Příletové dotazníky, které musí vyplnit každý cestující letadlem. Výjimkou jsou vnitrostátní lety (21. října 2014). | foto: Petr Topič, MAFRA

České opatření proti ebole moc nefunguje, cestující letáky nevyplňují

  • 47
Česko přesně před měsícem zavedlo příletové karty kvůli riziku zavlečení eboly. Ani po této době však karty nemají k dispozici všechny aerolinky. Nerozdává je například British Airways. Ze statistik také vyplývá, že karty neodevzdá či nedostane více než polovina cestujících na linkách do Prahy. Podle Ministerstva zdravotnictví je to tím, že se opatření stále ještě rozbíhá.

Opatření funguje zatím 32 dnů. Jen na pražské Letiště Václava Havla za tuto dobu přicestovalo z ciziny zhruba 480 tisíc lidí. Jak iDNES.cz řekl zástupce mluvčí Letiště Praha Michal Řehořek, v průměru do Prahy denně přiletí 15 tisíc cestujících. Zhruba stejný počet lidí z české metropole také odlétá.

Příletových karet se ale vybralo do čtvrtka mnohem méně. „K 20. listopadu jich bylo na pražském letišti vybráno 189 868,“ uvedl hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Příletové karty

Vybírají se na letišti v Praze, Pardubicích, Karlových Varech, Brně a Ostravě. Hygienici na těchto letištích vybrali do pátku celkem 205 557 příletových karet.

Celkem Ministerstvo zdravotnictví vytisklo 600 tisíc kusů karet a nyní probíhá dotisk dalších 335 tisíc kusů. Karty jsou v češtině, angličtině a jazykové mutaci angličtina/ruština.

Zdroj: MZ ČR

Dvoustránkový formulář zatím cestujícím nedává třeba společnost British Airways. „Příletové karty ještě nerozdáváme, ale cestující by je měli vyplňovat do týdne,“ řekl iDNES.cz Petr Duchek, šéf české pobočky britského dopravce. British Airways do Prahy vypraví 33 letů týdně.

„Už před třemi týdny jsme upozorňovali, že letáky jsou špatně, nekonzistentně napsané a cizinci jim nerozumí. Aktualizované verze jsme dostali teď před dvěma, třemi dny a začneme je distribuovat pasažérům před odletem z Londýna. Teď si musíme vyřešit logistiku,“ vysvětluje důvody Duchek.

Podle zkušeností jednoho z cestujících karty nerozdává ani společnost Lufthansa. Její mluvčí z německé centrály ale na dotazy iDNES.cz v pátek nereagoval, stejně tak německý zástupce firmy v Česku. Pracovníci české zákaznické linky uvedli, že informace o příletových kartách nemají.

Naopak například České aerolinie nebo Air France tvrdí, že dotazníky cestující dostávají. „Rozdáváme je od začátku, tak jak bylo požadováno. Já sám jsem teď letěl z Paříže a leták jsem dostal,“ řekl iDNES.cz František Šiling, ředitel Air France pro Českou a Slovenskou republiku. „Na letišti v Praze jsou na ně speciální nádoby, kam je mají lidé odevzdat. S překladem jsme problém neměli, jen asi není takový, jaký by vytvořil rodilý anglický mluvčí, ale rozumět se tomu dá,“ dodal Šiling.

Původní podoba příletové karty vydané Ministerstvem zdravotnictví

To, že řada cestujících leták buď vůbec nedostane, nebo jej neodevzdá, Ministerstvo zdravotnictví vysvětluje tím, že opatření teprve nabíhá.

„Postupné nabíhání systému je dané provozem leteckých společností, které si přebíraly karty postupně. Zkušenosti z minulých let jsou obdobné. Například v roce 2003, kdy opatření bylo zavedeno kvůli SARS, trvalo přibližně jeden měsíc, než systém plně naběhl,“ upozornil hlavní hygienik Vladimír Valenta. „Z tohoto úhlu pohledu hodnotíme rychlost a počet vybraných karet jako odpovídající možnostem,“ podotkl.

I přes to, že letáky nevyplňují úplně všichni cestující, je Valenta přesvědčený, že toto preventivní opatření proti ebole má smysl. Hygienici díky němu mohou dohledat třeba cestující, kteří byli na palubě v kontaktu s někým, u koho může vzniknout podezření na tuto chorobu. „O efektivitě zavedeného opatření svědčí jak počet dohledaných osob, počet osob, které navštívily pracoviště orgánu ochrany veřejného zdraví na letišti Praha i osoby v domácí karanténě,“ uvedl Valenta.

Hygienici za měsíc našli v příletových kartách 27 rizikových pasažérů. Tedy těch, kteří byli v nedávné době v afrických zemích, kde ebola řádí nebo řádila. Všechny dokázali zpětně dohledat a kontaktovat. Naštěstí se ukázalo, že ebolu nemají. Dalších 105 cestujících přišlo na pracoviště hygieniků, které nepřetržitě funguje přímo na letišti a lidem měří teplotu. „Celkem třem osobám byla udělena domácí karanténa, dalším byla pouze podána informace či poučení,“ popsal hlavní hygienik.

Dotazníky začaly úřady rozdávat koncem září:

21. října 2014

Většina dopravců nařízení chápe. Ostatní trestat nelze

Rozdávání příletových karet začalo z rozhodnutí vlády 21. října. Opatření navrhlo Ministerstvo zdravotnictví kvůli riziku šíření eboly. Týká se všech letišť v ČR a platí do odvolání.

Situace v Africe

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pátek oznámila, že epidemie eboly skončila v Demokratické republice Kongo. Nicméně v této zemi šlo o jiný kmen smrtícího viru než ten, který je zodpovědný za úmrtí tisíců lidí v západoafrických státech Guineji, Sieře Leone, Libérii a Nigérii (více čtěte zde).

Zpomalení šíření eboly lze podle WHO pozorovat také v Libérii a Guineji. V Sieře Leone však zuří epidemie eboly stále stejnou silou.

Karty mají dostávat v letadle všichni pasažéři, kteří do ČR přiletí. Nakolik opatření vyjde, ministerstvo při jeho zavedení neuvedlo. Jasné ale je, že potrvá do doby, než se situace s nákazou eboly uklidní (více o opatření čtěte zde).

Ministerstvo opatření za dobu jeho platnosti už několikrát na popud dopravců pozměnilo. Karty si už nevybírají od letušek a stevardů zaměstnanci letiště, ale cestující mají povinnost je odkládat na letišti do speciálních boxů. „Cestující tuto povinnost vesměs akceptují,“ uvedl Valenta.

Potvrdil také informaci britských aerolinek, že došlo k úpravě anglické verze formuláře. „Verze, ke které byly výhrady leteckých společností, byla po diskuzi s Ministerstvem dopravy a Výborem leteckých dopravců dle jejich požadavků upravena,“ potvrdil Valenta.

Podle Valenty většina dopravců nařízení chápe a respektuje jej. V opačném případě ale Česko nemá příliš možností, jak dopravce potrestat. „Možnost postihu je vzhledem k tomu, že řada leteckých společností nemá sídlo na území ČR, problematická,“ připustil hlavní hygienik.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue