Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lety do Británie jsou opět volné

  7:29aktualizováno  7:29
S britskými imigračními úředníky se čeští cestující do Spojeného království setkají opět až na ostrovech. Po více než třech týdnech totiž o půlnoci skončily britské kontroly na ruzyňském letišti v Praze. Opatření bylo zavedeno 18. července kvůli rostoucímu počtu českých žadatelů o azyl a hrozbě zavedení vízové povinnosti. "Jejich nájemní smlouva na prostory, které v odbavovacích halách používali, trvá do konce měsíce," řekla iDNES mluvčí správy letišť Vlasta Pallová.
V příloze naleznete prohlášení o ukončení kontrol na ruzyňském letišti.
Poslechněte si reakce na ukončení britských kontrol na ruzyňském letišti - ikonka audio.

Britové jsou totiž připraveni kontroly v Ruzyni kdykoliv obnovit. Stále nejhorší variantou zůstává zavedení vízové povinnosti mezi Českou republikou a Velkou Británií.

Úředníci nepustili do letadla 120 lidí
Ministerstvo zahraničí zrušilo kontroly po dohodě s britskou vládou. Imigrační úředníci během opatření nepovolili cestu na britské ostrovy zhruba 120 lidem, převážně Romům.

V posledních dnech kontrol ale počet odmítnutých žadatelů o cestu do Británie klesl na ruzyňském letišti na minimum.

"Od devátého srpna pozastavujeme provádění kontrol s platností od 9. srpna," citoval na úterní tiskové konferenci z česko-britského prohlášení český ministr Jan Kavan.

"Je vidět, že opatření bylo účinné a snad bude mít dlouhodobější vliv," řekl na setkání s novináři zástupce britské ambasády Denis Keefe. "Doufáme, že nebude třeba zavést znovu tato opatření či dokonce víza," dodal.

Během letošního roku zaznamenali britští úředníci 1200 žádostí o azyl z ČR. Žádné nebylo vyhověno.

Během kontrol zaznamenali úředníci jen 12 žádostí
Podle zprávy bylo v průběhu tří týdnů před zavedením britských kontrol na ruzyňském letišti registrováno 204 žádostí o azyl z České republiky. Během opatření to bylo již pouze 12 žádostí.

Kvůli velkému počtu žádostí z České republiky hrozí Britové zavedením vízové povinnosti již několik let.

"Nelze zatím vyvodit, že tato hrozba pominula. Ani my ani Britové nerozlišujeme, zda jde o žadatele romské či neromské. V každém případě je počet ždatelů z České republiky vysoký. Kontroly jsme vnímali jako britskou snahu předejít zavedení víz," řekl Kavan.

Přečtěte si odpovědi vládního zmocněnce pro lidská práva Jana Jařaba

Kavan: Romský problém si musí ČR řešit sama
Rozhovory mezi českou a britskou vládou o ukončení kontrol na ruzyňském letišti probíhají podle Kavana již delší dobu.

"Bylo to bolestné a nepříjemné opatření a jsme rádi, že jsme mohli oznámit jeho zrušení. Romský problém v České republice to ale nevyřeší," řekl šéf české diplomacie.

Britská vláda podle Kavana za poslední dva roky vydala na různé romské organizace 200 tisíc liber (asi 11 milionů korun). Na letošní rok schválila na stejné účely již 85 tisíc liber.


PROHLÁŠENÍ K PŘEDBĚŽNÝM KONTROLÁM OBČANŮ ČESKÉ REPUBLIKY CESTUJÍCÍCH DO VELKÉ BRITÁNIE NA LETIŠTI V PRAZE-RUZYNI
Velká Británie a Česká republika jsou blízcí přátelé a spojenci v NATO. Rozhodně se hlásí k rozšiřování Evropské unie a sdílí cíl, že občané České republiky by se měli stát i občany Evropské unie nejpozději v roce 2004. Obě vlády sdílejí závazek naplňovat nejvyšší standardy v oblasti lidských práv pro všechny své občany. Jsou proto znepokojeny, že podstatné množství českých občanů pokračuje v neodůvodněném podávání žádostí o azyl ve Velké Británii... (více)

Ščuka: Bylo to obcházení zákonů
Předseda Mezinárodní romské unie Emil Ščuka zrušení kontrol na letišti vítá.

"Je samozřejmě dobře že opatření byla zrušena. Mrzí mě ale, že byla vůbec zavedena," řekl iDNES Ščuka s tím, že kontroly na hranicích vrhají špatné světlo na celou Českou republiku.

"Navíc došlo v tomto případě, co se týče mezinárodních úmluv, k obcházení zákonů. I v tomto směru je dobře, že jsou opatření za námi," dodl romský aktivista.

Čeští Romové údajně odcházejí jinými cestami
Podle Josefa Facuny z ostravské pobočky Demokratické unie Romů odcházejí v posledních dnech Romové do Velké Británie především přes Polsko a Německo.

K tomuto kroku Romové přistoupili krátce poté, co britské úřady na ruzyňském letišti zavedly předběžné kontroly a několik desítek Romů nevpustily do země.

"Hledají si nové cesty. Vím, že odlétají, ale z Prahy to zcela určitě není. Slyšel jsem o německém Frankfurtu. Hovoří se i o tom, že cestují autobusem. Předpokládám ale, že i tyto cesty Britové časem zablokují. Je totiž jen otázkou času, než zjistí, kudy se Romové do Velké Británie dostávají," řekl Facuna.

Odmítnutých cestujících na letišti je méně
Podle informací britského velvyslanectví v posledních dnech výrazně poklesl počet odmítnutých zájemců o odlet do Británie z Ruzyně. Dramaticky se současně snížil počet žádostí o azyl od českých občanů přímo v ostrovní zemi.

Pohovory na ruzyňském letišti v pondělí sledovali aktivisté Českého helsinského výboru, na pokračování spolupráce se s Brity zatím nedohodli.

O celkové situaci v romské komunitě, mají znovu jednat romští předáci s představiteli Meziresortní komise pro záležitosti romské komunity. Jejich pondělní setkání totiž skončilo bez výsledku.

Chronologie událostí kolem britských kontrol na ruzyňském letišti

18. července - Britští imigrační úředníci začali prověřovat na ruzyňském letišti v Praze cestující do Velké Británie. Opatření bylo zavedeno na základě dodatku ke konzulární dohodě mezi Británií a tehdejším Československem z roku 1975. Britové tak chtěli zabránit pokračujícímu přílivu žadatelů o azyl z ČR. České ministerstvo zahraničí vysvětlilo kontroly snahou zabránit zavedení britských víz pro všechny občany. Romové ale neodůvodněné zamítání vstupu do Británie označili za rasovou diskriminaci.

20. července - Ke kritikům postupu britských úředníků se přidal Český helsinský výbor. Důvodem jeho výhrad je podle výkonné ředitelky výboru Jany Chržové rozdělování přípustných a nepřípustných cestujících podle rasového principu.

23. července - Britské kontroly na ruzyňském letišti již zabránily v letu do Velké Británie zhruba pěti desítkám lidí. Téměř všichni odmítnutí během prvního týdne byli Romové.

25. července - Vicepremiér Pavel Rychetský prohlásil, že vláda dosud nezjistila jediný případ diskriminace Roma v souvislosti s kontrolami. Situaci podle něj sleduje i vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab.

26. července - Ministr kultury Pavel Dostál vyslovil názor, že britští úředníci postupují na pražském letišti diskriminačně.

27. července - Ministr zahraničí Jan Kavan se setkal s britským velvyslancem Davidem Broucherem. Podle Kavana jsou kontroly právně v pořádku.

27. července - Podle předsedy Senátu Petra Pitharta by česká vláda měla požádat britskou stranu o zrušení kontrol. Přítomnost britských imigračních úředníků podle Pitharta narušuje suverenitu ČR. Pro zrušení letištních kontrol se opakovaně vyslovila i Unie svobody.

30. července - Britští úředníci znemožnili k tomuto datu odletět z Prahy už stovce lidí.

30. července - Proti kontrolám Britů se ostře ohradil předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus. Prohlásil, že před opatřeními, která podle něj narušují suverenitu českého státu a jsou projevem etnické diskriminace, by dal raději přednost vízové povinnosti.

31. července - Výsledkem setkání ministra zahraničí Kavana se zástupci Romů byl ministrův slib, že do konce srpna předloží vládě zprávu k britským kontrolám na ruzyňském letišti.

31. července - Prezidentská kancelář poskytla tisku prohlášení prezidenta Václava Havla, podle něhož prezidenta zneklidňují některé okolnosti britských kontrol na letišti.

1. srpna - Britská strana umožnila Českému helsinskému výboru monitorovat postup britských úředníků při letištní kontrole. Představitelé výboru však nemohli být přítomni přímo pohovorům.

6. srpna - Zástupci romských iniciativ jednali s šéfem delegace Evropské komise v ČR Ramiro Cibrianem. Podle velvyslance EU v ČR se Evropská komise omezí jen na sledování situace.
- Podle britského velvyslanectví v Praze počet odmítnutých zájemců o odlet do Británie z Ruzyně poklesl. Od začátku kontrol britští úředníci odmítli asi 120 zájemců o odlet na ostrovy.
- Před velvyslanectvím ČR v Londýně uspořádala organizace Europe Roma demonstraci na podporu Romů.

7. srpna - Ministr zahraničí Jan Kavan oznámil, že britské kontroly na pražském ruzyňském letišti budou pozastaveny od 9. srpna.

9. srpna - Britové oznámili, že kontroly na ruzyňském letišti skončí ve 23:59. Jejich nájemní smlouva na Ruzyni končí až na konci srpna.

Tisková konference ministra zahraničí Jana Kavana a zástupce britské ambasády Denise Keefeho. (7. srpna 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Oltářní obraz Klanění Tří králů od Petra Brandla v zámecké kapli Zjevení Páně...
Cenný Brandlův obraz z kaple patří Smiřicím, ne farnosti, rozhodl soud

Oltářní obraz Klanění Tří králů od Petra Brandla, který byl v českých zemích jedním z hlavních představitelů vrcholného baroka, bude i nadále patřit městu...  celý článek

(ilustrační snímek)
Z kandidátek do sněmovních voleb bylo vyřazeno nejméně deset jmen

Z kandidátek do sněmovních voleb bylo dodatečně vyřazeno nejméně deset jmen. Tři kandidáti byli podle dostupných informací vyškrtnuti ve středních Čechách,...  celý článek

Lidé před Pražským hradem protestovali proti Zemanovi a Babišovi. (17. října...
Česko není Zeman, nechceme za premiéra agenta, protestovali lidé u Hradu

Nesouhlas s politikou prezidenta Miloše Zemana a předsedy ANO Andreje Babiše byl hlavním tématem demonstrace s názvem Pánové, končíme!, která se v úterý večer...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.