Letecké záběry odhalily dosud nezkontaktovanou vesnici indiánského kmene

Letecké záběry odhalily dosud nezkontaktovanou vesnici indiánského kmene Janomamů (21. listopadu 2011) | foto: Profimedia.cz

Letecký snímek odhalil úplně izolovanou indiánskou vesnici v Amazonii

  • 84
Nevládní organizace vypustily do světa fotografie zcela izolované vesnice brazilského indiánského národa Janomamů. Chtějí tak upozornit na nelegální těžbu zlata. Ta se totiž opovážlivě přiblížila k chráněnému indiánskému území.

Londýnská společnost Survival International si vzala za úkol ochraňovat netknutou kulturu domorodých indiánských skupin. Janomamové patří mezi původní obyvatele jihoamerického kontinentu s dosud fungujícím původním stylem života. V jejich řadách se nachází i poslední zlomek těch, jež se dosud vůbec nesetkali s moderní civilizací.

Janomamové

Yanomamo je původní jméno indiánského národa, v překladu znamená "člověk". Sousední Aravakové je nazývají Waika, což znamená "zabijáci" či přesněji "rozbíječi lebek". Tento název se pro Janomamy používal i ve starší evropské literatuře. Pro jeho pejorativní charakter se od něj ale upustilo.

Zdroj: wikipedia.org

"Tyto nové fotografie mají zdůraznit, jak je důležité uchovat celistvost chráněného území. To jediné může uchránit brazilský kmen od vpádu těžařů," stojí v prohlášení organizace. Nelegální těžba zlata už totiž probíhá necelých patnáct kilometrů od státem chráněné oblasti.

Indiánské území je po 20 letech klidu v ohrožení

Území Janomamů, které je oficiálně chráněno od roku 1992, se rozkládá na pomezí dvou brazilských států (Roraima a Amazonas) podél hranic s Venezuelou. Kmen dlouhé roky trpěl útlakem ze strany těžařů, kteří postupně ukrajovali z jeho přirozeného území.

Kvůli násilnostem a nemocem klesla tehdejší populace Janomamů za pouhých sedm let o dvacet procent. Vytvoření chráněné rezervace tak na poslední chvíli zachránilo ohrožený kmen od úplné záhuby. Nyní hrozí, že se těžaři do oblasti vrátí. Stoupající cena zlata je k tomu více než motivuje.

Fotografie izolované vesnice pořídil v březnu amatérský janomamský fotograf na zakázku Survival International při přeletech nad brazilským státem Roraime. Zapomenutou vesnici hledal ze vzduchu deset dní.

"Vzhledem k počtu chýší má lokální kmen asi tak třicet osm členů. Podle janomamských stařešinů se jedná o potomky těch, kteří se ukryli hluboko do pralesa po otevření transamazonské dálnice v sedmdesátých letech," upřesňuje místní koordinátor organizace.

Duchové lesa, nebo naši ztracení bratři?

Na dosud neobjevené příslušníky kmene prý Janomamové narazili při průzkumu džungle. Najednou je zasypala sprška šípů. Místní to nejdříve považovali za dílo duchů lesa, později se však nechali přesvědčit, že se v hloubi pralesa ukrývají jejich zapomenutí druzi.

Podle zástupců organizace to jen dokazuje, jak důležité bylo vymezení hranic pro celý janomamský národ. Ten si tak žije skutečně vlastním životem, nezávisle na vlivech světové ekonomiky a potřebách státních zřízení. Křehkou závislost jejich kultury na místním prostředí však mohou nelegální těžaři snadno zničit.

V celé Brazílii se ví asi o 77 kmenech izolovaných v amazonském pralese. Teprve necelá polovina z nich byla zatím lokalizována. Ve světě se pak podle organizace nachází dohromady něco přes stovku dosud nezkontaktovaných lokálních kmenů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video