Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Letouny útočily poprvé ve dne

  6:51
Američané poprvé zaútočili za denního světla. Za cíl si vzali baštu Talibanu, jihoafghánský Kandahár. Taliban na bombardování odpovídal střelbou z protiletadlových zbraní. "Ráno se tři americké letouny pokoušely zaútočit na Kandahár. Naše obrana jim v tom však zabránila a donutila je ustoupit," prohlásil mluvčí Talibanu. Dva nálety zasáhly Kábul. Druhý úder přitom přišel ve chvíli, kdy se město chystalo k ranním modlitbám. Podle afghánských zdrojů si útok na hlavní město Afghánistánu vyžádal čtyři životy.

Kábul zasáhly dvě vlny náletů
Afghánský Kábul má za sebou další těžkou noc. Ještě za úsvitu jím otřásly tři mohutné výbuchy. „Slyšel jsem tři exploze a zvuky bombardérů,“ tvrdil očitý svědek citovaný agenturou Reuters.

Taliban podle něho odpověděl střelbou z protileteckých zbraní. Podle informace agentury AP jedna ze tří bomb mířila na oblast v blízkosti kábulského letiště. Nálet se uskutečnil v ranních hodinách místního času, kdy lidé ještě spali a v afghánském hlavním městě stále platil zákaz nočního vycházení.

Bomby zabily čtyři lidi, tvrdí lékař
Lékař z kábulské nemocnice v rezidenční čtvrti Wazír Akbar Chán tvrdí, že tři bomby, které ve městě nad ránem explodovaly, zabily čtyři lidi. Ti podle něho měli za úkol odstraňovat pozemní miny z ulic metropole. V době útoku spali na svém pracovišti, středisku pro likvidaci min. Podrobnosti o zásahu budovy agentury pro likvidaci min

Amerika: nálety jsou úspěšné
Američené zničili mimo jiné dům vůdce Talibanu a budovu OSN (podrobnosti + další vývoj ZDE). představitelé zatím o výsledcích nejnovějšího útoku neinformovali. Jen řekli, že terčem byly stejné objekty jako první noc náletů. První noční bombardování (z neděle na pondělí 8. října) americký ministr obrany Donald Rumsfeld označil za úspěšné.

Nálety mířily na Kábul a televizní horu
Nálety z pondělní noci byly zaměřeny na okolí kábulského letiště a na kopec nad městem známý jako „televizní hora“, neboť na jejím vršku byly rozmístěny televizní a rádiové vysílače.

Taliban televizi zakázal, ale rozhlas vysílající nařízení vlády, zprávy a modlitby fungoval dál. Již po prvním, nedělním útoku se na většině území přerušily dodávky elektrického proudu a rozhlas přestal vysílat.

„Výbuchy byly mnohem častější než minulou noc. Mohl jsem vidět plameny a úlomky vznášející se na úpatí televizní hory,“ řekl jiný svědek.

Mluvčí Talibanu: Ládin je v pořádku
Zatímco Pentagon po neděli hovořil o úspěšném průběhu vojenské operace, kábulský rozhlas považuje nálety za fiasko, při kterém se prý spojencům nepodařilo vybrané cíle zasáhnout. Mluvčí Talibanu přitom pondělní nálety označil za slabší než nedělní a prohlásil, že Usáma bin Ládin i vůdce Talibanu mula Muhammad Umar jsou v pořádku.

Podle Afghánské islámské tiskové agentury (AIP) v Pákistánu, jež má těsné vztahy s hnutím Taliban, patřily k terčům nejnovějšího náletu kábulské letiště a televizní vysílač. Jedna bomba prý dopadla do blízkosti ženské nemocnice, která má kapacitu 400 lůžek. Agentura se nezmínila o škodách. Informace nebyly potvrzeny z jiných zdrojů.

PONDĚLÍ
USA opět zaútočily na Afghánistán
Jen během první hodiny nového úderu zasáhly americké bomby a rakety nejméně 31 vojenských cílů. Jihoafghánský Kandahár, bašta Talibanu, zůstal bez elektřiny. Svědkové potvrdili, že kolem zněly výbuchy a protiletecká palba. Do tmy se ponořil i Kábul. Tamní rozhlasová stanice Šaría ještě varovala lidi, aby zatemnili a nevycházeli, a krátce poté oněměla.

Zasaženo bylo i letiště ve východoafghánském Dželálábádu a afghánská města Mazáre Šaríf na severu země a Kunduz u hranic s Tádžikistánem.

„Zaměřujeme se na podobné cíle jako včera,“ řekl v pondělí náčelník štábu ozbrojených sil Richard Myers.

Oproti prvnímu dnu vojenské operace se její pokračování vyznačovalo na obou stranách menší intenzitou: zatímco v neděli útočilo na 40 letounů, a to amerických i britských, v noci na úterý byly do akce vyslány jen dvě desítky pouze amerických strojů.

Americké bitevní lodě a jedna ponorka vypálily patnáct raket typu Tomahawk. Stalo se tak ve stejnou dobu, kdy bojové letouny bombardovaly předem stanovené objekty. „Střely směřovaly na komunikační střediska,“ cituje agentura AFP činitele Pentagonu, který si nepřál být jmenován.

Do bombardování Afghánistánu se v pondělí večer podle prohlášení Pentagonu zapojilo pět neviditelných letounů B-1 a B-2 a stejný počet letadel námořního letectva.

Šéf Pentagonu Donald Rumsfeld upřesnil, že americké síly se snaží o likvidaci letišť, protivzdušné obrany a zásobáren pohonných hmot. Řekl, že zatím není jasné, zda se podařilo zničit všechna velitelská a kontrolní stanoviště Talibanu.

Americký ministr obrany zároveň varoval před přílišnými očekáváními z rychlého vítězství nad Talibanem. Nynější útoky jsou pouze částí boje proti terorismu, který může trvat léta, zdůraznil.

Pondělního úderu se nezúčastnila Británie. USA pouze využily její vojenské letecké základny Diego Garcia v Indickém oceánu.

Afghánistán - jedna z nejvyčerpanějších zemí světa

Obyvatelé se v průměru dožívají čtyřiceti let a každé čtvrté dítě umírá, aniž by se dožilo pěti let. Negramotných je 64 procent lidí, podvýživou trpí 70 procent z 26 milionů afghánských obyvatel a jen třináct procent z nich má přístup k čisté vodě.

„Ve většině oblastí je Afghánistán jednou z nejvyčerpanějších zemí na světě, srovnatelnou jen s nejchudšími státy černé Afriky,“ uvádí OSN.

Taliban ztrácí
V afghánské metropoli Kábul i v pondělí zahřměla rychlopalná děla talibanské protiletecké obrany. Podle svědků však podstatně méně důrazně než v neděli, což prý dokazuje, že hodně amerických střel v první den operace nalezlo cíl.

Pondělní útok začal téměř přesně po čtyřiadvaceti hodinách. „Bylo vidět několik letadel, která krouží nad Kábulem, a byla slyšet protiletecká palba,“ řekl svědek agentuře Reuters.

Mluvčí afghánské opozice Ašraf Nádin ze severní provincie Šamangan telefonicky sdělil, že město Mazáre Šaríf je pod palbou raket a letadel. Rovněž řekl, že USA o útoku informovaly vůdce protitalibanské opozice asi půl hodiny předem. Podle Nádina v celé zemi v podstatě neexistují protiletecké kryty. Život v Kábulu podle něho přes den vypadal jako jindy, byly prý otevřené obchody, ale lidé téměř nevycházeli.

Kanada oznámila, že v příštích několika dnech zapojí do odvetných útoků šest křižníků, letectvo a 2000 vojáků.

USA možná zaútočí i na jiné země
Několik hodin před pondělním útokem Spojené státy informovaly Radu bezpečnosti OSN, že by v rámci boje proti terorismu mohly podniknout odvetné akce proti dalším zemím a organizacím. Uvedly to v odpise, který předložily Radě bezpečnosti OSN.

„Je možné, že zjistíme, že naše sebeobrana vyžaduje další akce proti dalším organizacím a dalším státům,“ píše se v dopisu, který Washington zaslal 15členné radě. Podle činitelů USA však taková akce není otázkou nejbližších dnů, a pravděpodobně ani týdnů.

Nový úřad posiluje americké sebevědomí
Americký prezident Bush uvedl při pondělním slavnostním ceremoniálu v Bílém domě do čela nově vytvořeného úřadu pro vnitřní bezpečnost USA bývalého pensylvánského guvernéra Toma Ridgeho.

Nová instituce má upevnit důvěru Američanů v době, kdy Washington nevylučuje další teroristické atentáty v reakci na vojenská zařízení a teroristické základny v Afghánistánu.

Ridge má k dispozici 100 zaměstnanců a jeho úřad na úrovni ministerstva bude koordinovat práci přes 40 agentur pověřených bojem proti terorismu, včetně Ústřední zpravodajské služby (CIA), Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a dalších. Jeho nadřízeným bude přímo prezident Spojených států.

Británie má válečný kabinet
Britský premiér Tony Blair jmenoval válečný kabinet. Bude se pravidelně scházet během vojenských operací. Zasedli v něm: místopředseda vlády John Prescott, ministr zahraničí Jack Straw, obrany Geoff Hoon, financí Gordon Brown, vnitra David Blunkett a ministryně pro mezinárodní rozvoj Clare Shortová. Jeho dalším členem je i vůdce Dolní sněmovny Robin Cook, který byl ministrem zahraničí před Strawem. Vedle toho se budou jeho zasedáních účastnit i někteří klíčoví premiérovi poradci.

Protiamerické demonstrace
Sympatizanti afghánského režimu pokračování útoků odsoudili. „Americká agrese je formou organizovaného terorismu,“ napsal irácký list Bábil, který patří synovi tamního prezidenta Saddáma Husajna Udajovi. Úder odsoudila i libanonská islámská extrémistická skupina Hizballáh.

V řadě muslimských zemí v pondělí proběhly na protest proti odvetnému útoku v Afghánistánu prudké protiamerické demonstrace. Vyžádaly si několik mrtvých a desítky zraněných.

Pákistánem zmítají násilné protesty
Největší násilnosti proběhly v pákistánské Kvétě. Při zásahu proti demonstrantům policie jednoho z nich zastřelila. Dalších 26 lidí bylo zraněno. Davy několika tisíc lidí podpálily činžovní dům, obchodní centrum, banku, policejní stanici a rovněž kino, kde se promítají americké filmy.

Rozvášnění demonstranti zapálili úřadovnu Dětského fondu OSN (UNICEF) a vytloukli okna úřadovny vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky. Provolávali přitom hesla: „Smrt Americe!“

V největším městě Karáčí podpálil dav asi 400 studentů tři autobusy a házel na policii kamení. Pořádkové síly proti nim zasáhly bambusovými tyčemi a nejméně osm jich zranily.

Ve městě Landikotal zahájily policejní síly proti stovkám manifestantů palbu, přičemž byli zraněni nejméně čtyři lidé.

Zásah policie proti 2000 demonstrantů v centru příhraničního města Péšávar se obešel bez incidentů.

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf je přesvědčen, že většina obyvatel Pákistánu podporuje jeho politiku, v níž vyjádřil podporu USA. Po zahájení útoku na Afghánistán byly pákistánské bezpečnostní síly uvedeny do stavu pohotovosti.

Protesty v Palestině
V palestinském autonomním městě Gaza zastřelila policie dva účastníky protalibanské demonstrace. Je to vůbec poprvé, co tamní bezpečnost zasáhla proti vlastním lidem.

Palestinský vůdce Jásir Arafat později varoval, že každý Palestinec, který poruší příměří s Izraelem, bude zatčen. Všechny palestinské bezpečnostní síly byly uvedeny do pohotovosti, aby mohly čelit střetům s islamisty v Gaze.

Americký útok ostře odsoudil i vůdce největší bangladéšské islamistické strany Džamáate islámí jako agresi proti islámskému světu a vyzval ke zdrženlivosti. „Jsme proti terorismu, ale před odvetou jsme žádali o jasné důkazy o vinících,“ prohlásil mauláná Matiur Rahmán Nizami.

Vojenští odborníci sestavili přehled arzenálu, který zřejmě vlastní Taliban:
Nejrozšířenější osobní zbraní talibanských bojovníků, stejně jako bin Ládinových lidí z organizace Al-Káida, je ruční samopal Kalašnikov AK-47 ráže 7,62 milimetru. V Sovětském svazu ho vyráběli od roku 1947, jeho konstrukce je přes inovace a napodobeniny v zásadě stále stejná. Kopie se vyráběly i v sousedním Pákistánu. S plným zásobníkem na 30 nábojů váží necelých pět kilogramů, dostřel je 800 metrů.

Život americkým letcům mohou zkomplikovat protiletadlové střely Stinger, které do Afghánistánu v rámci boje proti sovětské okupaci dodali koncem 80. let jejich krajané. Samonaváděcí rakety se odpalují z ramene. Komplet je dlouhý 1,5 metru a váží zhruba 15 kilogramů, má účinný dostřel až osm kilometrů a doletí až do tříkilometrové výšky.

Afghánci disponují také neupřesněným množstvím kusů středního tanku T-54 a jeho variantami, který se od roku 1955 vyráběl v SSSR. O deset let později se začala jeho licenční verze vyrábět také v Československu. Je vyzbrojen 100 mm kanonem s maximálním dostřelem čtyři kilometry, dvěma 7,62 mm kulomety nebo 12,7 mm protiletadlovým kulometem. Se čtyřčlennou posádkou může jet rychlostí až 50 kilometrů v hodině.

Taliban používá také obojživelná bojová vozidla pěchoty, licenčně vyráběná také v Československu. 11místné vozidlo dosáhne na silnici až 65 kilometrů v hodině, plave až sedmikilometrovou rychlostí. Je oceňované zejména pro svůj nízký profil, který znesnadňuje zaměření a zvyšuje stabilitu za jízdy.

Další výzbrojí jsou sovětské rakety středního doletu Scud typu A až D, s doletem od 250 do 500 kilometrů. Poslední verze z roku 1991 uletí až tři tisíce kilometrů.

Taliban vlastní podle odhadů také pět českých letadel L-39 Albatros. Pod původně cvičný podzvukový letoun (nejrozšířenější na světě) lze podvěsit až tunu bomb a raket. Vyzbrojen je také dvouhlavňovým 23 kanonem.

Další letouny: MiG-21 - Víceúčelový stíhací letoun, maximální rychlost 2200 km/h. Taliban jich má kolem dvacítky. Výzbroj - 30 mm kanon a rakety. MiG-23 - Nadzvukový stíhací letoun, případně stíhací bombardér. Rychlost 2150 km/h, výzbroj: řízené a neřízené střely, různé typy pum a zbraňové kontejnery. Su-7 - Nadzvukový stíhací bombardér, dnes už překonané konstrukce, vyvinutý v druhé polovině 50. let. Výzbroj: dva 30mm kanony, až 1000 kg bomb a raket. Maximální rychlost kolem 2000 km/h. Su-17 - Nadzvukový stíhací bombardér pro bitevní podporu pozemních vojsk. Obratný stroj s proměnnou geometrií křídel. Maximální rychlost 2000 km/h. Výzbroj: dva kanony, podvěsné pumy, řízené i neřízené střely. Mi-8/17 - Dopravní a bojový vrtulník, může nést kulomet a neřízené rakety nebo protitankové střely. Unese 20 vojáků s výzbrojí; létá rychlostí 270 km/h. Mi-24/25 - Protitankový a útočný vrtulník. vyzbrojený protitankovými střelami a dvojitým kanonem ráže 23mm. Maximální rychlost 310 km/h. Může převážet až osm plně vyzbrojených vojáků. Během okupace Afghánistánu patřil k nejúspěšnějším sovětským zbraním.

Letadla z americké lodi USS Enterprise operující v Indickém oceáně se v noci na 8. října 2001 zapojila do útoků na Afghánistán. Šestnáctiletý afghánský mladík, který přišel o nohu při americkém útoku na Afghánistán z noci na 8. října 2001, odpočívá v nemocnici v pákistánském Péšávaru. Hořící budova banky při demonstraci proti americkým vzdušným útokům na afghánské cíle, která se konala 8. října 2001 v pákistánském městě Kvéta. Americký prezident George Bush uvedl 8.října 2001 v Bílém domě ve Washingtonu do čela nově vytvořeného úřadu pro vnitřní bezpečnost USA bývalého pensylvánského guvernéra Toma Ridgeho. Emblém nově vytvořeného úřadu pro vnitřní bezpečnost USA. Afghánci, kteří prchají ze své země před americkými útoky, čekali 8. října 2001 na hranicích u města Čaman na povolení vstupu do Pákistánu. Palestinská policie se střetla 8. října 2001 v Gaze se studenty Islámské univerzity, kteří protestovali proti americkým útokům na Afghánistán. Policisté použili k rozehnání demonstrantů slzný plyn a ostrou munici. Zásah si vyžádal dva mrtvé a 25 zraněných. Záběry Afghánců, kteří obhlížejí následky nočního bombardování metropole Kábulu, odvysílala katarská televize Al-Džazíra. Pákistánci, protestující ve městě Lahore proti nočnímu vojenskému úderu na sousední Afghánistán, pálí vlajku Spojených států. Přívrženci radikálního islámského hnutí skandují v pákistánském městě Karáčí protiamerická hesla a den po spojeneckém úderu na Afghánistán vyjadřují podporu Usámu bin Ládinovi. Americká stíhačka F-14 Tomcat je připravena na start z americké letadlové lodi Carl Vinson v Arabském moři. (8. října 2001) Palestinská policie se střetla 8. října v Gaze se studenty Islámské univerzity, kteří protestovali proti americkým útokům na Afghánistán. Policisté použili k rozehnání demonstrantů slzný plyn a ostrou munici. Zásah si vyžádal dva mrtvé a 25 zraněných. (8. října 2001) Protest studentů kalifornské univerzity v Berkley proti odvetným útokům USA. Letoun F-14 Tomcat startuje z paluby americké letadlové lodi Enterprise k odvetnému náletu na cíle v Afghánistánu. Spojené státy podnikly ráno v Afghánistánu první nálet za denního světla (9. října 2001). Americké letadlová loď Carl Vinson pluje Arabským mořem.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Vrah tělo ubodaného muže hodil do žumpy, tam tlelo dva měsíce. Dostal 20 let

25. dubna 2024

Krajský soud v Ostravě poslal na dvacet let do vězení 62letého Karla Machalu za to, že předloni v...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno 

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  11:50

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Nezvládla jsem prodat svou práci. Neměla jsem lajky, řekla končící Langšádlová

25. dubna 2024  11:44

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, protože...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...