Norma o referendu by měla umožnit také plebiscit o umístění amerických radarů v Česku.

Norma o referendu by měla umožnit také plebiscit o umístění amerických radarů v Česku. | foto: Koláž

Levice o vlas neprosadila zákon o referendu

  • 569
Levice ve Sněmovně neprosadila zákon o obecném referendu. Norma, která měla umožnit plebiscit například o radaru USA, byla zamítnuta nejtěsnějším podílem 94 hlasů.

Proti byli poslanci vládní koalice. Odmítli návrh už v prvním kole projednávání.

Lidovcům poslanci ČSSD připomínali jejich působení ve vládě se sociálními demokraty a unionisty. Tehdy negativní vztah k referendu neměli.

"Teď je jiná koalice, koalice, v níž dominující sílu tvoří ODS jako dlouhodobý nepřítel referenda. Takže KDU-ČSL v duchu vládní discipliny se chová úměrně změně poměrů," adresoval výtku lidovcům sociální demokrat Zdeněk Jičínský.

Jandák: Nejste zelení, ale vyplašení
Debata o návrhu zákona se táhla celé dopoledne, chvílemi byla hodně vypjatá. Levicoví poslanci "šili" hlavně do svých zelených kolegů. Chtěli, aby hlasovali pro zákon o referendu, protože ho mají i ve svém programu. Jinak prý budou čeští zelení podle KSČM a ČSSD snad jedinými zelenými v Evropě, kteří referendum nepodporují.

"Vy jste zelení, ale jste tyrkysoví až modří, buďte alespoň někdy zásadoví," téměř křičel na zelené poslance Vítězslav Jandák. "Kdybych byl zelený, jako že nejsem a nechci být, když vidím, jací jste, kdyby mi pan Říman prohlásil, že dobuduje dva bloky Temelína, tak mě raní mrtvice. Vy jste ztichli, vy nejste zelení, vy jste vyplašení."

Zelení: Chystáme vlastní návrh
Během ostré výměny názorů s poslanci levice šéf zelených Martin Bursík opakovaně tvrdil, že jeho strana chystá vlastní návrh zákona o referendu. Ten prý bude mít ve Sněmovně na rozdíl od levicového návrhu šanci.

Podle nich totiž komunistická předloha nemohla uspět u poslanců ODS. Bez jejich hlasů se změna ústavní normy neobejde. Připravované vlastní verzi zákona proto chtějí prý zelení vyjednat podporu v rámci koalice.

Podle ODS a lidovců by lidové hlasování mělo rozhodovat pouze o předem definovaných, konkrétních otázkách, které souvisí například se svrchovaností státu.

S výzvou k zamítnutí komunistického návrhu předstoupil před poslance sám premiér, což v takových případech není obvyklé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video