Letoun Tornado britského Královského letectva během cvičení v USA

Letoun Tornado britského Královského letectva během cvičení v USA | foto: RAF

Britské stroje Tornado budou přesluhovat, kvůli úderům na islamisty

  • 0
Vyřazení britských bojových letounů Tornado GR.4 z výzbroje se zatím odkládá. Kvůli úderům na pozice ozbrojenců takzvaného Islámského státu britská vláda prodloužila jejich nasazení až do jara 2017 a posunula jejich postupné nahrazování u letek Královského letectva za stroje Eurofighter Typhoon.

Původně měla 12. peruť britského Královského letectva (RAF), nasazená na Kypru, už loni vyřadit svých osm bojových letounů Tornado GR.4 z výzbroje a dostat místo nich moderní stroje Eurofighter Typhoon.

Kvůli úderům na pozice takzvaného Islámského státu v Iráku však premiér David Cameron nejprve letounům „prodloužil život“ až do března příštího roku a britská vláda pak před pár dny odložila jejich vyřazení vzhledem k jejich bojovému vytížení ještě o další rok do jara 2017.

Tornado GR.4

Koncept letounu se datuje k roku 1960 a první stroj vzlétl v roce 1974. Jde o dvoumístný dvoumotorový bojový stroj s měnitelnou geometrií křídel, který byl vyvinut společně Británií, Německem a Itálií. Modernizované stroje GR.4 získalo britské letectvo v roce 1999. Modernizace spočívala především v možnosti používat speciální kontejnery TIALD (Target Imaging And Laser Designation) pro řízení přesně naváděných zbraní a ve vybavení brýlemi pro noční vidění a zdokonalenými prostředky pro vlastní ochranu.

  • Posádka: 2
  • Délka: 16,7 m
  • Rozpětí: 13,9 m (úhel křídla 25 stupňů) až 8,6 m (úhel křídla 67 stupňů)
  • Výška: 5,95 m
  • Hmotnost (prázdný): 13,8 t
  • Max. vzletová hmotnost: 28 t
  • Pohon: 2×Turbo-Union RB199 Mk 103
  • Maximální rychlost: 2 417,6 km/h
  • Dolet: 1 390 km
  • Přeletový dolet: 3 890 km (čtyři přídavné nádrže)
  • Dostup: 15,2 km
  • Stoupavost: 76,7 m/s

Zdroj: RAF

„Letka strojů Tornado v čele britské letecké kampaně proti Islámskému státu v Iráku bude zachována v provozu až do března 2017,“ oznámil britský ministr obrany Michael Fallon s tím, že nasazení 12. bombardovací perutě se nadále jeví jako nezbytné pro podporu iráckých pozemních sil.

„Rozhodnutí je vítanou zprávou. Je zřejmé, že požadavků na rychlé přesné údery a shromažďování zpravodajských informací neubývá,“ konstatoval velitel britského letectva maršál Andrew Pulford.

Mezi britskými letci platí letouny Tornado za sice starší avšak velmi spolehlivé stroje. K vidění bude také v Česku 19. a 20. září během tradičních Dnů NATO v Ostravě.

Stroje Tornado vstoupily do služby u RAF už v roce 1980 a sloužit měly po zásadní modernizaci na přelomu tisíciletí původně až do roku 2025. Tedy neuveřitelných 45 let. Po revizi britských obranných plánů nakonec půjdou do „důchodu“ už v roce 2019, kdy má Británie přezbrojit na supermoderní letouny páté generace F-35.

V porovnání s nepoměrně mladším strojem Eurofighter Typhoon, který vstoupil do služby RAF v roce 2007, je Tornado už koncepčně starý a méně obratný stroj. Primárně byl navržen pro rychlé akce na přímých trasách v nízkých výškách.

Jednu zásadní výhodu, která letoun drží ve službě, však doposud má. A tou je schopnost unést až 12 přesně naváděných raket Brimstone proti pozemním statickým i pohyblivým cílům a nejnovější laserem naváděné pumy. A to se britskému letectvu při úderu v Afghánistánu, Libyi, Iráku nebo nyní aktuálně proti Islámskému státu osvědčilo.

Modernější letouny Eurofighter totiž získaly schopnost nést moderní pumy Pavewa IV až loni a například během úderů proti oddílům libyjského vůdce Muammara Kaddáfího musely být vyzbrojovány staršími, většími a méně přesnými bombami.

Fotografie

Letoun Tornado GR.4 britského Královského letectva
Letoun Tornado GR.4 britského Královského letectva přistává na kyperské...
Letoun Tornado GR.4 britského Královského letectva na základně Kandahár v...
Letouny Tornado britského Královského letectva

Je to dáno především tím, že eurofightery jsou primárně určeny na ochranu vlastního vzdušného prostoru Británie a k vybojování vzdušné nadvlády.

Výrobce BAE však začal loni na žádost britské vlády vylepšovat letoun tak, aby byl schopen zaútočit během mise až na šest pozemních cílů a „unesl“ kromě střel i nejmodernější pumy. Zmodernizováno bylo dosud patnáct dříve dodaných strojů britského letectva. Nové letouny dodávané RAF od loňska už mají úpravy automaticky. 

Střelami s plochou dráhou letu Strom Shadow a zmiňovanými Brimstone však budou moci být vyzbrojeny až od roku 2018.

, natoaktual.cz

Video