Letos poprvé ubylo zločinů

  • 1
Méně se vraždí, méně přepadává, ubylo vloupání i krádeží. Policisté se už druhým rokem chlubí, že se jim daří účinně bojovat s kriminalitou. Podle policejních statistik se za jedenáct měsíců letošního roku stalo 330 726 trestných činů, což je takřka o třicet tisíc méně než loni. Vůbec poprvé od pádu komunismu se podařilo zvrátit i špatný vývoj v hospodářské kriminalitě: detektivové letos šetřili zhruba dvaatřicet tisíc podvodů či finančních machinací.

A to je téměř devítiprocentní pokles ve srovnání s předchozím rokem. Může za to však i přirozený vývoj. Krachy bank a investičních fondů či tunelování podniků dominovaly minulým rokům.

Oficiálně prezentovaná menší zločinnost ovšem nemusí nutně znamenat, že české ulice jsou bezpečnější a majetek lidí je lépe chráněn. Policejní tabulky totiž mluví jen o zjištěných trestných činech. Čísla tak nemusí odrážet skutečnost, protože ne o všech deliktech se úřady dozvědí.

"Kdyby se policii opravdu dařilo lépe, tak by logicky ta čísla stoupala. Myslím si, že míra kriminality se u nás nemění," míní advokát Václav Vlk. "Za poklesem může být prevence, stejně jako zahlcení policejního aparátu," relativizuje policejní statistiky advokát.

Policejní prezidium je však přesvědčeno, že pokles kriminality je reálný a že za ním stojí kvalitnější práce strážců zákona. "Ukázalo se, že kriminalitě umíme čelit a stále efektivněji ji postihujeme. Příkladem mohou být třeba akce, kdy jsme dopadli velké skupiny vykradačů aut," tvrdí policejní mluvčí Ivana Zelenáková.

Dodává, že v boji se zločinem značně pomůže převratná reforma systému, která má především zrychlit řešení jednotlivých případů. Sami kriminalisté však za snížením zločinnosti vidí i jiné důvody po převratných změnách ve společnosti se podle nich kriminální scéna uklidnila.

"Mnoho recidivistů, kteří se na počátku devadesátých let dostali z vězení díky nejrůznějším amnestiím, opět sedí za mřížemi. A zdá se, že na nové zloděje naše síly stačí," míní pražský kriminalista vyšetřující krádeže a vloupání. Nejvýraznější pokles letos nastal právě u takzvané majetkové trestné činnosti (například vloupání do obchodů, chat, aut či bytů, běžné a kapesní krádeže).

Při úbytku těchto zločinů zřejmě sehráli klíčovou roli vedle policistů i občané. "Sami obyvatelé se stále více zabývají ochranou sebe a svého majetku," vysvětluje mluvčí Ivana Zelenáková. Nemalou zásluhu na pozitivním vývoji "krimičísel" lze přičíst pravděpodobně i faktu, že příslušníci policie byli zejména ve druhé polovině roku vidět více ve službě v ulicích.

K posílení hlídek policejní šéfy vyprovokovaly zářijové teroristické útoky ve Spojených státech. Například jen na severu Čech během září policisté evidovali o čtyři tisíce zločinů méně.

"Připisujeme to tomu, že lidé právě v září daleko více sledovali v televizi události v Americe. Tím, že se zdržovali mnohem více doma, nedali zlodějům šanci, aby jim mohli vykrást domy a byty či aby je oloupili v nočních ulicích," prohlásil nedávno šéf severočeské policie Jiří Vorálek.

Podobný razantní pokles zločinnosti analytici zaznamenali i loni v Praze, kde při zasedání finančníků ve městě hlídkovalo o šest tisíc mužů v uniformách více než obvykle. Ačkoli letošní statistika vyznívá vesměs optimisticky, přibylo deliktů s rasistickým podtextem.

Letos policisté objasňovali 324 skutků, což je v porovnání s rokem 2000 nárůst o 69 případů. Policie však i tuto zprávu řadí do kategorie příznivých: prý tyto činy jen lépe rozkrývá.

"Spousta lidí, třeba Romové, nám více důvěřuje a podobné činy hlásí," myslí si šéf protiextremistického útvaru policejního prezidia Rudolf Zeman. "Daří se nám také pronikat mezi radikály a i sami policisté se už naučili rozpoznávat extremistické trestné činy," uvedl policista.


Video