něco zásadního, abych to přehodnotil."

Volební místnost se zavírá ve 14 hodin místního času. Se sčítáním lístků se ale nezačne hned. "Musíme počkat, až se začne sčítat u nás. V Etiopii je o hodinu víc, začneme tedy až v 15 hodin," popisuje Korbelová.

Je správné, že mohou volit i Češi trvale žijící v zahraničí?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 19. června 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 2042
NE
NE 421

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video