Zažíváme velmi neobvyklou houpačku, říká o letošním počasí meteorolog. Ilustrační foto

Zažíváme velmi neobvyklou houpačku, říká o letošním počasí meteorolog. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Léto 2007: poušť a hned povodeň

  • 107
Naléhavé telefonáty zahrnuly v posledních týdnech Český hydrometeorologický ústav. "Tak třeba tenhle," vybírá namátkou náměstek ředitele ČHMÚ Radim Tolasz. Lidé se tážou, zda bude ještě někdy pršet v Liberci. O pár kilometrů dále mají zemědělci problém přesně opačný: stále prší.

"Říkají, že tam takřka obden prší, a ptají se, kdy budou moci konečně usušit seno," skládá mozaiku málokdy vídaných výkyvů počasí v Česku náměstek Tolasz.

Pitné vody je dost, ale nemusí tomu tak být vždy
Jen pro srovnání: zatímco loni spadlo v Libereckém kraji v dubnu 56 litrů deště na m2, letos ve stejném období pouhý litr. A téměř totožné rozdíly panují ve všech krajích. Třeba Olomoucký kraj: loni v něm v dubnu napršelo 49 litrů na m2 a letos jen dva a půl litru.

"Zažíváme velmi neobvyklou houpačku. Ať již ve srovnání s loňskem nebo při pohledu na místní rozdíly v počasí. Zatímco lidé i příroda strádají někde dlouhodobým suchem, jen o pár kilometrů dál jim bouřka vyplaví sklepy. A těch lokálních bouřek je letos neobvykle mnoho. Zejména pro zemědělce to znamená palčivý problém," srovnává náměstek Tolasz.

Na citelném nedostatku vláhy se podle Ladislava Kašpárka z Výzkumného ústavu vodohospodářského podepsala mimořádně teplá zima s minimem sněhu. To je prý hlavní důvod, proč se například mnohé obilné lány přeměnily v polopouště, jimž už nepomůže ani sebevětší příliv deště.

"Letošní vývoj počasí napovídá, jak to může stále častěji vypadat i v následujících letech. Proto musíme přemýšlet o tom, jak vodu v krajině zadržet - ať již vhodnými nádržemi či výsadbou lesních porostů. Pokud to neuděláme, může se nás časem dotknout i jiný problém. Nedostatek pitné vody. Jakkoliv nám zatím nic podobného nehrozí. Zatím," dodává jeden z předních českých expertů na hospodaření s vodou.

Šéf agrární komory Jan Veleba naopak říká, že "doba, kdy se musíme kvůli citelnému oteplování klimatu vážně zamýšlet nad dostatkem vody v budoucnu, už nastala". "V zemědělství dělám odmalička, ale letos poprvé jsme na jaře seli do zcela suché půdy. Vlastně to byl prach," říká šedesátiletý šéf Agrární komory Jan Veleba.

Důležité je podle něj i to, aby se výzkumné ústavy zaměřily na šlechtění zemědělských plodin odolnějších vůči suchu i za cenu genetických zásahů. "Lokální sucha nás budou trápit stále častěji," varuje Veleba. Klimatolog Tolasz mu dává za pravdu: "Musíme se naučit žít se stále častějšími výkyvy počasí. Byť nám třeba extrémy, jako nyní zažívají Portugalci, nehrozí. Jsou zvyklí na sucha, ale to letošní je zatím vrcholem několikaletého vláhového deficitu."

Úprk před zimou i teplem
Změny tlaku, které s sebou přinášejí letošní vedra s četnými bouřkami, mohou kardiaci bez potíží přestát. Ale jen v tom případě, pokud se vystříhají fyzické námahy. "A musí navíc hodně pít," radí lidem s nemocným srdcem kardiochirurg Jan Pirk.

I zdravý člověk může však zkolabovat na infarkt myokardu, pokud podcení pravidelný pitný režim. "Před časem jsem byl na triatlonu v Rakousku a trénovaný junior dostal infarkt jen proto, že byl dehydrovaný. Pokud lidé nedoplňují tekutiny, tak jim kvůli sražení krve hrozí potíže," varuje Pirk.

Už minulý rok se cestovní kanceláře přesvědčily, že počasí má na prodej zájezdů vliv. Loni po tuhé zimě lidé vykoupili zájezdy k moři.

"Pak přišel chladný srpen, kdy zákazníci rušili pobyty v tuzemsku a objednávali zájezdy za teplem," říká mluvčí Asociace cestovních kanceláří Tomio Okamura.

Rovnice doma zima, pojedeme za teplem, tedy platí. Ale opačně nikoliv - že by lidé kvůli současnému teplu méně objednávali zájezdy za mořem. "Nemáme moře, takže dovolená s ním bude pořád spojená. Pravda ale je, že roste zájem o zájezdy do Skandinávie a na Island," říká mluvčí Čedoku Tomáš Brejcha.


Samé rekordy

Jak se vyvíjelo počasí v posledních měsících


Letošní květen byl už devátým teplotně nadprůměrným měsícem v řadě. Podprůměrným měsícem byl naposledy loni v létě neobvykle chladný srpen.


Poznámka: První číslo je skutečná měsíční teplota, druhé číslo dlouhodobý měsíční průměr a třetí rozdíl. Údaje jsou ve stupních Celsia.

 Srpen '06  15,1  16,4  -1,3
 Září '06  15,5  12,8  +2,7
 Říjen '06  10,1  8,0  +2,1
 Listopad '06  5,6  2,7  +2,9
 Prosinec '06  2,3  -1,0  +3,3
 Leden '07  3,1  -2,8  +5,9
 Únor '07  2,7  -1,1  +3,8
 Březen '07  5,1  2,5  +2,6
 Duben '07  10,2  7,3  +2,9
 Květen '07  14,3  12,3  +2,0

Rok 2007: další rekord?
Britští meteorologové zveřejnili nedávno předpověď, podle níž by se rok 2007 mohl stát historicky rekordně nejteplejším - kvůli globálnímu oteplování a klimatickému fenoménu El Niňo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue