Díky přechodu na letní čas se bude stmívat až v půl osmé večer.

Díky přechodu na letní čas se bude stmívat až v půl osmé večer. | foto: Profimedia.cz

Letní čas opět zkrátil jednu z březnových nocí

  • 243
Nastala doba, kdy je třeba přeřídit si hodinky o šedesát minut kupředu. V noci na neděli začal platit letní čas a lidé vstávali o hodinu dříve. Noční vlaky měly zpoždění a některé přípoje cestujícím ujely.

INFOGRAFIKA: Jak se mění čas

V noci se ručičky hodin posunuly o 60 minut dopředu - namísto dvou byly najednou tři hodiny po půlnoci. Lidé museli ráno vstávat o hodinu dříve, zato večery budou o hodinu delší - po změně času se začne stmívat až kolem půl osmé.

Změna času podle lékařů narušuje biorytmus jen u citlivých jedinců. Například u těch, kteří puntičkářsky dodržují každodenní režim nebo u těch, kteří velmi pečlivě sledují svůj zdravotní stav. Ředitel Psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích Ivan David odhaduje, že je takových lidí méně než desetina.

Někteří lidé mohou po zavedení letního času hůře usínat nebo se jim ráno špatně vstává. Během několika dnů si ale většinou zvyknou a jejich biorytmus se upraví.

Podobně jsou na tom některá hospodářská zvířata. Například krávy citlivě vnímají dobu krmení a změna tohoto pravidla je může znejistit.

"V prvních dnech po zavedení letního času může v chovech dojnic poklesnout množství nadojeného mléka," tvrdí mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Celkově ale platí, že si zvířata na letní čas zvyknou rychleji než lidé. Volně žijící zvířata se řídí podle astronomického času a ptáci se ráno začínají probouzet tak, jak jim velí slunce. "Stejně budou kokrhat i kohouti v drobnochovech," tvrdí Josef Duben.

Řidiči, sviťte, je to bezpečnější!
S přechodem na letní čas naposledy přestává pro řidiče platit povinnost jezdit s rozsvícenými světly po celý den. Od prvního července bude s novým silničním zákonem tato povinnost celoroční. - více zde

Autoklub České republiky nabádá řidiče, aby svítili přes den i po zavedení letního času. Odborníci na dopravu se obávají, že od neděle až do konce června někteří řidiči svítit nebudou, když to není povinné, což nepřispěje k bezpečnosti provozu.

"Neosvětlené vozidlo v řadě aut s rozsvícenými světly je prakticky neviditelné," upozorňuje Václav Špička z českého autoklubu. Řidiči by si podle něj měli uvědomit, že je používání světel přes den přínosem k jejich bezpečí.

"Měli by si zvyknout zcela automaticky před každou jízdou zapnout pásy a rozsvítit světla," nabádá Václav Špička šoféry, kteří tak nečiní.

Přípoje na zpožděné vlaky nečekají
Přechod na letní čas se dotkl železniční dopravy. Noční spoje (většinu z nich tvoří dálkové) vyjely ze stanice už podle letního času, tedy o hodinu později.

"Vzniklé zpoždění v maximální výši 60 minut se může v průběhu jízdy snížit," tvrdí mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.

Přípoje ale na zpožděný vlak kvůli změně času většinou nečekaly. "Přípoje na takto zpožděné spoje budou zachovány podle místních podmínek," uvedl Ondrůj.

Letní čas potrvá až do neděle 29. října. S návratem ke středoevropskému času přijde o hodinu delší noc a tma už brzy navečer.

V neděli 26. března se letní čas zavádí nejen ve státech Evropské unie, ale také v Rusku, na Kypru, v Mexiku či Spojených státech.

S několikaletými přestávkami se na letní a zimní čas v České republice přechází od roku 1915. Od roku 1995 Češi srovnali svůj čas s evropskými zvyklostmi a letní čas trvá sedm měsíců až do konce října.

Posun hodin většinu lidí otravuje
Změny času mají v celé Evropě více odpůrců než příznivců. Podle aktuálního průzkumu institutu Gewis si 91 procent obyvatel Německa, Rakouska a Švýcarska myslí, že změny nemají žádný smysl.

Pro většinu lidí je hodinový posun na jaře a na podzim zbytečná otrava. Většina si nemůže vzpomenout, kdy se hodina přidává a kdy se naopak ubírá.

Podle průzkumu se také 70 procent lidí spoléhá na to, že je o změně času včas informují místní média.

Letošní zavedení letního času je ale obohaceno o jednu zvláštnost. Ve středu 29. března bude během poledne viditelné částečné zatmění Slunce.

Pokud bude dobré počasí, bude zatmění viditelné i bez dalekohledu. Lidé by si k pozorování měli pořídit speciální tmavé brýle, jinak by si mohli poškodit oční sítnici.

V Praze začne částečné zatmění Slunce ve středu v 11:46 a skončí ve 13:50. V ostatních místech České republiky se tyto časy mohou lišit asi o dvě až tři minuty. Úplně zatmění Slunce bude viditelné v Egyptě a v Turecku.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video