První prázdninový měsíc byl extrémně horký a suchý.

První prázdninový měsíc byl extrémně horký a suchý. | foto: Jan Strouhal

Letošní žhavý červenec nezlomil tropický rekord

  • 3
Letošnímu červenci vévodily tropické teploty a extrémně málo srážek. Přesto nepokořil rekord v délce trvání horkých dnů. Souvislá řada po sobě jdoucích dnů, kdy denní teplota překročila tropickou třicítku, trvala celkem "jen" 14 dnů.

ČTĚTE TAKÉ:
Padly další rekordy, červenec je nezvykle teplý
V Krkonoších taje poslední sníh

Tropické počasí začalo 4. července a vydrželo deset dní. Pak se na tři dny trochu ochladilo. Další vlna třicetistupňových veder pak Českou republiku zasáhla mezi 18. a 31. červencem.

"I když byl druhý letní měsíc extrémně teplý, rekordní souvislou řadu horkých dní nepokořil," řekl iDNES.cz klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu Michal Žák. "V roce 1992 bylo v červenci tropických dnů 21 za sebou."

Doposud nejvyšší naměřená letní teplota pochází z července roku 1983, kdy bylo v Praze - Uhříněvsi 40,2 stupně Celsia. "Letos jsme nejvyšší teplotu 38 stupňů naměřili v Kopistech na Mostecku," doplnil Žák.

Přesto od roku 1961 nikdy nenastalo tolik tropických dní, vyznačujících se třicetistupňovými teplotami, jako v letošním červenci. Do konce měsíce jich meteorologové ze stanice Praha-Karlov naměřili 19. Spolu s devíti tropickými dny z června tak vydaly na dvojnásobek dlouhodobého průměru, který činí 14 tropických dní v roce.

Pražané navíc zažili tři tropické noci, kdy teplota neklesla pod 20 stupňů Celsia.

Suché počasí způsobilo úbytek vody
Srážkově byl červenec naopak podprůměrný. Nejvíc se od normálu lišily srážky ve středních Čechách. Průměrně tu spadlo jen kolem 19 milimetrů srážek, což je pouze 27 procent normálního stavu.

Nedostatek srážek, který provázel prakticky celý červenec, ovlivnil na některých místech republiky i situaci na vodních tocích. Málo vody je zejména v řekách v povodí Labe. Hladiny u více než tří čtvrtin z nich jsou pod dlouhodobým ročním i měsíčním průměrem.

Obdobná situace je i na dolním toku Vltavy, na řece Sázavě a také na Berounce. I tady došlo za poslední měsíc k rychlému poklesu hladin podzemních vod - přibližně o 15 až 20 cm za týden.

"Naopak dobře jsou na tom řeky na jihu Moravy, například Dyje. Tady doplnily zásobu podzemní vody letošní jarní záplavy a vydatné deště na konci června," vysvětlil pro iDNES.cz hydrolog Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka.

Srpen bude méně teplý a víc uplakaný
Poslední letní měsíc by měl přinést více srážek a mírné ochlazení. Přesto meteorologové očekávají, že bude teplotně nadprůměrný. "Teploty by ale už neměly šplhat přes třicítku," uvedl Michal Žák.

Zpočátku bude polojasno až oblačno s občasnými přeháňkami nebo deštěm, ojediněle se mohou vyskytovat bouřky. Nejvyšší denní teploty budou 20 až 26 stupňů Celsia. V druhé polovině srpna bude srážek ubývat a teploty porostou. Pohybovat by se měly od 23 do 29 stupňů.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video