Kdyby ve Sněmovně zasedly nové strany, mohlo by to podle prezidenta Klause značně změnit českou politickou mapu.

Kdyby ve Sněmovně zasedly nové strany, mohlo by to podle prezidenta Klause značně změnit českou politickou mapu. | foto: Dan Materna, MAFRA

Levice má šanci získat ve Sněmovně většinu, mandáty by si dělilo šest stran

  • 870
Průzkum STEM dal levici šanci na většinu ve Sněmovně. ČSSD připsal 75 poslanců, KSČM 29. ODS má 56 křesel, TOP 09, lidovci a Věci veřejné celkem 40.

Podpora ČSSD, KSČM a TOP 09 je podle zjištění STEM v posledních třech měsících stabilní.

Lidovci zůstávají na hranici volitelnosti. Ve stranických preferencích jsou sice těsně pod pěti procenty, ale v modelu u předpokládaných voličů se dostávají k šesti procentům. Jejich výhodou je to, že se opírají o rozhodnuté a disciplinované voliče.

Narozdíl od lednového průzkum STEM by se nyní do Sněmovny dostaly i Věci veřejné. Pevně rozhodnutých voličů má tato strana zatím málo. Přibývá ale lidé, kteří zvažují, že nové straně dají svůj hlas.

Podpora Strany zelených je v současné době slabá. Zemanovci naopak zvolna posilují, nicméně jsou stále pod hranicí volitelnosti.

Voleb se chce zúčastnit 51% občanů, 16% svou účast jasně odmítá, nerozhodnuto je 33% obyvatel ČR, ukazuje průzkum.

STEM zkoumal i stranické preference, tedy procentní rozvržení hlasů všech oprávněných voličů. I v tomto případě boduje ČSSD s 28 procenty, ODS na ni ztrácí 8 procentních bodů. Komunisté mají v březnových preferencích 11,3 procent, TOP 09 7,7 procent, Věci veřejné jsou na 6, lidovci na 4,8 a zelení na 3,8 procentních bodech.

Nové strany mohou zamíchat politikou, míní Klaus

K volbám se dnes vyjádřil prezident Václav Klaus, který si myslí, že dvě nejsilnější strany, jimiž jsou podle předvolebních průzkumů dlouhodobě ČSSD a ODS, získají v květnu dohromady výrazně méně parlamentních křesel než v předchozích volbách.

Kdyby v Poslanecké sněmovně zasedlo několik desítek zástupců nových stran, mohlo by to podle prezidenta "neskutečným a netušeným" způsobem změnit českou politickou mapu. Klaus to uvedl na dnešním 100. žofínském fóru v Praze. Výsledky voleb si předpovědět netroufal.

Stranické preference podle STEM v březnu 2010.

Týden před konečným termínem se do květnových sněmovních voleb zatím podle informací ČTK přihlásilo šest politických uskupení. Z parlamentních seskupení své kandidátní listiny odevzdaly KSČM a zelení, z neparlamentních stran Věci veřejné, Suverenita, Volte Pravý Blok www.cibulka.net a Liberálové.CZ.

Počet přihlášených není ve všech krajích stejný, nejvíce - po čtyřech - mají v Královéhradeckém a Zlínském kraji. Loni se k předčasným sněmovním volbám, které měly být v říjnu, ale nakonec se neuskutečnily, přihlásilo celkem 22 politických uskupení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video