Lvů na dvorcích slovenských vesnic každým rokem přibývá

Lvů na dvorcích slovenských vesnic každým rokem přibývá | foto: Luděk Ovesný

Na Slovensku jsou desítky lvů a tygrů. Obce se jich chtějí zbavit

  • 26
Kromě medvědů a vlků se může obyčejný turista bez větší námahy setkat na Slovensku i se lvy a tygry. V tamních obcích se totiž rozmohla móda tyto vzácné šelmy chovat. Desítky zvířat však jsou nyní po přijetí nového zákona o veterinární ochraně v nemilosti a obce, v nichž jsou chována, požadují likvidaci chovů.

Už padesát obyvatel ve středoslovenské vesnici Hrnčiarovce nad Parnou, která je vlastně takovým předměstím Trnavy, podepsalo petici, aby místní radnice zakázala zdejšímu chovateli Peteru Ardanovi chov lvů.

Ve svém "minizoo", které je o víkendu otevřeno pro návštěvníky, chová Ardan šest lvů. "Šíří se o mě řeči, že chodím se lvy ven. To je ale nesmysl, to není reálné. A odsud nemají šanci utéct," uvedl Ardan pro slovenský deník Pravda. Šestimetrový plot, který je podle chovatele zabezpečený i proti podhrabání, nedává lvům šanci, aby se pohybovali mimo výběh. Ardan chtěl svůj chov rozšířit i o tygry, ale kvůli odporu obyvatel asi dvoutisícové obce z toho sešlo.

Mafiánská móda

Módu chovu lvů a tygrů přinesli na Slovensko mafiánští bossové. Tygry choval i nejznámější slovenský mafián Mikuláš Černák, který si za sérii vražd nyní odpykává doživotní trest vězení. Dva tygry podle SME měl i jiný údajný mafiánský boss František Salinger, který je také v současnosti ve vězení.

Jen kousek od Ardana bydlí ve Zvončíně další chovatel Michal Prášek. Ten má "jen" dva lvy, ale obec mu chce jeho chov zakázat. Sedmadvacetiletého Práška loni jeden z jeho lvů napadl a on skončil v nemocnici. Obec se od té doby snaží s jeho chovem skoncovat. "Občané mají obavy a s chovem lvů v obci nesouhlasí," vyjádřila se loni v médiích starostka Michaela Strakošová.

Obce musí vydat povolení

Podobné je to i v dalších obcích Slovenska. Chov největších kočkovitých šelem se totiž na Slovensku velmi rozmáhá. Jak už před časem upozornil deník SME.sk, nejvíce jich je kolem Trnavy, kde redaktoři napočítali dvanáct lvů a třicet tygrů, po celém Slovensku pak počet výrazně přesahuje padesátku. Jen chovatelů je minimálně dvacet.

Podle inspektorky Romany Březinové z organizace Svoboda zvířat je chov šelem v domácích slovenských podmínkách problematický a trend jeho rozšiřování znepokojující. "Naše legislativa to umožňuje, a to je pro nás nepochopitelné. Svoboda zvířat je za absolutní zákaz soukromých chovů primátů, kočkovitých a psovitých šelem, medvědů, žraloků a mořských savců," řekla Pravdě Březinová.

V květnu tohoto roku přitom slovenským parlamentem přijatý zákon dává obcím proti chovu šelem velké pravomoci. Žádný takový chov nemůže existovat bez toho, aniž by ho obec povolila. Zákon však neřeší, co s chovy, které vznikly už před vstupem zákona v platnost, především to, co má chovatel udělat se zvířaty z chovu, který už existuje, ale pro nějž mu obec odmítá vydat povolení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video