Levá: Mateřština je naším bohatstvím

"Nikomu nic nediktuji, ničí svobodu neomezuji, jen volám po zlepšení kvality užívaného jazyka," obhajuje paragraf v zákoně Ivana Levá. Byla to ona, kdo inicioval zákonné nařízení, aby redaktoři celoplošných soukromých rádií a televizí mluvili spisovně. Poslankyně KSČM byla hostem iDNES.

ODPOVĚDI IVANY LEVÉ SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

"Nenašla jsem jiný způsob, jak přispět ke kultivaci mediálního jazyka. Mateřština je naším bohatstvím, je třeba ho chránit," vysvětlila Ivana Levá v rozhovoru se čtenáři iDNES.

Současně ale bývalá učitelka základní školy přiznala v rozhovoru s Lidovými novinami, že nevěděla, co vyvolá.

Zákon schválilo 127 ze 184 přítomných poslanců, především z řad KSČM a ČSSD. - více zde

Proti dodatku o povinnosti mluvit spisovně protestovali především zákonodárci ODS.

Petr Pleva (ODS), místopředseda mediální komise, řekl: "Tato novinka samozřejmě žádný konkrétní dopad mít nemůže, protože kde není sankce, tam není ani vymahatelnost."

Dokonce sama Ivana Levá uznala, že zákon chápe jako proklamativní. Při navrhování dodatku o spisovné mluvě se prý nechala inspirovat zákonnou ochranou známou třeba z Francie.

"Původně jsem o sankcích vůbec neuvažovala. Protože jsem člověk, který se snaží zákony dodržovat, předpokládám stejnou sebekázeň i u moderátorů," oponuje poslankyně svým kritikům.

"Zákon nám dává nerovné postavení," namítl mluvčí Novy Dan Plovajko. "Nicméně jednou je to zákon, a ať je proklamativní, nebo není, má se dodržovat," shrnula pro ČTK Ivana Levá.

Proč se má zákon vztahovat pouze na komerční stanice, vysvětluje zákonodárkyně KSČM tím, že veřejnoprávní média už spisovnou češtinu používají. "Veřejnoprávní média mají své vlastní kodexy, ve kterých stanovují pravidla pro užívání naší mateřštiny."

Zákon ještě musí schválit Senát a prezident. "Věřím ve zdravý rozum senátorů. Musíme sladit naši legislativu s legislativou evropskou ještě před naším vstupem do EU," řekla poslankyně Lidovým novinám.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video