Letoun Air France se zřejmě rozpadl dřív, než se zřítil do Atlantiku

  • 358
V případu zmizelého letounu Air France podle vyšetřovatelů vše nahrává hypotéze, že se stroj rozpadl už před dopadem do Atlantiku. Odpovídá tomu velká plocha, po níž jsou trosky rozesety. Nic nenasvědčuje ani tomu, že se letadlo stalo obětí pumového útoku.

Letadlo zmizelo v pondělí po necelých čtyřech hodinách letu z Rio de Janeira do Paříže.

Podle brazilského ministra obrany Nelsona Jobima možnosti bombového útoku neodpovídají olejové skvrny, které zůstaly na hladině. "Skvrny by mohly vylučovat explozi i požár na palubě letadla," řekl na tiskové konferenci. Zároveň uvedl, že se letadlo nejspíše rozpadlo už ve vzduchu. Podle CNN se ale stroj mohl roztříštit i o mořskou hladinu.

Nehoda francouzského airbusu

Všechny články najdete zde

Do oblasti, kde se nalézají trosky, už dorazily dvě brazilské vojenské lodě, ale zatím nevyzvedly žádný ze zbytků letadla. Podle letectva, které území křižuje, nejsou žádné stopy po přeživších. Jak těla obětí, tak černé skříňky, které by odhalily příčinu neštěstí, bude podle Jobima extrémně těžké najít.

Olejová skvrna, která vznikla na Atlantiku zřejmě během pádu letounu Air France.

"Těla se potápějí a také jsou tu známé potíže podél pobřeží Pernambuca," uvedl Jobim s odkazem na výskyt žraloků v oblasti. Podle něho bude trvat několik dní, než těla vyplují na povrch oceánu.

Po troskách letadla pátrá od úterý brazilské letectvo. Nejprve narazilo v oblasti asi 650 kilometrů od brazilského souostroví Fernando de Noronha na olejovou skvrnu a drobnější části letadla. Včera odhalili 90 kilometrů od odhadovaného místa dopadu letadla čtyři nové oblasti, kde se trosky nacházejí. Jeden ze zbytků stroje měří sedm metrů v průměru.

Může letadlo zmizet z radaru?

Při dlouhých zaoceánských letech je to zcela běžné

Let AF 447 s 228 lidmi na palubě mířil v neděli v noci z Rio de Janeira do Paříže. Po necelých čtyřech hodinách však přestal komunikovat s letovými kontrolory a zmizel z radarů. Co se přesně stalo, je záhadou.

Podle dosavadních informací letoun nad Atlantikem vletěl do silné bouře a zasáhly ho turbulence. Stroj začal vysílat automatickou zprávu hlásící elektrické zkraty, s posádkou se však už nepodařilo navázat spojení. Letoun se zřejmě krátce poté zřítil do oceánu.

ZPRÁVY Z AIRBUSU

Automatické vzkazy z airbusu odhalily, co se v něm dělo těsně před tragédií

Vyšetřovatelé neznají přesný čas nehody, nevědí dokonce ani to, jestli během pádu letadla byli piloti ještě v kokpitu. Fakt, že letadlo nevyslalo jediný nouzový signál, podle nich naznačuje, že se na palubě odehrálo něco velmi rychlého a katastrofického. Včera se objevila informace, že pět dní před neštěstím anonym vyhrožoval Air France pumovým útokem.

Experti se nyní přiklánějí k vysvětlení, že roztříštění letadla způsobily buď silné turblence, nebo pokles tlaku v bouřkovém počasí. Ve středu se za oběti neštěstí konala v pařížské katedrále Notre Dame zádušní mše. - čtěte Památku obětí z airbusu přišli do Notre Dame uctít Sarkozy i Chirac


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video