Letounu s premiérem Nečasem na cestě do Ruska prasklo čelní sklo

Letounu s premiérem Nečasem na cestě do Ruska prasklo čelní sklo | foto: Ministerstvo obrany ČR

Letounu s premiérem Nečasem na cestě do Ruska prasklo čelní sklo

  • 369
Vládnímu letounu s premiérem Petrem Nečasem na cestě do Ruska prasklo čelní sklo. Airbus A319 druhou polovinu letu absolvoval ve snížené výšce a bezpečně přistál v Moskvě.

Závada se na vládnímu speciálu Airbus A319-100CJ objevila zhruba v polovině letu nad územím Běloruska poblíž Minsku v několikakilometrové výšce.

"Letounu praskla pouze vrchní krycí vrstva skla, nikomu z posádky nehrozilo žádné nebezpečí," uvedla pro iDNES.cz mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

"Nedošlo k dekompresi, nicméně z preventivních důvodů posádka začala připravovat cestující na nouzové přistání," uvedl mluvčí vlády Jan Hrubeš.  Piloti však následně vyhodnotili, že celistvost vnitřní vrstvy skla dostatečně zabezpečuje možnost další cesty v nižší letové hladině a rozhodli se po sérii bezpečnostních kontrol pokračovat v letu směrem do Moskvy, kde také letadlo s předsedou vlády  v půl čtvrté SELČ přistálo.

Armádní speciál Airbus A-319

luxus a bezpečnost beze zbraní

Skvělou práci pilotů ocenil také samotný Nečas. "Rád bych ocenil skvělou práci pilotů a celé posádky. Zachovali se přesně tak, jak měli, instruovali nás na případné nouzové přistání, klesli do bezpečné letové hladiny a zajistili bezproblémové přistání," řekl po dosednutí v Moskvě. Technici nyní zkoumají, jak bude možné závadu na předním skle letounu opravit. Ve hře je podle Růžičkové i možnost, že se sklo podaří vyměnit přímo na moskevském letišti.

Piloti postupovali podle předpisů

Prezident Odborového sdružení pilotů ČSA Stanislav Fiala pro  ČTK uvedl, že rozhodnutí pokračovat v letu je zcela v souladu s bezpečnostními pravidly. "Sklo letadla sestává z několik vrstev a praskne obvykle jenom jedna. Je na to postup, jak se má letět dál. Nevyžaduje se tedy přistání na nejbližším letišti," uvedl Fiala.

Cesty se účastní i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) a desítky podnikatelů. Ti se však do Ruska vydali v jiném letadle. Zatím není rozhodnuto, jakým letounem se delegace vrátí do Česka. Možností je vyslání náhradního letounu nebo také návrat delegace v jediném stroji, který by však musel početnou delegaci odvézt nadvakrát.

Nečas v Rusku stráví čtyři dny. V pondělí se setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a s předsedou vlády Dmitrijem Medveděvem, v dalších dnech mimo jiné s gubernátory Sverdlovské a Leningradské oblasti.

Problémy měla vládní letka už v minulosti

Nejedná se o první technické problémy letounů, které přepravovaly české politiky. V minulosti však byly vždy výsadou letounů challenger. V roce 2009 například prasklo čelní sklo letounu české vládní letky Challenger CL-601 s tehdejším ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem na palubě (více čtěte zde).

Challenger CL-601

O sedm let dříve zase challengeru vypověděly na zemi poslušnost motory, odstartovat tak nemohl tehdejší premiér Miloš Zeman. V roce 2004 praskla jedna vrstva čelního skla letounu, když v něm letěl Cyril Svoboda.

V roce 2005 prasklo sklo letadlu, kterým letěl prezident Václav Klaus, opět Cyril Svoboda a Lubomír Zaorálek. "Zubatá nás minula o pár metrů," řekl tehdy pilot Svobodovi po přistání. Letadlo muselo klesat z deseti tisíc metrů (více o prasklém skle při letu na pohřeb papeže Jana Pavla II. čtěte zde).

V roce 2006 technici zjistili poruchu challengeru ještě na zemi, a na cestu do Asie se tak stroj ani nevydal. O dva roky později chtěl challengerem letět předseda Senátu Přemysl Sobotka, místo ve Francii však kvůli závadě autopilota přistál už v pražských Kbelích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video