Levicoví poslanci chtějí stížnost k Ústavnímu soudu podat do konce příštího týdne.

Levicoví poslanci chtějí stížnost k Ústavnímu soudu podat do konce příštího týdne. | foto: Igor Šefr, ČTK

Levice podá další stížnost k Ústavnímu soudu kvůli poplatkům

  • 209
Levice chystá další stížnost k Ústavnímu soudu kvůli zdravotnickým poplatkům, řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce hejtman Středočeského kraje David Rath. Levicoví poslanci chtějí stížnost podat do konce příštího týdne.

Poplatky podle ČSSD a KSČM neplní regulační roli a odporují ústavnímu právu na bezplatnou zdravotní péči. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková upozornila, že zrušením poplatků by systém přišel o zhruba pět miliard korun.

Kraje vedené levicí poplatky svým obyvatelům proplácejí. Čelí za to kritice ministerstva vnitra. Do 1. února by měly kraje změnit způsob proplácení, jinak s nimi vnitro zahájí správní řízení. - čtěte také Proplácení poplatků se plošně měnit nebude. I když se to vnitru nelíbí

Podle náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra je právě toto důvodem, proč levice sahá k další ústavní stížnosti. "To je pouze maskování toho, co se iniciativou ministerstva vnitra prokázalo, tedy to, že kraje zde rok a půl porušují zákony této země," řekl Šnajdr.

Jurásková: Systém by přišel o pět miliard

Levice se snaží poplatky zrušit v Poslanecké sněmovně. Zatím to vypadá, že na zrušení celého systému nemá dostatek hlasů, má ale šanci zrušit alespoň hrazení poplatků za položku na recept.

Podle Juráskové by systém přišel celkem o pět miliard korun, pokud se poplatky zcela zruší. Poplatky za položku na recept prý tvoří asi pětinu objemu. Zrušením poplatků za položku na recept by tak systém přišel o asi jednu miliardu korun, uvedla ministryně.

Regulační poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeny jsou děti do 18 let. Snížil se jim navíc ochranný limit z 5000 korun na 2500 korun, stejně jako lidem nad 65 let.

Ministerstvo vnitra počátkem ledna zahájilo správní řízení kvůli proplácení zdravotnických poplatků se čtyřmi kraji - Zlínským, Jihočeským, Ústeckým a Královéhradeckým. V uvedených čtyřech krajích je podle vnitra proplácení poplatků v rozporu se zákonem.

Dalších šest krajů - Středočeský, Jihomoravský, Moravskoslezský, Liberecký, Vysočina a Pardubický - přislíbilo ministerstvu, že do konce ledna znovu projednají proplácení poplatků. Pokud by nezjednaly nápravu, vnitro by s nimi zahájilo správní řízení.

ČSSD a KSČM se snaží ve Sněmovně prosadit zrušení poplatků. Počátkem prosince uspěly v prvním čtení. Je ale pravděpodobné, že se jim úplné zrušení systému regulačních poplatků nepodaří schválit, nemají k tomu dostatek hlasů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video